Strona SP 40 w Gdyni
Dzisiaj jest


monitoring pozycji

Zakończenie roku szkolnego

19 czerwca 2019r. - odświętne stroje, uroczyste akademie dla poszczególnych grup wiekowych przygotowane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: p. J. Drabińskiej, p. D. Grebin, p. I. Kuśnierczak, p. M. Andrzejewskiej, p. M. Sonsalla, nagrodzenie wyróżnionych uczniów, odebranie świadectw i pożegnanie szkoły na dwa miesiące. Na dzień rozdania świadectw czeka się cały rok. To nie tylko podsumowanie dziesięciu miesięcy nauki, ale to początek wakacji podczas których będzie można odpocząć przed pierwszym dzwonkiem oznaczającym rozpoczęciem zajęć w kolejnej klasie.
Wyjątkowe brzmienie miał ostatni dzwonek dla uczniów klas ósmych, którzy żegnali się ze szkołą uroczystym ślubowaniem. Dla Absolwentów Szkoły Podstawowej nr 40 był to wzruszający moment, a przecież tak niedawno
„Pierwszego września przed ośmiu laty,
kiedy jesienne kwitły jeszcze kwiaty,
mama za rękę mnie prowadziła,
abym tej szkoły próg przekroczyła.
Szeptałam wówczas jej z niepokojem:
„Mamusiu, zostań,bo ja się boję.”
Do drugiej klasy szłam już wesoło,
same znajome twarze wokoło;
a najważniejsze, że była z nami
najlepsza na świecie – nasza pani.
Kłopoty później różne bywały,
psoty czy waśnie, szkolne kawały;
to już za nami, to wszystko wczoraj:
dzisiaj rozstania nadeszła pora.
W niejednym oku łza się zakręci – Zostaniesz, szkoło,
W naszej pamięci!”

Pożegnanie klas jest wyjątkową chwilą, dlatego my

Drogie koleżanki i drodzy koledzy klas ósmych!

Gratulujemy wam ukończenia szkoły. Dziś kończy się pewien etap waszego życia, czeka was nowa szkoła, nowi nauczyciele i nowi koledzy.

Życzymy wam, by każda nowo zawarta przyjaźń okazała się szczera i wierna. Nowi nauczyciele niech będą wyrozumiali i sprawiedliwi.

Niech innym będzie dobrze z wami, a wam z innymi. Mamy nadzieję, że będziecie wracać myślami do lat szkolnych, do naszych wspólnych chwil - Uczniowie klas I-VII.

Ambasador Exsperymentu

W czerwcu 2019 r. minął termin realizacji działań związanych z programem Ambasador Experymentu. Ambasador Experymentu powstał, aby zintensyfikować wspólne działania i stworzyć możliwości dalszego rozwoju współpracy Centrum Nauki EXPERYMENT z gdyńskimi szkołami. Założeniem programu jest promocja interaktywnej nauki wśród nauczycieli i uczniów oraz stworzenie w Gdyni nowoczesnego środowiska współpracy przedstawicieli edukacji formalnej i nieformalnej. Zadaniem Amabsadora - w naszej szkole p. Anny Zatwarnickiej była aktywna wymiana wiedzy i doświadczeń, a także promowanie interaktywnej oferty Centrum Nauki EXPERYMENT w środowisku szkolnym. Do programu zostały wprowadzone elementy gamifikacji, w ramach której najaktywniejsi ambasadorzy mogli zdobyć wyjątkowe nagrody dla swojej szkoły. Pani Anna Zatwarnicka założyła konto na bezpłatnej platformie Google Classroom i umieszczała tam informacje na temat wykonanych zadań. Punktowane były m.in. następujące działania: udział Ambasadora w spotkaniach dla Ambasadorów organizowanych na terenie CNE, udział Ambasadora i innych nauczycieli naszej szkoły w wydarzeniach dla nauczycieli organizowanych przez CNE, organizacja przez Ambasadora spotkania w swojej szkole dla nauczycieli, promującego ofertę edukacyjną CNE oraz wizyty grup uczniów ze szkoły Ambasadora w Centrum Nauki EXPERYMENT i umieszczenie na stronie internetowej szkoły przygotowanej przez uczniów relacji z wizyty w CNE. Przy tej okazji Ambasador p. Anna Zatwarnicka dziękuje p. Beacie Janulewicz oraz p. Maciejowi Zatwarnickiemu opiekunom strony internetowej za terminowe i skrupulatne umieszczanie relacji w Internecie. W ciągu roku szkolnego 2018/2019 aż dwudziestuczterech nauczycieli wraz ze swoimi klasami odwiedziło Centrum Nauki, każda wizyta była bardzo pozytywnie odebrana zarówno przez wychowawców, a co najważniejsze uczniów. O czym można przeczytać w relacjach z pobytu w Experymencie. Centrum Nauki Experyment to szczególne miejsce, gdzie poprzez zabawę uczniowie zdobywają bardzo przydatną wiedzę z różnych przedmiotów i dziedzin dotyczących życia. Wyniki rywalizacji będą oficjalnie ogłoszone we wrześniu 2019r.

Przedszkolaki w świetlicy szkolnej „Pod Pajęczynką”

06 czerwca 2019 r. świetlicę szkolną odwiedziła najstarsza grupa dzieci „Sówki” z Przedszkola nr 21 „Demptusiowo”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. „W krainie baśni” przygotowanych i prowadzonych przez p. Jolantę Jarzembińską i p. Karolinę Mikołajewską. Brały udział w zabawach z chustą animacyjną, uczyły się pląsów i śpiewały wesołe piosenki. Rozwiązywały zagadki, układały puzzle, bawiły się klockami i wcielały w rolę Kopciuszka. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną związaną z obchodami Dnia Dziecka w różnych krajach. Na zakończenie każdy miał za zadanie ozdobić swoją koronę, którą mógł zabrać do domu. Zabawy skończyły się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy byli zadowoleni, uśmiechnięci i zapowiedzieli kolejne wizyty.

