Strona SP 40 w Gdyni

monitoring pozycji

35. urodziny Szkoły Podstawowej nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta

Uroczystości jubileuszu 35- lecia Szkoły Podstawowej Nr 40 zaingurowała uroczysta Msza św. odprawiona w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego w Gdyni. Eucharystię celebrował ks. kanonik Wojciech Kozłowski. Ksiądz kanonik Wojciech Kozłowski włączył w modlitwę obecnych, emerytowanych oraz nieżyjących już pracowników i uczniów szkoły. Pogratulował sukcesów Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i wszystkim osobom związanym ze szkołą, życząc wiele błogosławieństwa Bożego na dalsze lata pracy.

Po mszy świętej o godzinie 10.30 wszystkich w sali gimnastycznej szkoły przywitała Dyrektor Szkoły p. Dorota Haase.

Na uroczystość przybyli m.in. Wiceprezydent Miasta Gdyni p. Ewa Łowkiel, Wicekurator Oświaty p. Gabriela Albertin, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni p. Jerzy Miotke, Zastępca Przewodniczącej Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdyni p. Monika Kończyk, Zastępca Prezesa Oddziału ZNP w Gdyni p. Marcin Wiśniewski, Prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego prof. kpt. ż. w. Daniel Duda, reprezentująca Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku p. Anna Ciemińska, Ks. proboszcz Wojciech Kozłowski, Prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna p. Andrzej Kołodziej, Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdyni p. Andrzej Busler, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 2 p. Marzanna Mróz, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli Borchardtowskich, sąsiednich i zaprzyjaźnionych, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Alina Japczyńska oraz Prezydium Rady Rodziców, Przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Państwo Zinke, p. Małgorzata Urbańska, p. Joanna Wolniak, była wieloletna wicedyrektor szkoły p. Ludwika Repeć a także absolwenci, rodzice, nauczyciele, pracownicy i uczniowie.

Pani Dyrektor podziękowała gorąco nauczycielom wiele lat związanym ze szkołą oraz obecnym pracownikom za ogromne zaangażowanie i wspaniałe efekty dydaktyczne, które decydują o tym, że nasza szkoła to miejsce wyjątkowe, w którym uczniowie i pracownicy mają szansę realizować z pasją swoje zamierzenia. Głos zabrali zaproszeni goście. Wiceprezydent Miasta Gdyni p. Ewa Łowkiel wręczyła pięciu nauczycielom Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni dr Wojciecha Szczurka. Zaangażowanie nauczycieli i pracowników zostało docenione licznymi Nagrodami Dyrektora Szkoły. Prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego prof. kpt. ż. w. Daniel Duda wręczył Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Marcie Urban pamiątkowy pierścień zaślubin Gdyni z morzem. Reprezentującą Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku p. Anna Ciemińska podarowała Pani Dyrektor obraz o tematyce marynistycznej natomiast p. Monika Kończyk, zastępca Przewodniczącej Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdyni oraz Zastępca Prezesa Oddziału ZNP w Gdyni p. Marcin Wiśniewski, przekazali na ręce Pani Dyrektor podarunki wraz z życzeniami.

Osoby prowadzące galę: p. Ilona Dziubek i p. Mariusz Głombiowski, przypomnieli wszystkim wcześniejsze lata funkcjonowania szkoły oraz zaprezentowali dzisiejsze osiągnięcia i działalność uczniów i nauczycieli w postaci prezentacji przygotowanej przez nauczyciela informatyki p. Macieja Zatwarnickiego.

Miłym akcentem kończącym piękny jubileusz był występ artystyczny przygotowany przez naszych uczniów pod kierunkiem p. Iwony Kuśnierczak, p. Joanny Golec, p. Joanny Otlewskiej, p. Katarzyny Borek, p. Anny Weier i p. Małgorzaty Dopka. Występ rozpoczęli najmłodsi uczniowie zespołu „Wilczków morskich” kierowani przez p. Annę Weier. Przedstawienie opowiadało o grupce uczniów, którym w nagrodę za dobrą naukę ufundowano kilkudniowy wyjazd do Rzymu. Uczniowie zaczynają podróż w porcie Gdynia skąd dopływają do stolicy Italii. Ich przewodnikami po rzymskim mieście są włoscy uczniowie, którzy zapoznają ich z tradycjami, kulturą oraz zabytkami Wiecznego Miasta. Całość uświetniły przepiękne włoskie piosenki w wykonaniu chóru szkolnego, prowadzonego przez p. Jolantę Karge. Wyjątkowość chwili podkreślała piękna dekoracja w postaci rzymskich zabytków wykonana przez p. Pawła Grobisa i nauczycieli odpowiedzialnych za organizację imprezy.

Na koniec uroczystości Pani Dyrektor Dorota Haase serdecznie podziękowała całej społeczności szkolnej: Wicedyrektorom, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły, Rodzicom i Uczniom za wspólne przygotowanie Jubileuszu. Gościom wręczono upominki w postaci publikacji autorstwa uczniów „W osiemdziesiąt dni dookoła Europy”.

Po akademii przyszła pora na miłe spotkanie przy ciastku i kawie. Specjalnie przygotowany hol I piętra oraz znajdujące się na tym piętrze sale zamieniły się w sympatyczną kawiarenkę. Wszyscy zebrani goście mogli powspominać czasy szkolne. Była to wspaniała okazja do rozmów i integracji. Niespodzianką był specjalnie przygotowany tort ufundowany przez Radę Rodziców. Dla uczniów i pracowników szkoły ważne było to, że na twarzach zaproszonych gości nieustannie gościł uśmiech.

Wszystkie zaproszone osoby miały okazję zwiedzić szkołę. Mogli podziwiać wystawę prac plastycznych, rysunków, puchary, trofea oraz plansze zawierające zdjęcia z 35 lat istnienia Szkoły. W specjalnej sali wyłożono kroniki szkoły. Na ten dzień została również wydana przez uczniów Gazetka Jubileuszowa „Echo Czterdziestki” w której można było przeczytać m.in. wywiad z Panią Dyrektor.