Strona SP 40 w Gdyni
Dzisiaj jest


Święto Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2019 r. obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Katarzyny Borek, p. Joanny Otlewskiej i p. Klaudii Boike przygotowali uroczystą akademię.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, rozpoczęła się część artystyczna. Słowem, opatrzonym w nutkę humoru i muzyką, uczniowie złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły podziękowania za serce włożone w pracę oraz poświęcenie. Uczniowie wspaniale oddali wdzięczność, jaką darzą wszystkich tych, którym ich los jest bliski. Radosny nastrój uroczystości utrzymany został dzięki występom chóru szkolnego, który do występu przygotowała p. Jolanta Karge – Kus.. Natomiast uczniowie Małego Samorządu pod opieką p. Anny Kłodzińskiej, p. Ewy Krym i p. Ilony Dziubek przekazali wszystkim pracownikom szkoły i gościom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami.
Po występach głos zabrała p. dyrektor Dorota Haase dziękując wszystkim pracownikom szkoły za ogromne zaangażowanie. Akcentem kończącym uroczystość były życzenia od Rady Rodziców złożone przez przewodniczącego. Andrzeja Jończyka i p. Monikę Kopyłowicz.

Spotkanie w Bibliotece Miejskiej z p. Tomaszem Bobrykiem
Jak zostać sportowcem?

9 października 2019 roku uczniowie klasy I D wraz z paniami Jolantą Miller i Izabelą Pawlik-Jadach brały udział w spotkaniu z panem Tomaszem Bobrykiem - dyrektorem Stowarzyszenia Inicjatywa ARKA. Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Miejskiej w Gdyni Chyloni na ulicy Opata Hackiego 33.
Pan Tomasz Bobryk czytał uczniom książeczki o jesieni i zadawał dzieciom jesienne zagadki. W drugiej części spotkania opowiadał o swojej działalności sportowej. Dowiedzieliśmy się, że jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Międzynarodowego Projektu Edukacyjno Sportowego ARKA GDYNIA CUP. W 19-letniej historii projektu uczestniczyło w nim dotychczas 16.000 młodych zawodników, trenerów i wykładowców z 219 klubów piłkarskich z 13 krajów świata.
Ze współpracownikami Stowarzyszenia Inicjatywa ARKA, wprowadził sekcję piłki nożnej dzieci i młodzieży na wysoki poziom organizacyjny i szkoleniowy, skutkujący wychowaniem wielu zdolnych piłkarzy, występujących w 1. zespole Arki Gdynia oraz młodzieżowych reprezentacjach Polski. Na spotkaniu z uczniami pan Tomasz Bobryk opowiadał także o tym co trzeba zrobić, aby być dobrym sportowcem – zwracał uwagę na konieczność wysypiania się i dobrego odżywiania. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Spotkanie autorskie w Bibliotece Miejskiej

3 października 2019 roku w Bibliotece Miejskiej na ulicy Opata Hackiego, odbyło się spotkanie autorskie, którego główną bohaterką była pisarka pani Grażyna Bąkiewicz - autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez wiele lat pracowała, jako nauczyciel historii w szkole podstawowej i gimnazjum. Nauczanie historii miało być jedynie przejściowym etapem, ale wciągnęło ją tak skutecznie, że przepracowała z młodzieżą prawie 30 lat. Szansa na zaistnienie w gronie twórców pojawiła się sama i miała formę ogłoszenia w prasie o Ogólnopolskim Konkursie na Bajkę dla Dzieci. Wygrała ten konkurs (1983) i od tego czasu jej bajki ukazywały się w różnych czasopismach dla dzieci. Za pierwszą powieść "O melba" otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002. Dwie kolejne: "Stan podgorączkowy" (2003) i "Będę u Klary" (2004) były również skierowane do młodego odbiorcy, chociaż równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. "Korniszonek" (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich, jako Książka Jesieni 2004 r. Z myślą o dorosłym czytelniku napisała: "Opowieść z perłą w tle" (2006), "Coś za coś"(2007), "Bajki dla dorosłych"(2009) oraz opowiadania zamieszczane w licznych zbiorach. "Muchy w butelce" powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej "Srebrny kałamarz 2008". Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek.
O tym i o wielu innych rzeczach, opowiadała uczniom klas IV a i IV b, którzy słuchali z zainteresowaniem i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadając wiele pytań. Pisarka przedstawiała swoje nowe książki traktujące o historii Polski i historii powszechnej, opowiadała ciekawe anegdoty i przybliżyła dziecięcej publiczności swoją twórczość. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a uczniowie mogli też zwiedzić wspaniałe miejsce, jakim jest niedawno otwarta, wyremontowana biblioteka miejska.
W bibliotece szkolnej posiadamy następujące książki Krystyny Bąkiewicz:
„Mieszko, ty wikingu”
„Jadwiga kontra Jagiełło”
„Zygmuncie, i kto tu rządzi”
„Kazimierzu, skąd ta forsa?”
„O melba!”.
Serdecznie zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Pasowanie klas I z „ Rybką Gdynką”