Szkolenie dla klas III i VI
z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

04 czerwca 2019 r. odwiedziła naszą szkołę grupa uczniów Szkolnego Koła PCK działająca przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdyni wraz z opiekunem p. T. Kożuchowskim. W ramach realizowanego programu „Ratujemy i uczymy ratować”, którego szkolnym koordynatorem jest p. E. Głowienke i p. K. Mikołajewska wolontariusze przeprowadzili szkolenie dla klas III i VI z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie klas III w czasie zajęć z grupą PCK ćwiczyli jak przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby poszkodowanej. Układali osobę nieprzytomną (pozoranta) w pozycji bocznej oraz uczyli się resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zasad pomocy poszkodowanemu, który nie oddycha. Zakres takiego samego szkolenia w tym samym dniu przeszli również uczniowie klas VI. Były to ćwiczenia przypominające i utrwalające zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ponieważ pierwsze warsztaty odbyli już w klasie III.
Serdecznie dziękujemy panu Tomaszowi Kożuchowskiemu i wolontariuszom z grupy PCK za coroczną współpracę.

Dni Książki w naszej szkole

W maju obchodziliśmy Dni Książki. Z tej okazji odbyła się Wielka Zbiórka Książek. Organizatorami akcji w naszej szkole były panie: B. Janulewicz i M. Andrzejewska oraz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas.
Wyposażenie bibliotek szpitali oraz hospicjów to główny cel wielkiej zbiórki książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Akcja ma na celu pomoc pacjentom, aby choć na chwilę odwrócić ich uwagę od choroby i rzeczywistości szpitalnej.
Od 16 do 23 maja 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyła się zbiórka zarówno nowych, jak i używanych książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dziękujemy Rodzicom, Uczniom oraz Nauczycielom naszej szkoły, którzy okazali wsparcie i zaangażowanie w akcję. Zebraliśmy 170 książek. 24 maja przewieźliśmy je do punktu zbiórki do Miejskiej Biblioteki F.18 w Gdyni.
Uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w Konkursie Baśń Rodzinna organizowanym przez panie: H. Szopińską-Pawełko i p. A. Drozdzińską-Cielas. Konkurs miał na celu twórcze zaktywizowanie dzieci i ich rodzin oraz popularyzowanie kreatywnego pisania i czytania książek. Można powiedzieć, że się to udało, powstały piękne baśnie wzbogacone ilustracjami z pomysłowo zaprojektowanymi okładkami.
Oto laureaci:
I miejsce AGATA STENKA wraz z RODZINĄ
II miejsce FILIP ORLIKOWSKI wraz z RODZINĄ
III MIEJSCE KAROLINA GRODZKA wraz z RODZINĄ, MILENA MYŚLISZ wraz z RODZINĄ
WYRÓŻNIENIE: TOSIA KUCHARSKA wraz z RODZINĄ, PAWEŁ CAP wraz z RODZINĄ
Na pierwszym piętrze możemy obejrzeć wystawę prac uczniów przygotowaną przez p. Hannę Szocińską - Pawełko. Zobaczymy tam projekty lapbooków oraz okładek do ulubionych książek, które powstały w trakcie lekcji i zajęć promujących czytelnictwo, między innymi podczas zajęć Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego.

Wycieczka uczniów Koła morskiego na Hel

29 maja 2019 r. grupa uczniów, która cały rok szkolny uczęszczała na zajęcia Koła morskiego oraz klasy 1a i 1d, udały się na całodzienną wycieczkę autokarową do Helu. Fundatorem wyjazdu było Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Grupie przewodniczył p. Apoloniusz Łysejko – wiceprezes Towarzystwa. Uczniowie rozpoczęli wycieczkę od zwiedzania Muzeum Obrony Wybrzeża. Udali się do wieży, gdzie oprócz zgormadzonych eksponatów związanych z II wojną światową, były liczne pamiątki, rysunki i rzeczy należące do patrona naszej szkoły – kpt. ż.w. Karola Olgierda Borchardta. Prowadząca grupę p. Liliana Koszałka przybliżyła uczniom tę wybitną postać. Następnie uczniowie poszli do Muzeum Rybołówstwa (oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku), gdzie z uwagą obejrzeli mapę Bałtyku, poznali jego faunę i florę oraz sposoby połowu ryb. Mieli okazję ciągnąć sieć rybacką czy odczuć kołysanie kutra na falach. Potem na uczestników wycieczki czekał spacer do latarni morskiej. Tam przywitała wszystkich p. Bożena Budzisz – latarnik helski. Zanim jednak uczniowie wraz opiekunami poszli na górę, pokonując ponad 120 stopni, nasz przewodnik p. Apoloniusz Łysejko – znawca polskich latarni morskich, autor książek – przybliżył po krótce historię oraz podstawowe parametry latarni. Na górze czekał już tylko wspaniały widok, przy doskonałej widoczności. Oczywiście po zejściu był czas na zakup pamiątek i lodów.
Serdecznie dziękujemy za ufundowanie wycieczki, która była doskonałym podsumowaniem całorocznych działań związanych z edukacją morską, realizowanych w ciągu całego roku szkolnego. Wyjazd ten na pewno pozostanie w naszej pamięci!

