Strona SP 40 w Gdyni
Dzisiaj jest


monitoring pozycji

W trosce o innych, ale nie zapominamy o sobie.

8 marca 2019r. z okazji Dnia Kobiet Szkolne Koło Caritas przygotowało słodką niespodziankę dla uczniów naszej szkoły. W stołówce szkolnej na przerwach wolontariusze sprzedawali przepyszne babeczki, ciasteczka oraz ciasta, które sami wcześniej przygotowali. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych uczniów.

W dniach 21 i 22 marca 2019 wolontariusze Szkolnego koła Caritas pod opieką p. Mirosławy Andrzejewskiej uczestniczyli w warsztatach drugiego stopnia „Wolni od, wolni z, wolni dla…” w Warzenku. Zajęcia prowadzili ks. Piotr Brzozowski i p. Alicja Szostek. W warsztatach wzięli udział także wolontariusze z Gdańska, Rumii, Sopotu. Podczas zajęć wolontariusze próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest wolność i jak mądrze z niej korzystać. Rozmawiali o różnych formach uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, a także o uzależnieniu od Internetu. Szukali pomysłów w jaki sposób z nimi walczyć i im nie ulegać. Zastanawiali się także, jakie wartości w ich życiu są najważniejsze i kto jest dla nich autorytetem. Pani Alicja przygotowała też wiele zabaw integracyjnych, także czas spędzony w Warzenku minął szybko i przyjemnie.

Dzień Chorego

6 lutego 2019 r. z okazji Światowego Dnia Chorego, Szkolne Koło Caritas oraz kilkoro uczniów z klasy IV b, pod opieką p. Anny Weier i p. Mirosławy Andrzejewskiej odwiedziło świetlicę dla seniorów Fundacji Adaptacja w Gdyni. Wolontariusze samodzielnie przygotowali przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”, które z zainteresowaniem obejrzeli podopieczni fundacji. Następnie uczniowie wraz z chorymi pod kierunkiem p. Pauliny Dzięgiel, wspólnie wykonali ciekawe prace plastyczne przedstawiające krajobraz zimowy. Inni wolontariusze grali z seniorami w różne gry planszowe i układali puzzle. W ten sposób uczniowie pamiętając o ludziach chorych realizowali hasło tegorocznego Dnia Chorego „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10, 8).

Bądźmy bezpieczni

5 i 7 lutego 2019 r. odbyły się w grupach wiekowych klas młodszych i starszych apele, podczas których uczniowie klasy Vf i IVg pod kierunkiem p. M.Banackiej i p. A.Drozdzińskiej-Cielas zaprezentowali przedstawienie w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W przededniu nadchodzących ferii zimowych udzielili koleżankom i kolegom cennych wskazówek poruszających kwestię bezpieczeństwa i tworzenia kultury szacunku w sieci. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego klas 0-III i IV-VIII udzielili dobrych rad, które mogą pomóc dzieciom i młodzieży spędzić bezpiecznie ferie oraz życzyli wspaniałego odpoczynku. Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pomoże Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Noworoczny Koncert

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 1 lutego 2019 r. 60-cio osobowa grupa uczniów naszej szkoły zaprezentowała pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Gdyni - Noworoczny Koncert w czterech językach. Nasi młodzi artyści zapoznali słuchaczy z tradycjami powitania Nowego Roku w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz słonecznej Italii. Równolegle zaprezentowano kolędy i piosenki noworoczne w języku angielskim, hiszpańskim i włoskim. Na koniec spotkania wszyscy wspólnie zaśpiewali znane kolędy polskie. Koncert przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli języków obcych: p. Martę Dmochowską, p. Małgorzatę Dopka, p. Weronikę Śliwińską, p. Dorotę Manelską oraz nauczycielkę muzyki p. Martę Sonsala. Występ odbył się z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu.

Czytamy, bo lubimy

18 i 25 stycznia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyła się pierwsza i druga część przedstawienia czytanego pt.„Pięciopasiaczki”. Uczniowie klasy VI b wcielili się w bohaterów książki Wandy Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”. Kwestię narratora czytała p. Izabela Pawlik-Jadach. Uczniowie z zaangażowaniem wczuwali się w czytane role - gestykulując i modulując glos. Inscenizację obejrzeli uczniowie klasy II d z wychowawczynią p. Urszula Chomicką. Na koniec przedstawienia nagrodzili aktorów gromkimi oklaskami.

Dzień Babci i Dziadka w „Adaptacji”

24 stycznia 2019 r. dzieci ze świetlicowego Klubu pasjonata ,,Mały Artysta” oraz Zespołu wokalno- ruchowego ,,Wilczki Morskie” odwiedziły świetlicę dla seniorów Fundacji Adaptacja w Gdyni, gdzie przedstawiły program artystyczny przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ponadto dzieci obdarowały seniorów przygotowanymi w świetlicy upominkami i laurkami z życzeniami. Występ przygotowany został przez we współpracy z panią Pauliną Dzięgiel.

Dzień Babci i Dziadka w świetlicy szkolnej

22 stycznia 2019 r. świetlica szkolna zorganizowała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka dla bliskich z rodzin dzieci uczęszczających do świetlicy, która odbyła się na sali gimnastycznej w szkole. W uroczystości wzięło udział około 120 gości i 60 uczniów. Goście obejrzeli inscenizację pt. ,,Cud betlejemskiej nocy” przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem p. Anny Weier i M. Dopka, w ramach świetlicowego Klubu pasjonata ,,Mały Artysta”, a następnie wysłuchali wierszyków i piosenek o babci i dziadku w wykonaniu wszystkich zgromadzonych na sali dzieci. Po części artystycznej goście zaproszeni zostali na kawę i ciasto oraz otrzymali od swoich wnucząt laurki i drobne upominki, które przygotowały w świetlicy przy pomocy nauczycieli. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Poczęstunek dla gości pomogli przygotować rodzice dzieci, ofiarowując ciasteczka lub piekąc ciasta oraz panie kucharki ze szkolnej kuchni. Dziękujemy za okazaną pomoc.