3 października 2019 r. dzieci z pięciu klas pierwszych i ich rodziny przeżyły szczególny dzień. Był to dzień Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni.
W tym roku pasowanie związane było z Gdyńską Rybką Gdynką. Uczniowie klasy 5d pod kierunkiem pani Ilony Dziubek, przy wsparciu i dużym zaangażowaniu wychowawców, pań: Elżbiety Głowienke, Ewy Krym, Małgorzaty Trzebiatowskiej, Jolanty Miller i Bożeny Gędziorowskiej, przygotowali program artystyczny, w którym znalazło się wiele niespodzianek i sprawdzianów dla pierwszoklasistów. Po ich wykonaniu i radosnym odśpiewaniu piosenki, uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, po której zostali pasowani przez Dyrekcję szkoły symbolicznym ołówkiem, stając się członkami wielkiej, szkolnej rodziny.
Finałem uroczystości było wspólne zdjęcie oraz wręczenie każdemu z najmłodszych adeptów naszej placówki, pamiątkowego dyplomu wraz z życzeniami. Ta podniosła i wzruszająca uroczystość na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszaków.

Piątoklasiści w Leśnym Ogrodzie Botanicznym
w Marszewie

Dnia 1 października 2019 r. uczniowie klas piątych wraz z nauczycielami udali się do Ogrodu Botanicznego w Marszewie, by wzbogacić swoją wiedzę na temat wybranych roślin i ptaków oraz doskonalić umiejętności w zakresie orientacji w terenie podczas warsztatów „Spacer z mapą”.
Piątoklasiści zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy i posługując się mapą i kompasem, musieli wykonać zadania przydzielone przez instruktora. Wszystkie zespoły świetnie sobie poradziły. Uczniowie nie tylko doskonale odpowiedzieli na pytania, ale zgodnie ze sobą współpracowali. Po wykonaniu zadań terenowych obejrzeli prezentację multimedialną, dotyczącą wybranych gatunków ptaków i ssaków, a następnie rozwiązywali test sprawdzający umiejętność rozpoznawania głosów zwierząt i ptaków. Okazało się, że dzieci mają doskonałą pamięć i świetny słuch, bo bez problemu udzielały odpowiedzi na pytania o wilgę, sójkę a nawet głuszca. Brawo!
Na zakończenie było ognisko z pysznymi kiełbaskami. I choć pogoda niezbyt nam dopisała, wszyscy wrócili zadowoleni. Na pewno jeszcze odwiedzimy Marszewo, bo pozostało wiele ciekawych zajęć, w których warto wziąć udział.

Pokaz tańca

Dnia 24 września 2019 roku uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w pokazie tańca przygotowanym przez Ogólnopolską Szkółkę Tańca i Dobrych Manier Karoliny Felskiej i Krzysztofa Wasilewskiego, 20-krotnych mistrzów Polski, finalistów Mistrzostw Europy i Świata w Tańcach Towarzyskich.
To autorski program edukacyjno–dydaktyczny, podczas którego dzieci mają możliwość poznania różnych form tanecznych, m.in. tańce towarzyskie, narodowe czy dyskotekowe oraz podstawy savoir – vivru.
Zajęcia te pomagają otworzyć się na innych ludzi. Poprzez taniec kształtowana jest jednocześnie prawidłowa sylwetka oraz redukowany nadmiar energii. Natomiast zajęcia dotyczące savoir – vivru pozwalają czuć się pewnie w różnych sytuacjach oraz łatwiej nawiązywać kontakt z rówieśnikami. Niejednokrotnie też taniec staje się pasją.

Spotkanie na „Darze Pomorza”

Dnia 16 września 2019 roku na międzypokładzie statku-muzeum „Darze Pomorza” odbyło się spotkanie zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Nautologiczne oraz Towarzystwo Przyjaciół Daru Pomorza. Głównym celem spotkania było przypomnienie i uczczenie 80. rocznicy wypłynięcia białej fregaty w ostatni, przedwojenny rejs po Bałtyku oraz „wodowanie” 156. numeru periodyku PTN-u „Nautologia”.
Wśród zaproszonych gości był m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, były marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski oraz wieloletni przewodniczący TPDP, kapitan żeglugi wielkiej Stefan Krella, który przywitał wszystkich zgromadzonych.
Przed rozpoczęciem oficjalnej części, mini koncert szant zaprezentowała grupa uczniów z klasy 3a pod kierunkiem p. Marii Joanny Sprenger. Młodzi artyści otrzymali gromkie brawa oraz drobne upominki, gdyż ich występ został przyjęty z wielkim entuzjazmem.
Następnie koordynator edukacji morskiej, wicedyrektor Liliana Koszałka odebrała z rąk prezesa Polskiego Towarzystwa Nautologicznego prof. Marka Grzybowskiego medal „za wkład w wychowanie morskie młodzieży”.
Potem głos zabrał prof. kpt. ż.w. Daniel Duda, wygłaszając referat „Otworzyć koperty”. W swojej treści nawiązywał do rejsu szkoleniowego „Daru Pomorza”, który rozpoczął się w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Fregata wypłynęła z gdyńskiego portu 18 sierpnia 1939 roku, a już tydzień później stałą na redzie szwedzkiego portu Öxelosund.