XII Turniej Szkół Borchardtowskich na „Darze Pomorza”

27 maja 2019 r. na statku – muzeum „Dar Pomorza” odbył się „XII Turniej Szkół Borchardtowskich”, który po raz kolejny zorganizowała nasza szkoła, ściśle współpracując z oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego – statkiem-muzeum „Darem Pomorza”. Głównym koordynatorem przedsięwzięcia była p. Liliana Koszałka oraz panowie: kpt. Zbigniew Nadolski, kustosz – p. Marek Twardowski, a także panie: Grażyna Jeszke i Renata Pyryt. W turnieju wzięły udział cztery szkoły noszące imię kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta. Były to: Zespół Szkół i Przedszkola ze Strzebielina, Szkoła Podstawowa nr 9 z Rumi, Szkoła Podstawowa nr 21 z Gdańska oraz Szkoła Podstawowa nr 40 z Gdyni. Wszystkich zebranych przywitał kapitan Daru – Zbigniew Nadolski. Po czym pięcioosobowe zespoły uczniów klas młodszych przystąpiły do rywalizacji w formie gry planszowej. Na trasie rejsu ze Świnoujścia do Gdyni uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą Patrona szkoły oraz tematyki morskiej. Odpowiadali na pytania, rozwiązywali rebusy, mówili wierszyki i układali zdania z rozsypanki. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Dorota Bulczak kl. Ia, Natalia Miklas kl. II a, Zuzanna Peszko kl. II a, Sandra Michalak kl. III a, Martyna Paź kl. III a, Krystian Hawrysiuk kl. I a. Nad całością czuwało jury w składzie: kpt. Zbigniew Nadolski oraz p. Ewa Ostrowska.
Po rywalizacji, która jak zwykle stała na wysokim poziomie, nastąpiło wręczenie nagród oraz medali. Najdalej „w rejsie ze Świnoujścia do Gdyni zapłynęła załoga” ze Strzebielina, która miała wyjątkową rękę do rzutów kostką (prawie same szóstki). Za nią uplasowały się załogi z Rumi, Gdańska i Gdyni. Następnie pani Ewa Ostrowska oraz kpt. Zbigniew Nadolski wręczyli uczestnikom Turnieju pamiątkowe medale oraz nagrody. Sponsorami byli: Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz p. Ewa Ostrowska. Wyjątkowym akcentem były występy Zespołu wokalno – ruchowego „Wilczki Morskie”, którego opiekunem jest p. Anna Weier.
Po zakończeniu Turnieju wszyscy zgromadzeni udali się na otwarcie wystawy prac plastycznych oraz wręczenie nagród uczniom Szkół Borchardtowskich, którzy wzięli udział w Konkursie „Dar Pomorza – wizytówka Gdyni” . Z naszej szkoły wśród nagrodzonych znaleźli się:
W kategorii klas pierwszych:
Maja Rogala kl. 1a – I miejsce
Kamila Czepkowska kl. 1a – I miejsce
Tymon Witbrot-Adamczyk kl. 1e – II miejsce
Martyna Trunowicz kl. 1c – III miejsce
W kategorii klas drugich:
Gabriela Czartowska kl. 2d - I miejsce
Jagna Bańkowska kl. 2a – II miejsce
Fundacja Lechosłwa Bar wsparcia Daru Młodzieży była fundatorem nagród dla laureatów konkursu plastycznego.Na uczestników czekał także symboliczny poczęstunek oraz zwiedzanie „Daru Pomorza”.
Zachęcamy wszystkich do oglądania nagrodzonych prac na „Darze Pomorza” !

Rejs po Zatoce Gdańskiej na „Zawiszy Czarnym”

24 maja 2019 r. przy pięknej, słonecznej pogodzie, z lekkim, zachodnim wiatrem, uczniowie klasy 6d oraz członkowie Koła morskiego, wzięli udział w rejsie po Zatoce Gdańskiej na „Zawiszy Czarnym”, flagowym żaglowcu ZHP. Odbył się on w ramach obchodów „Tygodnia Zawiszy” organizowanego przez p. Weronikę Nadzikiewicz z Centrum Wychowania Morskiego. Wszystkich uczestników rejsu przywitał na nabrzeżu kpt. Wiktor Wróblewski, który podzielił załogę na trzy wachty. Każda do obsługi jednego z masztów. Po rzuceniu cum nadszedł czas na wypłynięcie na wody zatoki. Uczniowie przygotowali żagle do postawienia. Dzielnie je wciągali za pomocą fałów, wybierali szoty i robili na statku klar. Po tych czynnościach nadszedł czas na zwiedzanie i poznanie podstawowej budowy żaglowca. Obejrzenie kabiny nawigacyjnej, kubryka, maszynowni. Można było też posterować, stojąc za kołem sterowym. Zaskoczeniem była wizyta ekipy z Telewizji Gdańsk, która nagrywała program „Polska Morska”. Udział w rejsie był wspaniałą żeglarską przygodą.

Zajęcia otwarte dla przedszkolaków

22 maja 2019 r. naszą szkołę odwiedziła najstarsza grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 26 BAJKOWA KRAINA. Dzieci uczestniczyły w zajęciach przygotowanych i prowadzonych przez p. Ranatę Pyryt, których tematem były „Atrakcje turystyczne naszego miasta”. Kandydaci do klas pierwszych zasiedli w szkolnych ławkach i z wielkim zainteresowaniem oglądali zdjęcia prezentowane na tablicy multimedialnej. Mieli także okazję wykazać się wspaniałymi umiejętnościami dodawania w zakresie 10, głoskowania, podziału wyrazów na sylaby, a także szybkim opanowaniem piosenki o tematyce morskiej. W dobrych humorach przedszkolaki wychodziły z budynku naszej szkoły, aby we wrześniu bez większej tremy rozpocząć kolejny etap, już szkolny w swoim dziecięcym życiu.