Wizyta p. Lechosława Bar
przewodniczącego Stowarzyszenia Starszych Mechaników Okrętowych

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 16 stycznia 2019 r. gościliśmy w szkole p. Lechosława Bar - przewodniczącego Stowarzyszenia Starszych Mechaników Okrętowych, działającego również w Fundacji na rzecz wspierania „Daru Młodzieży”. Spotkanie miało miejsce w Izbie Morskiej, a wzięli w nim udział uczniowie klasy 7 a ,7 j i 1 a. Nasz gość zachęcał ich do wyboru zawodu związanego z morzem, przybliżając tajniki pracy w maszynowni. Od najniższego szczebla przez kolejne. Tłumaczył różnice między statkami parowymi, a motorowymi. Opowiadał o rodzajach statków, na których pływał oraz o miejscach na świecie, które dzięki pływaniu zwiedził. Nawiązał do zwyczajów i tradycji morskich oraz o specyfice pracy na statkach, gdzie wzajemny szacunek jest niezbędny, aby wytrwać na morzu nawet dziewięć miesięcy z jedną załogą.Ciekawe były również opowieści o początkach budowy „Daru Młodzieży”, a także wspomnienia z rejsu tą wspaniałą jednostką. Mowa była jeszcze o obecnym rejsie żaglowca dookoła świata w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W swoich wspomnieniach nawiązał również do pracy w telewizji, prowadząc program „Cała naprzód!” oraz o miłości do książek, bez których nie wyobraża sobie życia. Pod koniec p. Lechosław Bar przekazał nagrody w postaci albumów o „Darze Młodzieży” dla laureatów konkursu pięknego czytania książek o tematyce morskiej „Morze opowieści”. Na zakończenie spotkania nie zabrakło pytań do naszego gościa oraz gorących podziękowań.

„Witamy nowych czytelników w bibliotece szkolnej”

W styczniu w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia prowadzone przez p. Beatę Janulewicz oraz p. Izabelę Pawlik-Jadach dla najmłodszej grupy uczniów pt. „Witamy nowych czytelników w bibliotece szkolnej”. Pierwszoklasiści na podstawie wiersza A. Krzemienieckiej „Lament książki” wzięli udział w pogadance o tym jak należy dbać o książki, dowiedzieli się również jak funkcjonuje biblioteka. Dzięki tym zajęciom uczniowie klas I mogą korzystać samodzielnie z biblioteki szkolnej i wypożyczać książki do domu. W towarzystwie literatury dziecięcej mogą spędzić wolny czas i rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze.

Klub Ortograffiti

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Od tego roku w naszej szkole działa Klub Ortograffiti pracujący w oparciu o Metodę Ortograffiti. Jest to inicjatywa wydawnictwa OPERON. Animatorem klubu jest pani Hanna Szopińska-Pawełko. Nasi Klubowicze to uczniowie klas IV uczęszczający na zajęcia terapii pedagogicznej. Dzieci oprócz tego, że pracują w ćwiczeniach Ortograffiti, są zobowiązane do pracy nad wybranym projektem. Efekty pracy są prezentowane na stronie internetowej wydawnictwa. Właśnie zakończyliśmy prace nad przygotowaniem albumu ortograficznego „Literka ó”. Klubowicze z dużym zapałem i starannością wykonywali karty albumu, na których umieszczali pokolorowane obrazki wraz z podpisami z wyróżnioną literką ó. Tak przygotowana pomoc będzie nam służyła na kolejnych spotkaniach podczas pracy w ćwiczeniach „Ortograffiti”. Nagrodą za dobrze wykonaną pracę jest oczywiście satysfakcja oraz klubowe gadżety przysłane przez wydawnictwo: teczki, zeszyty, ołówki, nakładki do czytania.

Przedstawienie jasełkowe

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 15 stycznia 2019 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Dom Opieki Społecznej w Gdyni, gdzie zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, dostarczając tym samym wielu pozytywnych emocji i wzruszeń zarówno mieszkańcom Domu, jak i członkom Klubu Seniora. Nasi artyści nie kryli zadowolenia i dumy z dobrze wykonanego zadania. Przedstawienie przygotowane zostało przez panie: Ewę Boike, Annę Weier, Mirosławę Andrzejewską oraz Urszulę Chomicką. W tym dniu służyła również swoją pomocą całemu zespołowi p. Beata Janulewicz. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu, który współpracuje z D P S.

Orszak Trzech Króli

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 6 stycznia 2019 r. przemaszerował ulicami Gdyni, wśród magicznej scenerii, Orszak Trzech Króli. Wyruszył on spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa do kościoła św. Antoniego. Wolontariusze naszej szkoły podczas orszaku pod opieką p. Anny Weier i p. Mirosławy Andrzejewskiej kwestowali na rzecz Gdyńskiego Hospicjum zbierając fundusze dla ciężko chorych.

„Idą święta nie o SMS-sie, lecz o kartce pamiętaj!”

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do kampanii „Idą święta nie o SMS-się, lecz o kartce pamiętaj!”, której celem było przeciwdziałanie fonoholizmowi, a także e-uzależnieniom u dzieci, wzmacnianie więzi rodzinnych, rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i językowych, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Organizatorem była Fundacja „Dbam o mój z@sięg” z siedzibą w Gdańsku. Zadaniem uczniów klas drugich i trzecich było wspólnie z rodzicami napisanie życzeń na przygotowanych przez Fundację kartkach świątecznych i wysłanie ich najbliższym. Natomiast uczniowie klas czwartych i piątych redagowali życzenia na zajęciach języka polskiego. Najpiękniejsze i najciekawsze życzenia zostały przekazane przez uczniów działających w szkolnym Caritasie podopiecznym Domu Opieki Społecznej w Gdyni. Ponadto uczniowie klasy I a w ramach edukacji plastycznej samodzielnie wykonali kartki świąteczne, które zostały wysłane na ogólnopolski konkurs organizowany właśnie przez Fundację „Dbam o mój z@sięg”.

I ty możesz zostać świętym Mikołajem

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć W tym roku szkolnym odbyła się w naszej szkole czternasta edycja akcji charytatywnej pod hasłem „I ty możesz zostać świętym Mikołajem” organizowana przez p. Annę Kłodzińską. Jak co roku inicjatywa ta polegała na zbiórce przyborów szkolnych oraz słodyczy. Przeznaczona była dla dzieci z potrzebujących rodzin mieszkających w miejscowości Postawy na Białorusi. Uczniowie klas 0-III naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i nie zawiedli swoją dobrodusznością. Zebrano mnóstwo słodyczy i artykułów szkolnych, które przeznaczono na paczki mikołajkowe. Pośrednikami świętego Mikołaja byli proboszczowie: ks. Andrzej Bulczak z kościoła pw. Jezusa Miłosiernego oraz ks. Vadim Prostojan z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego z Padwy, którzy przybyli do naszej szkoły 20 grudnia 2018 roku. Księża na spotkaniu z naszymi uczniami opowiadali o życiu w ich parafiach oraz o obowiązkach, zainteresowaniach i zabawach białoruskich dzieci. Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań oraz wzięcia udziału w dyskusji tematycznej. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem i podziękowaniami białoruskich księży. Dzieciom i rodzicom, którzy wsparli akcję „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem” składamy serdeczne podziękowania.