Kalendarz - cegiełka dla podopiecznych
Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

Szkolne Koło CARITAS rozpoczęło pracę wolontariatu w nowym roku szkolnym 2019/2020.
W dniu 15 września 2019 roku nasi uczniowie sprzedawali kalendarze Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w parafii św. Jana Chrzciciela w Gdyni.
Natomiast w dniach 17 i 18 września 2019 wolontariusze z klas ósmych pod opieką p. M. Andrzejewskiej rozprowadzali kalendarze podczas zebrań z rodzicami. Dochód zebrany ze sprzedaży, przekazany został do Gdyńskiego Hospicjum na rzecz ich podopiecznych.
Wszystkim rodzicom, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy!

Warsztaty z Centrum Nauki „Experyment”

12 września 2019 r. gościliśmy w szkole pracowników Centrum Nauki „Experyment”, którzy cały dzień prowadzili warsztaty dla uczniów kl. IV-VIII. Zajęcia odbywały się na sali gimnastycznej, gdzie utworzono rozmaite stanowiska, przybliżając uczniom elementy wiedzy poprzez zabawę, doświadczenia i liczne eksperymenty.
Wizyta ta była nagrodą za podjęcie licznych działań związanych z programem „Ambasador Experymentu”, który powstał, aby zintensyfikować wspólne działania i stworzyć możliwości dalszego rozwoju współpracy Centrum Nauki EXPERYMENT z gdyńskimi szkołami. Zadania tego podjęła się p. Anna Zatwarnicka, która dzięki swojemu zaangażowaniu i współdziałaniu z innymi nauczycielami, zwyciężyła, uroczyście odbierając przyznaną jej nagrodę.
Program zakłada promocję interaktywnej nauki wśród nauczycieli i uczniów oraz stworzenie w Gdyni nowoczesnego środowiska współpracy przedstawicieli edukacji formalnej i nieformalnej. Zadaniem Ambasadora była aktywna wymiana wiedzy i doświadczeń, a także promowanie interaktywnej oferty Centrum Nauki EXPERYMENT w środowisku szkolnym. Punktowane były następujące działania: udział Ambasadora w spotkaniach dla Ambasadorów organizowanych na terenie CNE, udział Ambasadora i innych nauczycieli naszej szkoły w wydarzeniach dla nauczycieli organizowanych przez CNE, organizacja przez Ambasadora spotkania w swojej szkole dla nauczycieli, promującego ofertę edukacyjną CNE oraz wizyty grup uczniów ze szkoły Ambasadora w Centrum Nauki EXPERYMENT i umieszczenie na stronie internetowej szkoły przygotowanej przez uczniów relacji z wizyty w CNE.
Uczniowie podczas warsztatów wspaniale się bawili, wykazywali ogromne zainteresowanie, zadawali liczne pytania, dociekali, badali, rozważali, rozwijali umiejętność logicznego myślenia oraz chętnie sprawdzali swoje przypuszczenia, wykonując liczne doświadczenia i eksperymenty.

„Bądźmy bezpieczni”

Dnia 10 września 2019 r. miało miejsce spotkanie prewencyjno-edukacyjne z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, w którym wzięli udział uczniowie klas 0-3.
Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo w szkole i poza nią”. Dzieci wysłuchały prelekcji, której celem było przypomnienie i utrwalenie zasad postępowania w różnych sytuacjach zagrażających ich życiu w dniu codziennym: w szkole, domu oraz na drodze. Funkcjonariusze podkreślali znaczenie przestrzegania zasad bezpiecznego i zgodnego z przepisami poruszania się po drogach. Zwracali uwagę na konieczność noszenia światełek odblaskowych, którymi tradycyjnie już zostali obdarowani pierwszoklasiści. Mówili również o zachowaniu się w kontaktach z nieznajomymi.
Dzieci wykazały zainteresowanie tematyką poruszaną przez strażników. Zadawały pytania i brały czynny udział w dyskusji.
Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej za pouczające spotkanie i cenne rady, które pomogą dzieciom czuć się bezpiecznie w szkole oraz poza nią.

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

2 września 2019 r. nastąpiła inauguracja nowego roku szkolnego. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie kl.3a pod kierunkiem p. J. Sprenger i p. A. Ignaciuk pożegnali wakacje i rozpoczęli nowy rok, prezentując ciekawy program słowo-muzyczny. Potem dyrektor szkoły p. Dorota Haase złożyła życzenia uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Jednak szczególnie ciepłe słowa skierowała do dzieci, które dopiero rozpoczęły edukację: przedszkolną i wczesnoszkolną. Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Jeszcze raz życzymy uczniom, aby czas spędzony w szkole zaowocował zdobywaniem wiedzy i mądrości, dobrymi ocenami oraz wspaniałymi i trwałymi przyjaźniami.


ARCHIWUM

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2018 / 2019 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2017 / 2018 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2016 / 2017 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2015 / 2016 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2014 / 2015 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2013 / 2014 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2012 / 2013 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2011 / 2012 kliknij tutaj