Wycieczka na „Dar Młodzieży”

21 maja 2019 r. uczestnicy Koła morskiego oraz uczniowie klasy 1a udali się na wycieczkę na „Dar Młodzieży”. Po wejściu na pokład szkolnej fregaty Uniwersytetu Morskiego, uczestników wycieczki przywitał komendant Daru kpt. ż.w. Rafał Szymański, który brał udział w rejsie niepodległości dookoła świata. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od dziobu, przez śródokręcie, po rufę. Dowiedzieli się na czym polega służba na statku, poznali podstawową budowę, w tym najważniejsze pomieszczenia, m.in. mostek, salon kapitański, podział obowiązków oraz codzienne życie na żaglowcu. Zwiedzanie zakończyło się w salonie kapitańskim, gdzie uczniowie zadawali pytania Kapitanowi oraz otrzymali od niego specjalnie przygotowane dyplomy oraz album o „Darze Młodzieży” ze specjalnym wpisem, a także przepiękną pieczątką z rejsu dookoła świata. Wycieczka była wspaniała i na pewno długo pozostanie w pamięci.

Klasa 8c w Centrum Nauki Experyment

14 maja 2019 r. klasa 8c wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Andrzejewską udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Podczas wycieczki do Experymentu bardzo podobał mi się symulator trzęsienia ziemi oraz stanowisko związane z optyką. Mogłam również przypomnieć sobie zasady zdrowego żywienia, sprawdzić wielkość tkanki tłuszczowej oraz refleks podczas naciskania zapalających się kropek. Super miejsce, super wycieczka” Ósmoklasistka

„Na wycieczce mogłam zapoznać się z problemami ludzi niepełnosprawnych. Podczas jazdy na wózku inwalidzkim dowiedziałam się jak ciężko jest poruszać się bez udziału nóg. Zobaczyłam, że drobne nierówności sprawiają dużo trudu w przemieszczaniu się. Uważam, ze to bardzo pouczające stanowisko i dało mi dużo do myślenia.” Ósmoklasistka

„Podczas klasowej wycieczki mogłem sprawdzić jak prowadzi się samochód w normalnych warunkach oraz po spożyciu alkoholu. Bardzo pouczająca lekcja. Fajnym miejscem było także sprawdzenie swojej siły. Kiedy biegłem odbijałem się od materaca i na wyświetlaczu pojawiła się informacja o sile z jaką uderzyłem w materac. Swoje zdenerwowanie mogłem wykrzyczeć w specjalnej dźwiękoszczelnej kabinie. Przyglądałem się również jak wyglądają płuca palacza i sprawdziłem swoją spostrzegawczość na specjalnej świetnej tablicy.” Ósmoklasista

Klasa 8j w Centrum Nauki Experyment

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 26 kwietnia 2019 r. klasa 8j wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Andrzejewską udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Podczas wycieczki do Experymentu najciekawsze okazały się warsztaty escape room. Podczas nich należało wykazać się umiejętnością pracy w grupie, logicznym myśleniem oraz znajomością geografii. Dodatkowo zadania skupiały się wokół ciekawej zagadkowej historii, której wyjaśnienie musieliśmy odnaleźć. Podobał mi się jej przebieg ponieważ zadbano o wszystkie szczegóły i rekwizyty. Na wystawie podobał mi się pokój w którym przedstawiono trzęsienie ziemi. Uświadomił mi o zagrożeniu i sile z jaką działa to zjawisko oraz jaki wpływ ma na ludzi i środowisko.” Paulina

„Na wystawie w Experymencie najbardziej podobał mi się samochód, który symulował jazdę. Próba prowadzenia auta była ciekawa i zabawna. Escape room był dość trudny ale świetnie się bawiłam przy rozwiązywaniu zadań i zagadek.” Julia

„W Centrum Nauki Experyment najbardziej podobał mi się symulator trzęsienia ziemi. Mogłam doświadczyć wstrząsów o różnym stopniu oraz jakie mają skutki dla ludzi i środowiska. Podczas warsztatów najbardziej podobały mi się różne szyfry, zagadki, zadania. Na końcu mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie aparatem , który był ukryty w ostatniej skrzynce. Z wielką przyjemnością odwiedzę Experyment kolejny raz.” Natalia

Klasa 6a w Centrum Nauki Experyment

10 kwietnia 2019 r. klasa 6a wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Borek udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Komórka pod mikroskopem”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„ Lubię odwiedzać Centrum Nauki Experyment ponieważ mogę dowolnie eksperymentować na różnych stanowiskach. Podczas ostatniej wizyty odkryłam ukryte w puszkach zapachy lasu, uczyłam się na pamięć liczby pi, zbierałam pieczątki tropów zwierząt, krzyczałam w specjalnej budce oraz mogłam pojeździć na wózku inwalidzkim. Na warsztatach sama wykonałam preparat i mogłam go obejrzeć pod mikroskopem. Centrum Nauki to fajne miejsce bo przez zabawę poznajemy naukę.” szóstoklasistka

„ Na wycieczce wszystko mi się podobało lecz moją uwagę najbardziej przyciągnął wózek inwalidzki. Można było choć przez chwilę poczuć jak osoba niepełnosprawna. Mogłam zobaczyć z jakimi trudnościami się zmaga. Razem z koleżankami spędziłyśmy na tym stanowisku bardzo dużo czasu. Na warsztatach mogłyśmy poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Dostałyśmy rękawiczki, okulary ochronne i różne próbówki. Sami wykonywałyśmy preparaty, a potem oglądałyśmy je pod mikroskopem. Mogłyśmy prosić o pomoc edukatorów. Sprawdzałyśmy również jakie składniki zawierają najwięcej tłuszczu. Warsztaty były ciekawe i pouczające. Bardzo mi się podobały.” Maja

„Podczas oczekiwania na zajęcia odwiedziliśmy interaktywną wystawę. Każdy znalazł coś dla siebie. Dziewczynom podobało się łóżko fakira oraz doświadczenia z wodą. Chłopcy spędzili czas na symulatorze jazdy na trzeźwo i pod wpływem alkoholu oraz sprawdzali swoje umiejętności na wózku inwalidzkim. W drugiej części na zajęciach warsztatowych utrwalaliśmy naszą wiedzę przyrodniczą. Dowiedzieliśmy się jak jest zbudowana i jak funkcjonuje komórka. Ucieszyło nas to , że mogliśmy samodzielnie wykonać swój własny preparat mikroskopowy. Ciekawym doświadczeniem było wykrywanie chloroplastów w szpinaku oraz substancji zapasowych w cebuli. Fajnie, że dzięki tej wycieczce mogliśmy utrwalić wiedzę w inny sposób” szóstoklasistka