Jasełka 2018’

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 21 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 6E , 5E pod opieką p. Ewy Boike i p. Mirosławy Andrzejewskiej zaprezentowali jasełka. Artyści poprzez wspaniałą grę aktorską - w wypowiadanych i wyśpiewywanych słowach przybliżyli sens Bożego Narodzenia i wprowadzili społeczność szkolną w szczególny świąteczny nastrój. Uroku całemu wydarzeniu dodały solowe występy uczennic z kl. VIe i Ve, które śpiewały wzruszające piosenki oraz scenografia przygotowana przez p. Pawła Grobisa, p. M.Krzemińską i p. I.Sarapuk. Pięknie zaprezentowali się kaszubscy kolędnicy z kl. 2d pod opieką p. Urszuli Chomickiej, Zespół taneczno-wokalny „Wilczki Morskie” pod kierunkiem p. Anny Weier oraz najmłodsi uczniowie z grupy „0”a pod czujnym okiem p. Lucyny Miotk.

„Dwa Grudnie”

17 grudnia 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 zrzeszeni w Klubie Młodych Gdynian jak co roku wystąpili na miejskich obchodach rocznicy wydarzeń Grudnia 1970 r. Młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Dwa grudnie” autorstwa p. Stanisława Kudławca. Oprócz tekstów zawierających wypowiedzi świadków tamtych wydarzeń uczniowie wykonywali pieśni tematycznie z nimi związane. Aranżacji utworów dokonał od lat współpracujący z Klubem Młodych Gdynian p. Krzysztof Kaptur, który również akompaniował na gitarze śpiewającej młodzieży. Nad emisją głosu i przygotowaniem wokalnym pracowała z uczniami p. Maria Joanna Sprenger.
Uczestnictwo w miejskich obchodach wydarzeń grudniowych pozostanie niezapomnianą żywą lekcją historii.

Kiermasz Świąteczny

Od 6 - 14 grudnia 2018 r. świetlica szkolna zorganizowała kolejny już Świąteczny Kiermasz na rzecz gdyńskiego Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni. Piękne ozdoby świąteczne zostały wykonane w znakomitej większości przez nauczycielki świetlicy: M. Krzemińską, M. Dopka, P. Dzięgiel, J. Jarzembińską, I. Dymowską, K. Mikołajewską i A. Weier. W tym roku do akcji charytatywnej dołączyli również wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, którzy pod kierunkiem pań M. Andrzejewskiej i A.Weier upiekli oraz podarowali na kiermasz, ogromny kosz pierniczków i kartki świąteczne. Kartki wykonali również uczniowie kl. IVE, pod kierunkiem wychowawczyni p. H. Szopińskiej-Pawełko. Swój udział w kiermaszu zaznaczył również Samorząd Uczniowski, który podarował piękne bombki wykonane przez uczniów klas starszych w ramach konkursu ,,Najpiękniejsza bombka”. Otrzymaliśmy również kilka ozdób wykonanych przez rodziców uczniów naszej szkoły, za które serdecznie dziękujemy. Piękne ozdoby świąteczne zostały zakupione przez uczniów, ich rodziców oraz pracowników szkoły. Dzięki nim i wszystkim ludziom dobrej woli uzyskany dochód z kiermaszu przekazaliśmy na konto Hospicjum. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tym przedsięwzięciu.

„Wspomnienia o Irenie Sendlerowej”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 13 grudnia 2018 r. uczniowie uczęszczający na zajęcia Kółka teatralnego zaprezentowali dla koleżanek i kolegów a także rodziców spektakl pt. „Wspomnienia o Irenie Sendlerowej”. Rok 2018 jest Rokiem Ireny Sendlerowej tak zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". Została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. W 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla. Była pielęgniarką podczas Powstania Warszawskiego oraz organizatorką ewakuacji ponad dwóch tysięcy dzieci z terenów getta warszawskiego.
W spektaklu uczniowie pokazali skromność pani Ireny, która zawsze myślała o innych, z narażeniem życia ratowała żydowskie dzieci. W rolę Ireny Sendlerowej wcieliła się Jagoda Treppa kl. 7j. Narratorem, który prowadził widza przez cały spektakl była Agata Zmuda-Trzebiatowska 7j. Przypomnieliśmy też relacje światków, czyli dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową. Pierwszym z nich była Elżbieta Ficowska zagrana przez Maję Musioł 7j, a drugim Teresa Tucholska, w którą wcieliła się Wiktoria Karwowska 7a. Na początku przypomnieliśmy moment rozpoczęcia II wojny Światowej. Niemieckich żołnierzy zagrali Wojciech Otlewski 7j i Kacper Jabłoński 7j. Całości dopełniła muzyka, którą przygotował Jan Karaś 7j oraz prezentacja o Irenie Sendlerowej, którą przygotowali Aleksandra Filc 7j i Wojciech Otlewski 7j. Wyjątkowa dekoracja wykonana przez p. Pawła Grobisa oraz rekwizyty przeniosły widzów w czasie.
Dziękujemy za miłe słowa i uwagę z jaką oglądaliście spektakl.
Opiekun Kółka teatralnego: Iwona Kuśnierczak

Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa

12 grudnia 2018 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z panią funkcjonariuszką Policji w ramach programu prewencyjnego „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa”. Podczas tych zajęć dowiedzieli się jak wygląda codzienna praca policjanta, zapoznali się z numerami telefonów alarmowych. Pani funkcjonariusz przedstawiła zasady udziału uczniów w programie i przeprowadziła pogadankę na temat podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Radziła dzieciom , jak unikać niebezpieczeństw, na które narażeni są uczniowie pokonujący codzienną drogę do szkoły i domu. W ramach programu każde z dzieci otrzymało podręcznik „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa” oraz zeszyt ćwiczeń, mający wspierać go w kształtowaniu bezpiecznych postaw.

Książki podróżnicze w bibliotece szkolnej.

Dzięki hojności uczniów i ich rodziców, biblioteka szkolna wzbogaciła się o trzydzieści nowych pozycji. Na szczególną uwagę zasługują książki podróżnicze Martyny Wojciechowskiej: „Zwierzaki Świata” i „Dzieciaki Świata”, „Zwierzaki podróżniczki Gosi” autorstwa Małgorzaty Zdziechowskiej czy cykl podróżniczy „Nela mała reporterka”.
Oprócz książek podróżniczych zapraszamy także do lektury książek Marcina Szczygielskiego „Czarownica piętro niżej” i „Tuczarnia motyli”, wydania zbiorowego „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa oraz książek Agnieszki Chylińskiej o przygodach Zezi i Gilera.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy a uczniów zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Czytamy, bo lubimy.

10 grudnia 2018r. w bibliotece szkolnej odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Czytamy, bo lubimy”. Uczennice z klasy VI d wraz z p. Izabelą Pawlik-Jadach czytały z podziałem na role, książkę Julii Duszyńskiej pt. „Cudaczek Wyśmiewaczek”. Czytania, z zainteresowaniem i uwagą, słuchali uczniowie świetlicy szkolnej wraz z p. Iwoną Dymowską.

„Jak dbać o swój wzrok?”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć W roku szkolnym 2018/ 2019 koordynator Szkoły Promującej Zdrowie p. Małgorzata Makiła nawiązała kontakt z firmą Jonson & Jonson Poland Vision Care. W ramach współpracy w dniu 14 grudnia 2018 r. odbyło się pierwsze pilotażowe spotkanie uczniów klasy 7a i 7j z prelegentem Panią Luizą Krasucką, konsultantką ds. edukacji i rozwoju rynku medycznego. W programie oprócz części warsztatowej pt. ,, Wady wzroku i możliwości ich korekcji”, odbyły się także przesiewowe badania wzroku uczniów i części pracowników wykonane przez pracowników Optometrii Orkisz w Gdyni . Uczniowie na koniec spotkania otrzymali miłe prezenty. Dziękuję za wszelką pomoc i zaangażowanie w zorganizowaniu spotkania pani Annie Kujawie, która pilotowała warsztaty.

Przedświąteczne akcje charytatywne Koła Caritas

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Pierniczki na kiermasz świąteczny
Uczniowie szkolnego Koła Caritas przygotowali własnoręcznie wykonane pierniczki na świąteczny kiermasz. Rozpoczęliśmy pracę już w listopadzie. Najpierw piekliśmy je w szkolnej kuchni, później wspólnie ozdabialiśmy i na końcu pakowaliśmy. Pierniki zostały sprzedane na kiermaszu świątecznym, z którego dochód przeznaczony jest na Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni.

Akcja " Serce na gwiazdkę"
Zakończyliśmy akcję „Serce na gwiazdkę”. Zbieraliśmy kosmetyki, słodycze i gry dydaktyczne dla wychowanków gdyńskich domów dziecka. Z przyniesionych darów przygotowane będą podarki gwiazdkowe dla dzieci w gdyńskim ośrodku wychowawczym. Dziękujemy naszym uczniom, którzy wsparli naszą akcję.

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Szaliki dla bezdomnych
Nasi wolontariusze przy współpracy z Parafialnym Kołem Caritas przy parafii Matki Bożej Różnicowej włączyli się w akcję świąteczną Caritas Archidiecezji Gdańskiej własnoręcznego zrobienia szalików na drutach. Szaliki te przekazane zostaną osobom samotnym i potrzebującym na Wigilii Caritas w Sopocie 24 grudnia 2018 roku. Wspólnie zrobiliśmy dwadzieścia sześć szalików na drutach. Do szalików dołączyliśmy własnoręczne przygotowane życzenia bożonarodzeniowe.

Wizyta Świętego Mikołaja

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 6 grudnia 2018 r. przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego wraz z p. Anną Kłodzińską i dziewczętami z klasy 2a, będącymi „Anielskim Orszakiem Świętego Mikołaja” towarzyszyły Mikołajowi przy rozdawaniu prezentów w klasach 0-3. Anielski Orszak zaprezentował program artystyczny przygotowany przez p. Marię Joannę Sprenger, w którym nie zabrakło wierszy, piosenek adwentowych, mikołajkowych, przy akompaniamencie gitary. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, składał im świąteczne życzenia, a przede wszystkim rozdawał piękne upominki. W podziękowaniu za wprowadzenie w miłą atmosferę świąt uczniowie śpiewali przygotowane wspólnie z wychowawcami piosenki i recytowali wiersze. Ten dzień na pewno zostawi dzieciom wspaniałe wspomnienia.

13 grudnia 2018 r. z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego „Anielski Orszak Świętego Mikołaja” zaprezentował przygotowany montaż słowno-muzyczny podopiecznym Fundacji „Adaptacja”, którzy włączyli się wspólnego śpiewania. Mikołaj rozdawał starszym osobom ciasteczka upieczone przez dzieci ze świetlicy „Pod pajęczynką” pod kierunkiem nauczycieli. To spotkanie upłynęło w serdecznej i wzruszającej atmosferze.

PIERWSZY ŚWIĄTECZNY NUMER GAZETKI „ŚWIETLICOWE ABC…”

W ramach zajęć świetlicowego Klubu Pasjonata „Bezpieczne Sieciaki” została wydana po raz pierwszy gazetka świetlicowa "Świetlicowe ABC...". W pierwszym świątecznym numerze pojawił się wywiad ze Świętym Mikołajem, przepis na pierniki, informacje na temat polskich zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych, krzyżówka oraz zagadki i rebusy świąteczne. Gazetka została zredagowana przez Klub „Bezpieczne sieciaki” pod kierunkiem p. Iwony Dymowskiej, p. Jolanty Jarzembińskiej oraz p. Karoliny Mikołajewskiej.

Dni Świadomości Dysleksji

Na przełomie listopada i grudnia kolejny już raz obchodziliśmy Dni Świadomości Dysleksji. Z tej okazji w naszej szkole odbył się Konkurs na ilustrowany wierszyk ortograficzny dla uczniów klas III-VI zorganizowany przez p. H.Szopińską-Pawełko.
Ponadto odbyły się warsztaty „Z ortografią za pan brat” dla uczniów klas IV uczęszczających na zajęcia terapii pedagogicznej podczas których wykonaliśmy plakaty zatytułowane „Literka ó”.
Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie „Rodzinne Dyktando” organizowanym przez panią B. Ingielewicz w Szkole Podstawowej nr 29 uwieńczonym sukcesem.
Wyniki konkursów zamieszczono w zakładce sukcesy.