Klasa 5e odwiedziła Experyment

9 kwietnia 2019 r. klasa 5e wraz z wychowawczynią p. Iwoną Maksimowską udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Komórka pod mikroskopem”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Wycieczka do Experymentu była fajna i ciekawa. Na początku mieliśmy czas dla siebie. Mogliśmy spędzić go ze sobą i dowiedzieć się dużo interesujących rzeczy poprzez testowanie różnych eksponatów. Następnie nadszedł czas na wspólne warsztaty z pracownikami Experymentu. Na początku przypomnieliśmy sobie informacje z lekcji przyrody m.in. jak zbudowany jest mikroskop. Samodzielnie wykonywaliśmy preparaty z liścia spichrzowego cebuli. Mam nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia wycieczka do wspaniałego świata Experymentu.” Zuzia

„ Podczas wycieczki do Experymentu mieliśmy możliwość zwiedzić wystawę i uczestniczyć w warsztatach. Na wystawie odwiedziłam stanowiska dotyczące naszego ciała. Podczas warsztatów badaliśmy komórki i uczyliśmy się o składnikach pokarmowych. Każdy z nas mógł pracować z mikroskopem, probówkami i zlewkami. Poczułam się jak mała chemiczka – podsumowała moja koleżanka, a ja się z nią w pełni zgadzam. Każdy z nas chciał jeździć na wózku inwalidzkim, a chłopcom najbardziej podobał się pokój z trzęsieniem ziemi. Bardzo mi się podobała ta wycieczka i z chęcią przyjadę do Experymentu jeszcze raz.” Basia

„Wyjście do Eksperymentu było fantastyczne. Świetnie spędziłem czas na symulatorze trzęsienia ziemi oraz na zjeżdżalniach. Na warsztatach mogliśmy w praktyczny sposób mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę z przyrody. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tych zajęciach.” Mateusz

Klasa 5f złamała szyfr w Experymencie

9 kwietnia 2019 r. klasa 5f wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Banacką udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„W Experymencie najbardziej podobała mi się wystawa Hydroświat. Dużo czasu spędziłam tworząc wir wodny. Fajną frajdą było jeżdżenie na wózku inwalidzkim, mogłam przekonać się jakie trudności w życiu codziennym mają niepełnosprawni. Na warsztatach odgadywaliśmy zagadki na zasadzie escape roomu. Po raz pierwszy brałam w nim udział. Bardzo mi się podobało. Mam nadzieję, ze częściej będziemy chodzić do Experymentu na wycieczki klasowe.” Sandra

„Wycieczka do Experymentu bardzo mi się podobała. W Experymencie jest wiele zabaw i nigdy się tam nie nudzę. Najbardziej podobało mi się trzęsienie ziemi. Weszłam do małego pomieszczenia, usiadłam na fotel i poprzez naciśnięcie guzika mogłam doświadczyć trzęsienia ziemi. Najwięcej czasu spędziłam na zjeżdżalni.” Karolina

„Podczas pobytu z klasą w Experymencie korzystałam z różnych atrakcji przedstawiające doświadczenia z różnych dziedzin nauki. Najbardziej podobał mi się pokój w którym mogłam doświadczyć jak wygląda trzęsienie ziemi. Jeździłam również na wózku inwalidzkim dzięki temu mogłam zobaczyć jaką trudność sprawia poruszanie się osób niepełnosprawnych. W Centrum nauki byłam już wiele razy, panuje tam bardzo miła atmosfera. Cieszę się, że wystawa się zmienia i zawsze znajdę coś ciekawego dla siebie.” Natalia

Klasa 7a w Centrum Nauki Experyment

9 kwietnia 2019 r. klasa 7a wraz z wychowawczynią p. Iwoną Kuśnierczak udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Podczas wspólnej zabawy zdobywaliśmy wiedzę z różnych przedmiotów. Mogliśmy w sposób praktyczny utrwalić wiedzę m.in. z przyrody i matematyki. Potem udaliśmy się na długo wyczekiwane przez nas matematyczne warsztaty. Panie prowadzące wytłumaczyły nam na czym polegają warsztaty oraz podzieliły nas na czteroosobowe grupy. Bardzo podobało nam się, ze mogliśmy razem współpracować. Naszym zadaniem było domyśleć się w jaki sposób otworzyć różne kłódki. Za pomocą latarek ze światłem UV musieliśmy odszukać specjalnych znaczków dotyczących kodów potrzebnych do rozszyfrowania haseł. Cieszymy się, ze warsztaty pomogły nam odszukać w sobie różne uzdolnienia matematyczne.” siódmoklasistka

„Na wycieczce poprzez różne zadania musieliśmy złamać szyfr i dostać się do drewnianego pudełka. Dzięki logicznym zagadkom mogliśmy utrwalić sobie wiedzę, którą poznaliśmy na lekcjach matematyki. Bawiąc się w wyznaczonych grupach bardzo przyjemnie spędziliśmy czas. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie wystawy. Wszystkie ekspozycje w Centrum są bardzo imponujące. Czas minął nam bardzo szybko. Wycieczka była połączona z nauką. Chociaż byliśmy tam kolejny raz, bardzo nam się podobało.” siódmoklasistka

„Podczas wycieczki w Experymencie świetnie się bawiłam. Kiedy mieliśmy czas wolny, mogłam odwiedzić ulubione przeze mnie stanowiska m.in. zrobić operację i zamienić się w chirurga, ułożyć jadłospis , zrobić sobie prześwietlenie, pojeździć na wózku inwalidzkim, iść tropami zwierząt i zmylić oczy przy złudzeniach optycznych. Fajne były warsztaty w escape roomie. Super, ze możemy w ten sposób spędzać czas” siódmoklasistka