Warsztaty edukacyjne ,,Czy wiesz, co jesz?”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 30 listopada 2018r. w ramach udziału naszej placówki w programie Szkoły Promującej Zdrowie odbyło się spotkanie z dietetykami z Centrum Dietetycznego Natur House w Gdyni. Na warsztatach podjęto ważną kwestię właściwego doboru produktów, którymi się żywimy. Hasłem przewodnim był temat ,,Czy wiesz, co jesz?” Uczniowie klas 4A i 4C aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Mieli także możliwość sprawdzenia swej wiedzy w konkursie, który odbył się na koniec warsztatów. Spotkanie poprowadzono w ramach Światowego Dnia Walki z Otyłością. Warsztaty zostały zorganizowane przez nauczycielkę przyrody p. Małgorzatę Makiła.

Święto Teatru Amatorskiego

28 listopada 2018 r. uczniowie uczęszczający na zajęcia Kółka teatralnego wraz z opiekunem p. Iwoną Kuśnierczak i p. Klaudią Boike poszukiwali inspiracji, dlatego wzięli udział w III edycji prawdziwego Święta Teatru Amatorskiego – KURTYNA 2018. Obejrzeli ciekawe i przekazujące ważne treści przedstawienie pt. "Mały Książę", byli pod wrażeniem gry aktorskiej.
Swoje umiejętności uczniowie Kółka teatralnego będą mogli zaprezentować 13 grudnia 2018 r., gdyż tego dnia zagrają przedstawienie pt. "Wspomnienia o Irenie Sendlerowej". Przygotowują je pod kierunkiem p. Iwony Kuśnierczak. Rodziców naszych zdolnych artystów zapraszamy do szkoły o godz. 17.30 na II piętro.

Tydzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć W dniach 26 - 30 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Z tej okazji przygotowano gazetki informujące o zasadach, które pozwalają bezpiecznie korzystać z mediów cyfrowych oraz Internetu. W klasach I-III na zajęciach komputerowych uczniowie poznali elementarz "Bezpieczeństwo w sieci". Podczas zajeć komputerowych, lekcji informatyki oraz godzin wychowawczych w klasach IV-VIII omówiono tematykę bezpieczeństwa cyfrowego.

„Czytamy, bo lubimy”

26 listopada 2018 r. w czytelni szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie z nowego cyklu „Czytamy, bo lubimy”. Zaproszeni uczniowie klasy VI b oraz p. Izabela Pawlik-Jadach czytali z podziałem na role książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Tu i tam z Kubą i Bubą”. Słuchaczami byli uczniowie świetlicy szkolnej, którzy żywo reagowali na warszawskie przygody Kuby i Buby .
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, do wzięcia udziału w naszej akcji.

Święto Misia Pluszowego

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 26 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole już po raz kolejny Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowały i przeprowadziły opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego p. Ewa Krym i p. Anna Kłodzińska wraz z p. M. Joanną Sprenger. Adresatami byli uczniowie z klas O-III. Na początek przedstawiona została historia pluszowego misia. Następnie pani M. Joanna Sprenger przy akompaniamencie gitary uczyła dzieci „Puchatkowych piosenek” .
Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są przyjaźń, dobroć i kulturalne zachowanie się wobec innych osób. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze kulturalny, wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw. W związku z tymi wartościami uczniowie klasy 2b zaprezentowali zebranym wiersze i powiedzenia związane z savoir vivrem oraz zaśpiewali piosenkę „Rap o zasadach”.
Wszyscy uczniowie mile nas zaskoczyli. Nie było chyba w szkole tego dnia osoby, która przyszłaby bez swojego przyjaciela Misia. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej i miłej atmosferze. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.

Książki od czytelników w bibliotece szkolnej

Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna wzbogaciła się o 138 pozycji książkowych, wśród których można wymienić: Przygody Koziołka Matołka - Kornela Makuszyńskiego , Złotą księgę bajek, Wiersze dla mamy- Arlety Skrzeszewskiej, Figa tęskni za domem – Holly Webb, Nieznane przygody Mikołajka – Rene Gościnny i Jean- Jacques Sempe, Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lingren , serie: „Magiczne drzewo” A. Maleszki, „Zaopiekuj się mną” – Holly Webb , „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” M.Widmarka i Heleny Willis, „ Anna i Elsa” – David L, „W świecie dinozaurów” – Johnson J. oraz wiele innych.
Pozycje te są o tyle cenne, że zostały darowane do biblioteki szkolnej przez uczniów naszej szkoły i ich rodziców. Darczyńcom jeszcze raz serdecznie dziękujemy, a wszystkich zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
PT. „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w listopadzie br. świetlica „Pod Pajęczynką” zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. „Mój Przyjaciel Miś”, w którym wzięli udział uczniowie z czterech Szkół Podstawowych (SP nr 17, SP nr 18, SP nr 40, SP nr 45). Otrzymaliśmy piękne prace przedstawiające ulubione misie dzieci. 23 listopada 2018 r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród, na które zaprosiliśmy wszystkich laureatów. Goście obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą między innymi Historię Pluszowego Misia, którą przygotowała p. Jolanta Jarzembińska a zaprezentowała p. Karolina Mikołajewska. Następnie obejrzeli wystawę z pracami konkursowymi i otrzymali zasłużone dyplomy i nagrody. Miłym akcentem był słodki poczęstunek w świetlicy oraz wspólne zabawy integracyjne gości i dzieci ze świetlicowego Klubu Pasjonata „Bezpieczne Sieciaki”, które pełniły rolę gospodarzy. Całość przygotowały panie: Iwona Dymowska, Jolanta Jarzembińska i Karolina Mikołajewska.

Wspomnienia o „Świętym Janie Pawle II”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 15 listopada 2018 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas udali się do Domu Opieki Społecznej w Gdyni pod opieką p. Ewy Boike i p. Mirosławy Andrzejewskiej. Tam przedstawili seniorom wspomnienia „Święty Jan Paweł II” przeplatane prezentacjami i piosenkami. Wspólnie odśpiewali piosenkę ulubioną przez naszego wielkiego rodaka „Barkę”, wysłuchali w skupieniu słów wypowiadanych przez św. Jana Pawła II. Wzruszeni podopieczni Domu Pomocy oraz Klubu Seniora mocno oklaskiwali naszych uzdolnionych wolontariuszy.

Warsztaty edukacyjne ,,Hazard, nie dziękuję”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 14 listopada i 25 października 2018 r. w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie klas 7 i 8 aktywnie uczestniczyli w warsztatach opracowanych przez Pomorski Urząd Celno Skarbowy w Gdyni na temat ,,Hazard, nie dziękuję”. Uczniowie dowiedzieli się jak niewiele trzeba, aby poddać się nałogowi hazardu. Poznali skutki i konsekwencje tego uzależnienia. Niezwykłym ostrzeżeniem dla młodych ludzi był fakt uczestniczenia w grach internetowych, gdzie bonusami są uzyskane punkty. Uzmysłowiono im, że jest to wstęp do ,,pozyskania” nowych zwolenników hazardu, gdzie stawką są pieniądze. Były to bardzo interesujące i pouczające warsztaty. Koordynatorem spotkania była p. Małgorzata Makiła.

III Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Polsce „Kto Ty jesteś?”

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 7 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole III Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Polsce „Kto Ty jesteś?”.
Uczestnikami konkursu były 10-cioosobowe zespoły z zaproszonych szkół: SP 31, SP 43 oraz SP 40. Uczniowie rywalizowali w konkurencjach dotyczących wiedzy o Polsce przeplatanych konkurencjami sportowymi. Dzieci rozwiązywały tematyczne krzyżówki z hasłem, wyklejały konturową mapę Polski z puzzli, wypełniały luki w tekście hymnu państwowego, lokalizowały na mapie największe miasta i rzeki naszego kraju, uzupełniały test z wiedzy historycznej o Polsce, układały imię i nazwisko marszałka Józefa Piłsudskiego z rozsypanki sylabowej. Wspomniane konkurencje pozwalały na sprawdzenie poziomu wiedzy o ojczyźnie, zaś część sportowa turnieju dodatkowo pozwalała dzieciom na wykazanie swoich umiejętności w konkurencjach sprawnościowych. Duch rywalizacji podnosił atmosferę zawodów i rozgrzewał do czerwoności jej uczestników.
Swoistym zwieńczeniem całego turnieju była prezentacja i wystawienie przez reprezentacje szkół wybranych legend polskich. Ich interpretacja i wykonanie przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów, a bogactwo i pomysłowość w doborze rekwizytów wzbudziła aplauz i uznanie całej publiczności. W efekcie w III Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Polsce "Kto Ty jesteś?" wszystkie zespoły uznane zostały za zwycięskie i zajęły równorzędne I miejsce. Komisja doceniając entuzjazm, zaangażowanie uczestników i ich wiedzę, podjęła decyzję, aby wszystkim uczestnikom przypadł w udziale smak zwycięstwa, a przyznane nagrody w postaci okazjonalnych dyplomów, sprzętu sportowego oraz poczęstunek utwierdziły uczestników turnieju w przekonaniu, że zwycięstwo ma naprawdę "słodki smak". Całościowy wystrój sali i dekoracje nawiązywały do naszych barw narodowych. Dziesiątki biało-czerwonych balonów jeszcze długo powiewały w oddali, niesione do swoich szkół przez zwycięzców turnieju. Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom wiedzy i usportowienia oraz wspaniałe przygotowanie do turnieju, które zawdzięczały własnemu zaangażowaniu oraz swoim nauczycielom. Z tego miejsca, zarówno wychowawcom i dzieciom, serdecznie gratulujemy i dziękujemy.
Turniej został przygotowany przez zespół nauczycieli: p. Marię Joannę Sprenger, p. Grażynę Jeszke, p. Annę Kłodzińską, p. Barbarę Ostrowską i p. Małgorzatę Domańską-Kluge.

100. Urodziny Niepodległej

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 100 lat temu Polska powróciła na mapę Europy i Świata po 123 latach zaborów. Jest to niezwykła okazja do celebrowania tej radości, dlatego społeczność uczniowska naszej szkoły włączyła się w szereg wydarzeń, które stanowiły urodzinowy prezent dla naszej Ojczyzny. Uczniowie przygotowywali się i licznie wzięli udział w szkolnych konkursach osiągając w nich sukcesy: w Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej, Konkursie Wiedzy „Nasza Ojczyzna”, Konkursie plastycznym „Józef Piłsudski – polski patriota”, Konkursie plastycznym „Godło Polski”, Konkursie plastycznym „Najpiękniejsza jest nasza ojczyzna”, Konkursie literackim „Kto ty jesteś? Polak mały!”, Konkursie wiedzy o Polsce dla kl.II oraz w zorganizowanym i przeprowadzonym w szkole w III Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Polsce ,,Kto Ty jesteś?”.
30 października 2018 r. uczniowie kl. 5d pod kierunkiem p. G.Szotrowskiej przygotowali dla starszej grupy wiekowej apel stanowiący wspaniałą lekcję historii przybliżającą wydarzenia minionych lat.
09 listopada 2018 r. z należytym szacunkiem dla historii Państwa Polskiego i wartości odnieśli się uczniowie kl.7j, 8j, kl.2e oraz chóru szkolnego, którzy zaprezentowali się podczas uroczystej akademii, przygotowanej dla kl.0-3 przez p. J.Kuchnowską, a dla klas 4-8 przez p. G.Szotrowską i p. M.Sonalla. Pięknie udekorowana w biało-czerwonych barwach szkoła, wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego oraz pieśni patriotycznych było niezwykle wzruszające i radosne.
11 listopada 2018 r. w tym ważnym i podniosłym dniu społeczność szkolna na czele z dyrekcją szkoły, nauczycielami, rodzicami bardzo licznie uczestniczyła w Gdyńskiej Wielkiej Paradzie Niepodległości, która przeszła ulicami naszego miasta. Uczniowie brali udział także w Biegu Niepodległości. Ten piękny Jubileusz – Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę na długo pozostanie w naszej pamięci.

„Wielka Zbiórka Zabawek”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Szkolne Koło Caritas zakończyło akcję „Wielka Zbiórka Zabawek”. Zbieraliśmy zabawki, klocki edukacyjne i gry planszowe dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały przewiezione do Młodzieżowej Placówki Wychowawczej Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Sopocie. Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w naszą akcję serdecznie dziękujemy.