Centrum Nauki Experyment z klasą 5c

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 9 kwietnia 2019 r. klasa 5c wraz z wychowawczynią p. Bogusią Zdrojewską udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Bardzo podobały mi się warsztaty na zasadzie escape roomu. Na wystawie dużo czasu spędziłam na stanowisku z zapalającymi się punktami. Dzięki temu sprawdziłam swoją spostrzegawczość i sprawność. Fajnie, że są organizowane takie wycieczki.” Joanna

„Podczas wycieczki do Experymentu najwięcej czasu spędziłam na zjeżdżalni, świetnie bawiłyśmy się tam z koleżankami. Sprawdzałyśmy również która z nas głośniej zakrzyczy. Mogłyśmy to zrobić dzięki specjalnej dźwiękoszczelnej budce. Odwiedziłam większość stanowisk i bawiłam się świetnie. Mam nadzieję, że wkrótce również odwiedzimy Experyment.” Karolina

„Na warsztatach escape room musieliśmy trochę pogłówkować i rozwiązywać różne zagadki. Przydała nam się wiedza z matematyki i przyrody. Zadania miały różny stopień trudności ale świetnie się bawiliśmy mogąc odgadywać zaszyfrowane informacje. Na wystawie bardzo podobała mi się symulacja trzęsienia ziemi. Teraz wiem jak to wygląda naprawdę. Szkoda, że czas upłynął nam tak szybko ale mam nadzieję, że niedługo znowu wrócimy do Experymentu.” Julia

Międzyszkolne Potyczki Morskie

3 kwietnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Międzyszkolnych Potyczek Morskich zorganizowanych przez p.J.M. Sprenger, p. A. Kłodzińską, p. M. Domańską-Kluge i p. D. Grebin. Turniej ten poświęcony patronowi naszej szkoły kpt. ż.w.K.O. Borchardtowi propaguje jego sylwetkę oraz dokonania, a także przybliża najmłodszym zagadnienia związane z morzem. W potyczkach brały udział szkoły ”Borchardtowskie” SP nr 21 z Gdańska, SP ze Strzebielina, SP 43 i nr 40 z Gdyni. Turniejowe zmagania miały kształt zawodów, w których wiedza połączona została z konkurencjami sportowymi. Dzieci prezentowały piosenkę morską wykonaną z akompaniamentem samodzielnie zrobionych instrumentów. Uzupełniały życiorys kapitana Borchardta, komponowały posiłki w kapitańskiej restauracji, rozwiązywały kapitański quiz oraz wykonywały grupowy obraz o tematyce marynistycznej. Jak co roku potyczkom towarzyszyła miła i twórcza atmosfera wspaniałej zabawy i zdrowej rywalizacji. Poziom jaki prezentowały zespoły był bardzo wysoki i jednocześnie wyrównany. Wszyscy zajęli pierwsze miejsce i otrzymali pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Gratulujemy i serdecznie zapraszamy na następny rok!

Z wizytą w Experymencie

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 2 kwietnia 2019 r. klasa 2d wraz z wychowawczynią p. Urszulą Chomicką udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Ale kosmos”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„ Na wycieczce klasowej do Experymentu najbardziej podobała mi się kabina dźwiękowa oraz pistolety na wodę. Podczas zajęć „Ale kosmos” dostaliśmy gwiezdny pył, szkoda, że nie mogliśmy zabrać go do szkoły. Robiliśmy eksperymenty i odwiedzaliśmy planety. Fajnie było w Experymencie.” Radek

„W Experymencie były różne ciekawe stanowiska. Podobał mi się biały samochód gdzie mogłem zobaczyć jak widzi i jeździ człowiek po alkoholu. Fajna była piłka która unosiła się w powietrzu. Mogłem stworzyć wir kręcąc specjalną korbką.” Kacper

„ W CNE zwiedzaliśmy i korzystaliśmy z przygotowanych ekspozycji i mieliśmy zajęcia warsztatowe pt. Ale kosmos. Najbardziej podobała mi się jazda na wózku inwalidzkim, kabina krzyku w której można było się wykrzyczeć. Szkoda, że takiej nie ma w szkole. Fajnie było poczuć trzęsienie ziemi oraz mówić do kółek a osoba z drugiej strony mnie słyszała. Na warsztatach było super odwiedzaliśmy planety i robiliśmy doświadczenia. Miło spędziłam ten czas z klasą.” Kornelia

Nowości w bibliotece szkolnej

Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna wzbogaciła się o 118 nowych pozycji. Są wśród nich książki przygodowe takie jak kolejne części serii wydawniczych pt. „Dziennik Cwaniaczka” „Nela mała reporterka” „Magiczne drzewo”, „Ture Sventon w Londynie” „Kuba i Buba”, „Bella i Sebastian” a także książeczki z serii dla najmłodszych „Czytam sobie”.
Zakupiono również książki popularnonaukowe o zwierzętach, motoryzacji: „Legendarne samochody” i „Legendarne motocykle”, poradniki do rysowania „Jak rysować człowieka”? „Jak rysować koty”? „Jak rysować psy”?, książki dla miłośników komiksu i mangi autorstwa Marcina Podolca – „ Ostatni ogród” „Opuszczony dom”, „Ożywczy deszcz”. Ciekawą propozycję stanowią także książki obrazkowe autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Mapy” czy też „Jaś Ciekawski: podróż do serca oceanu” – tutaj dodatkową atrakcją jest to, że obrazki można oglądać w trójwymiarze. Wzbogacił się również dział poezji biblioteki szkolnej o „Antologię poezji polskiej’ także o klasykę poezji polskiej- takich poetów jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Bolesław Leśmian, Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid, Ignacy Krasicki i Jan Kochanowski.
Oczywiście nie zostały tu wymienione wszystkie tytuły nowych pozycji, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników do biblioteki szkolnej i zachęcamy do lektury nowości książkowych.
Nauczyciele biblioteki Izabela Pawlik-Jadach i Beata Janulewicz