Kwesta Listopadowa

1 listopada 2018 r. w Dniu Wszystkich Świętych wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w kweście na rzecz Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Uczniowie kwestowali na cmentarzach w Gdyni Witominie, Wielkim Kacku i Rumii. Zebrane środki przeznaczone zostaną na opiekę dla osób nieuleczalnie chorych, przebywających w hospicjum dla dorosłych i hospicjum dla dzieci - Bursztynowa Przystań.

Dzień Papieski

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 26 października 2018 r. z okazji Dnia Papieskiego uczniowie klas ósmych i siódmych pod kierunkiem pań: E. Boike i M. Andrzejewskiej przygotowali apel „ Święty Jan Paweł II”. Celem przedstawienia było przybliżenie postaci naszego wielkiego Polaka. Uczniowie klas piątych i szóstych w skupieniu wysłuchali wspomnień o św. Janie Pawle II. Zobaczyli fragmenty filmów ukazujące postać papieża, a także wysłuchali krótkich przemówień skierowanych do rodaków. Następnie wspólnie odśpiewali „Barkę„ - ulubioną pieśń naszego wielkiego świętego.

Światowy Dzień Walki z Otyłością

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 24 października 2018r. w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Otyłością uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji prezentacji nt. Otyłość chorobą XXI wieku. Zapoznali się z objawami nadwagi i otyłości. Zostali pouczeni jakie produkty spożywcze wpływają na stan naszego zdrowia. Zdali sobie sprawę ze znaczenia aktywności fizycznej i jego wpływie na stan ciała. Opracowano postery i gazetki szkolne na temat otyłości. Uczniowie klasy 4a i 4c wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem. W przygotowaniach wzięła udział p. Agnieszka Kozłowska koordynator programu ,,Trzymaj Formę” wraz z p. Małgorzatą Makiła.

Śladami Błogosławionej Alicji Kotowskiej

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 18 października 2018 r. w ramach realizacji innowacji „Święci na nasze dni” grupa uczniów klas VII pod opieką katechetek p. M. Andrzejewskiej i p. E. Boike wybrała się do Wejherowa, aby wraz z Siostrami Zmartwychwstankami podążać śladami Błogosławionej Alicji Kotowskiej, siostry zakonnej, zamordowanej w Piaśnicy w listopadzie 1939 r. Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od pobytu w szkole, w której przed wojną bł. Alicja Kotowska była dyrektorką. Tam siostra Marlena - dyrektorka szkoły pokazała film edukacyjny i opowiadała o działalności błogosławionej Alicji w Wejherowie. Na Placu Wejhera uczniowie obejrzeli dwie wystawy przygotowane przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie dotyczące Lasów piaśnickich – miejsca, w którym została zamordowana bł. siostra Alicja. Pierwsza to „Piaśnica – zamyślenia” w obiektywie Marka Jasińskiego ukazująca las piaśnicki na przestrzeni 2 lat, różnych pór roku. Druga to fabularyzowany komiks historyczny autorstwa Tomasza Meringa „Las Piaśnicki” przeniesiony na duży, wystawowy format. Czarno-białe, oszczędne w formie rysunki pozwalały skupić się na najważniejszych kwestiach związanych z tematem opowieści. Następnie udali się do kościoła p.w. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej gdzie ks. Proboszcz Daniel Nowak interesująco opowiadał o tragicznej śmierci tysięcy Polaków zamordowanych w Piaśnicy także błogosławionej Alicji.
Film edukacyjny, opowieści , wystawy, spacer po szkole i ulicami Wejherowa przybliżały uczniom postać błogosławionej. Siostra Alicja może być dzisiaj dla młodego człowieka wzorem, jak z odważnie podążać drogą swojego powołania (nie tylko zakonnego). Uczy wytrwałości, pokonywania trudności i bycia nieugiętym w dążeniu do celu oraz umiłowania ojczyzny i drugiego człowieka.

Święto Edukacji Narodowej

12 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Katarzyny Borek i p. Joanny Otlewskiej przygotowali uroczystą akademię. Po przywitaniu gości przez panią Dyrektor rozpoczęła się część artystyczna. Pięknym słowem, wzruszającą muzyką, ruchem scenicznym uczniowie chcieli złożyć nauczycielom, pracownikom szkoły swoje podziękowania za ich pracę, poświęcenie i serce. W chaosie codziennych spraw, zagubieni, czasami osamotnieni, młodzi ludzie potrzebują wyciągniętej do nich dłoni, dobrego słowa, jasnej wskazówki, jak należny w życiu postępować. Uczniowie wspaniale oddali wdzięczność, jaką darzą wszystkich tych, którym ich los jest bliski. Radosny nastrój uroczystości utrzymany został dzięki wesołej piosence chóru szkolnego przygotowanej pod kierunkiem p. M. Sonsalla. Uczniowie Małego Samorządu pod opieką p. Anny Kłodzińskiej i p. Ewy Krym przekazali wszystkim pracownikom szkoły i gościom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami.

Pasowanie na Ucznia

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 10 października 2018 r. dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w uroczystości Pasowania na Ucznia. W tym ważnym dniu, na który czekały z niecierpliwością towarzyszyli im najbliżsi – rodzice, rodzeństwo, babcie i dziadkowie. Pierwszoklasiści z niewielkim wsparciem uczniów klas starszych zaprezentowali program artystyczny. Pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki, w których deklarowali swoją chęć i gotowość do podjęcia nauki. Następnie na sztandar szkoły złożyli uroczyste ślubowanie, podczas którego obiecali, że będą sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, dbać o dobre imię klasy, szkoły i domu rodzinnego, kochać ojczyznę, uczyć się pilnie, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość innym. Wiele emocji wzbudził także ważny moment w życiu pierwszaków – pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrekcja szkoły. Dotknięcie ramienia każdego pierwszaka ogromnym ołówkiem wyrażało przyjęcie go do uczniowskiej społeczności. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami i otrzymali od nich pamiątkowe dyplomy. To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wszystkim pierwszakom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w nauce. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

Spotkanie z autorką

5 października 2018r. w zaprzyjaźnionej z nasza szkołą „Bibliotece pod Żabką” przy ulicy Kartuskiej odbyło się spotkanie autorskie, którego bohaterką była pani Anna Czerwińska – Rydel – znana i lubiana pisarka książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas Ie i IIa z paniami: Barbarą Ostrowską, Anną Kłodzińską, Joanną Sprenger i Izabelą Pawlik-Jadach. Pisarka opowiadała o swoich książkach, odpowiadała na pytania dzieci, a na koniec rozdawała dedykacje i autografy.

Wizyta w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 3 października 2018 r. przedstawiciele Samorządu szkolnego i wolontariatu zostali zaproszeni przez p. poseł Małgorzatę Zwiercan do Sejmu Rzeczpospolitej Polski w Warszawie. Udali się tam pod opieką p. Mirosławy Andrzejewskiej. Uczniowie naszej szkoły nie tylko zwiedzali Sejm, ale też przypatrywali się bezpośrednio obradom parlamentu. Następnie spotkali się z p. poseł Krystyną Wróblewską, która odpowiadała na ich pytania. Później uczniowie zwiedzili najważniejsze miejsca stolicy: Krakowskie Przedmieście wraz Pałacem Prezydenckim. Przespacerowali się po placu Zamkowym, byli na Rynku Starego Miasta, a także odwiedzili Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza. Była to wyjątkowa wycieczka.

Słodka niespodzianka

28 września 2018 r. z okazji Dnia Chłopaka Szkolne Koło Caritas przygotowało słodką niespodziankę dla uczniów naszej szkoły. W stołówce szkolnej na przerwach wolontariusze sprzedawali przepyszne babeczki, ciasteczka oraz ciasta, które sami wcześniej przygotowali. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Pieniądze zebrane z akcji przeznaczone zostaną na cele charytatywne. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopaka.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 27 września 2018 r. delegacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym w składzie: Szymon Kwiatkowski, Wiktoria Witt i Julia Otto z kl. VIII e wraz z opiekunami Małego Samorządu Uczniowskiego p.Anną Kłodzińską oraz p.Ewą Krym wzięli udział w miejskich obchodach 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Pod Pomnikiem Harcerzy w Gdyni społeczność naszego miasta wraz z władzami i oprawą wojskową, kombatantami oraz uczniami gdyńskich szkół oddała hołd twórcom i uczestnikom PPP.
To właśnie 27 września 1939 roku, jeszcze w oblężonej Warszawie, wobec rychłego zakończenia czynnej walki zbrojnej powstała Służba Zwycięstwu Polsce, organizacja, której celem była zakonspirowana walka z okupantem. Tak rodziło się Polskie Państwo Podziemne.

Szkolenie dla wolontariuszy w Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 18 września 2018 r. uczniowie klas ósmych, pod opieką p. Mirosławy Andrzejewskiej uczestniczyli w szkoleniu dla wolontariuszy akcyjnych w Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Szkolenie prowadziła p. Justyna Januka koordynator wolontariatu hospicyjnego. Pani Justyna zapoznała uczestników z ideą opieki hospicyjnej. Opowiadała o pracy z ludźmi chorymi w Domu Hospicyjnym dla dorosłych i domu „Bursztynowa Przystań” dla dzieci. Pokazywała w przygotowanej przez siebie prezentacji, jak wygląda codzienne życie jej podopiecznych. Zachęciła naszych uczniów do współpracy w ramach tzw. wolontariatu akcyjnego, który przygotowuje akcje wspierające finansowo hospicjum -kwesta listopadowa, Pola Nadziei na Pomorzu.

Kalendarze na rzecz Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 18 września 2018 r. i 19 września 2018 r. wolontariusze z klas ósmych pod opieką p. M. Andrzejewskiej, p. A.Weier rozprowadzali kalendarze z Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Sprzedaliśmy 100 kalendarzy i przekazaliśmy pieniądze do Gdyńskiego Hospicjum na rzecz ich podopiecznych. Wszystkim rodzicom, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy.

„Bądźmy bezpieczni”

12 i 13 września 2018 r. w naszej szkole odbyły się spotkania prewencyjno-edukacyjne z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Tematem spotkań, w których uczestniczyli uczniowie klas 0-V było „Bezpieczeństwo w szkole i poza nią”. Dzieci wysłuchały prelekcji, której celem było przypomnienie i utrwalenie zasad postępowania w różnych sytuacjach zagrażających ich życiu w dniu codziennym. Funkcjonariusze podkreślali znaczenie przestrzegania zasad bezpiecznego i zgodnego z przepisami poruszania się po drogach, w szczególności w drodze do szkoły oraz jak ważna jest znajomość znaków drogowych. Zwracali uwagę uczniów na konieczność noszenia światełek odblaskowych, którymi zostali obdarowani pierwszoklasiści. Mówili o tym jak zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci wykazały zainteresowanie tematyką poruszaną przez strażników. Zadawały pytania i brały udział w dyskusji. Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej za pouczające spotkanie i cenne rady, które pomogą dzieciom czuć się bezpiecznie w szkole oraz poza nią.

Witaj Szkoło!

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 3 września 2018 r. rozpoczął się nowy rok szkolny. W Gdyni, oficjalna uroczystość inaugurująca naukę, odbyła się w Szkole Podstawowej nr 40 im.kpt. ż.w. Karola Olgierda Borchardta. Gorąco wszystkich uczniów powitała pani dyrektor Dorota Haase, a szczególnie uczniów klas pierwszych rozpoczynających edukację szkolną, życząc im, aby ten rok, który właśnie się rozpoczął był dla nich dobry i bezpieczny. Podkreśliła kontynuację działań w ramach edukacji regionalnej, morskiej i europejskiej. Sukcesów w zdobywaniu wiedzy, odwagi w podejmowaniu ciekawych wyzwań oraz szczęścia w nawiązywaniu przyjaźni życzył uczniom prezydent Gdyni pan Wojciech Szczurek.
Goście oraz społeczność szkolna uczestniczyła w części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem p. Ewy Krym w wykonaniu uczniów Małego Samorządu Uczniowskiego oraz chóru szkolnego pod opieką p. Marty Sonsala.
Natomiast uczniowie klasy 5c pod kierunkiem p. Bogumiły Zdrojewskiej pożegnali wakacje i przywitali nowy rok szkolny 2018/2019 programem artystycznym przygotowanym dla uczniów klas V-VIII. Nie zabrakło dźwięku dzwonka szkolnego zapraszającego do przeżycia wspólnej edukacyjnej przygody. Witaj Szkoło!


ARCHIWUM

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2017 / 2018 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2016 / 2017 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2015 / 2016 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2014 / 2015 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2013 / 2014 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2012 / 2013 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2011 / 2012 kliknij tutaj