Detektywi z 6d w Centrum Nauki Experyment

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 2 kwietnia 2019 r. klasa 6d wraz z wychowawczynią p. Alicją Szałucką udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„ Wycieczkę po Eksperymencie zaczęliśmy od warsztatów. Po spotkaniu z instruktorem udaliśmy się do specjalnego pomieszczenia w którym podzieliliśmy się na mniejsze grupy. Przydzielono mnie do grupy o nazwie Delta. Zaczęliśmy zabawę w detektywów. Otrzymaliśmy skrzynię z kłódką. Naszym zadaniem było znaleźć kluczyk. W skrzyni był pamiętnik, latarka, koperta i mapa. Podczas zabawy używaliśmy światła na ultrafiolet. Zadania polegały na złamaniu różnych szyfrów. Przydały się informacje z lekcji przyrody i matematyki. Była to super zabawa.” Kacper

„ Po przybyciu na miejsce zajęli się nami instruktorzy. Powiadomili nas , ze będziemy mieli zajęcia matematyczno-geograficzne, kiedy to usłyszeliśmy nie byliśmy zadowoleni ale jak się później okazało niepotrzebnie się stresowaliśmy. Kiedy edukatorzy nam wszystko wyjaśnili zaczęliśmy zabawę. Musieliśmy rozwiązać wszystkie zagadki aby wydostać się z pomieszczenia. Po pewnym czasie każda grupa poradziła sobie z zadaniami. Wszyscy genialnie się bawili i zdecydowanie nie chcieli wychodzić z experymentu. Wycieczka bardzo mi się podobała i na pewno na długo będę miała z niej cudowne wspomnienia.” Amelia

„Na wycieczkę z klasą udaliśmy się do Experymentu główną atrakcją były zagadki które rozwiązywaliśmy podczas zajęć w escape roomie. Zanim rozpoczęliśmy zajęcia najpierw wybudowaliśmy wielki łuk Experymentu z miękkich niebieskich elementów. Podzieliliśmy się na grupy. Na początku zadania musieliśmy znaleźć klucz. Potem za pomocą zadań matematycznych specjalnej latarki, mapy szukaliśmy rozwiązań kolejnych zadań. Po warsztatach poszliśmy zwiedzać ekspozycję. Mieliśmy czas wolny i mogliśmy odwiedzić każde stanowisko. Najpierw jeździłem na wózku inwalidzkim. Potem odwiedziłem Hydroświat. Bardzo podobało mi się w Experymencie.” szóstoklasista

„Czytamy, bo lubimy”

W marcu i kwietniu, w ramach promowania książek i czytelnictwa w naszej szkole, odbyły się trzy przedstawienia czytane. Uczniowie klasy VI b z p. Izabelą Pawlik-Jadach, czytali młodszym uczniom książkę Wandy Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”. Tej zabawnej historii o perypetiach małych szczeniaków z uwagą wysłuchali uczniowie klas 0, Ic i IIc. Teatr czytany, który zaprezentowali młodzi aktorzy, bardzo się widzom podobał a przedstawienie zachęciło wielu uczniów do wypożyczenia tej książki z biblioteki szkolnej.

Święto Szkoły 2019’

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 29 marca 2019 r. uroczyście obchodziliśmy Święto Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni. Dyrekcja, pracownicy szkoły, zaproszeni goście oraz uczniowie obejrzeli humorystyczny program zatytułowany „Jesteśmy z SP 40”, przygotowany przez uczniów klasy VII j i IV g pod kierunkiem p. Anny Drozdzińskiej–Cielas i p. Joanny Straszak. Widzowie przyjrzeli się sobie w codziennych szkolnych sytuacjach i obejrzeli: wywiady z uczniami naszej szkoły, popisy wokalne i instrumentalne występujących aktorów oraz niezwykłą lekcję wychowania fizycznego przygotowaną przez uczennice klas V I VI pod czujnym okiem p. Karoliny Mielewskiej. Niezwykle ważnym elementem przedstawienia była oprawa muzyczna, o którą zadbała p. Marta Sonsalla. Przepiękną scenografię przygotowali: p. Magdalena Krzemińska, p. Ilona Sarapuk i p. Paweł Grobis. Uroczystość zakończyła się gromkim odśpiewaniem piosenki „Kiedy patrzę tak na szkołę …” i złożeniem życzeń wszystkim zebranym. Już za rok kolejne Święto Szkoły.

Pierwszoklasiści z wizytą w Centrum Nauki Experyment

28 marca 2019 r. klasa 1d wraz z wychowawczynią p. Renatą Pyryt udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Pierwszoklasiści spędzili czas na wystawie oraz na zajęciach „Ale kosmos”, a swoje wrażenia przedstawili po powrocie do szkoły za pomocą rysunków.

Wielkanocna zbiórka „Tak, POMAGAM!”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Święta Wielkiej Nocy, podobnie jak Boże Narodzenie, to bardzo ważny czas kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas pragnie na święta dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie, aby każdy mógł cieszyć się wielkanocnym śniadaniem. Dlatego 23 wolontariuszy z naszej szkoły pod opieką p. Klaudii Boike, p. Marty Dmochowskiej, p. Magdaleny Krzemińskej, p. Anny Weier i p. Mirosławy Andrzejewskiej wzięło udział w XVI zbiórce żywności Caritas „Tak, POMAGAM!”. W dniach 29 i 30 marca 2019 roku zbieraliśmy w sklepie Lidl artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przygotowaniu. Zebraliśmy 260 kg żywotności, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki.

Klasa 4d w Centrum Nauki Experyment

26 marca 2019 r. klasa 4d wraz z wychowawczynią p. Iloną Dziubek udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Podczas wycieczki odwiedzaliśmy różne stanowiska, na których samodzielnie mogliśmy sprawdzać różne zjawiska występujące wokół nas. Mnóstwo zabawy przyniosło nam brodzenie po bagnie. Chłopcy zapamiętają na długo zabawy z wodą, niektórzy byli mokrzy od stóp do głowy. Tworzenie ogromnych wirów wodnych było wspaniałą atrakcją. Wspinaczka na drzewo życia pomogła nam obejrzeć całą wystawę z wysoka. Niektórzy z nas mogli pościgać się z komputerowymi zwierzętami. Na własnej skórze poznaliśmy co to jest trzęsienie ziemi. Dowiedzieliśmy się również jak zadbać o swoje zdrowie. W jaki sposób się odżywiać aby zapobiec chorobą. Wróciliśmy z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń.” czwartoklasiści

Klasa 4f wypiła witaminowy koktajl w Experymencie

26 marca 2019 r. klasa 4f wraz z wychowawczynią p. Beatą Pachulicz udali się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Witaminowy koktajl”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Na wycieczce w Experymencie uczestniczyliśmy w warsztatach o witaminach. Mogliśmy poznać kwaśne produkty wykonując fajne doświadczenia. W czasie wolnym mogliśmy zwiedzać wystawę. Najbardziej podobał mi się samochód, który mogłam prowadzić. Próbowałam również czyścić zęby specjalną szczoteczką. Fajne było również poszukiwanie śladów zwierząt oraz wąchanie specjalnych małych klatek z różnymi zapachami. Bardzo fajnie spędziłam czas na wycieczce.” Tosia

„Podczas wycieczki do Centrum Nauki Experyment najbardziej podobała mi się ścianka w którą trzeba było uderzać jak najmocniej, żeby sprawdzić jaką siłę użyliśmy. Fajnie było na gokardzie, który podczas kierowania w prawo skręcał w lewo i odwrotnie. Fajnie, że mogłem super spędzić czas z kolegami i koleżankami z klasy podczas zdobywania wiedzy.” Tomek

„W Experymencie mieliśmy warsztaty o witaminach. Mogliśmy samodzielnie wykonywać doświadczenia z różnymi produktami. Dużo czasu spędziłam na wystawie. Szczególnie podobało mi się tworzenie swojego komputerowego zwierzaka. Mogłam wykrzyczeć się w specjalnej kapsule oraz jeździć na wózku inwalidzkim. Była to bardzo fajna wycieczka.” Pola

„Turniej wiedzy o Patronie szkoły”

26 marca 2019 r. odbył się po raz ósmy „Turniej wiedzy o Patronie szkoły”. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych. Jego organizacji podjęły się panie: Liliana Koszałka, która prowadziła turniej oraz p. Alicja Szałucka i p. Iwona Kuśnierczak. Turniej składał się z dwóch części: teoretycznej i sprawnościowej. W rundzie pytań udział brały trzy osoby wybrane przez klasy. Nad całością czuwało jury, której przewodniczącą była p. Alicja Szałucka. Wspierały ją p. Iwona Kuśnierczak i p. Anna Kłodzińska. Zadaniem zawodników było rozwiązanie krzyżówki, udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące życiorysu Patrona szkoły, rozwiązanie hasła zapisanego alfabetem Morse’a oraz odnalezienie w folderze „Krótka historia Daru Pomorza” i zapisanie ilu komendantów dowodziło Darem, a także który z nich tą funkcję pełnił najdłużej. W rundzie sprawnościowej uczestniczyło pięciu lub sześciu zawodników – zależnie od konkurencji. Sportowcy budowali statek, wchodzili po trapie i ściągali rozbitków. Kilka konkurencji dotyczyło „Daru Pomorza”, który w tym roku obchodzi 110. rocznicę wodowania oraz 90-lecie zakupu tej jednostki dla polskiej marynarki handlowej.Zajęte miejsca wyglądały następująco: I –Vc (26 pkt.), II - Ve – (23 pkt.), III – Vf (18 pkt.), IV –Va (17 pkt.), V – Vb i Vd (16 pkt.). Jak zwykle nie brakowało emocji i wszyscy bawili się znakomicie.

Spotkanie z pisarzem Andrzejem Perepeczką

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 20 marca 2019 r. dzieci uczęszczające na zajęcia Koła morskiego oraz uczniowie klasy 1a, udały się do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku na spotkanie z panem Andrzejem Perepeczką – pisarzem, marynistą, publicystą, marynarzem. Towarzyszyła im p. Liliana Koszałka – koordynator edukacji morskiej. Wycieczka związana była z realizacją programu edukacji morskiej „Bajanie na fali”, propagującego czytanie książek o tematyce morskiej, organizowanego we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Spotkanie miało wyjątkowo uroczysty charakter, gdyż p. Andrzej Perepeczko obchodził jubileusz 60-lecia wydania pierwszej publikacji. Obecni byli również przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańsk, Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich, Uniwersytetu Morskiego oraz Narodowego Muzeum Morskiego, którzy jubilatowi wręczali listy gratulacyjne wraz z upominkami. Następnie wszyscy zebrani zapoznali się z niezwykłym życiorysem pisarza i z cyklem „Dzika Mrówka”, która została napisana z myślą o dzieciach. Dowiedzieli się skąd pomysł na taki tytuł książki, jej głównych bohaterów oraz skąd autor czerpie pomysły na niekończące się przygody. Obejrzeli wystawę jego książek i publikacji. Dowiedzieli się, że jesienią ukaże się kolejna pozycja książkowa pt. „Dorośli dzieciom o wojnie”. Potem przyszedł czas na zadawanie pisarzowi pytań, których nasi uczniowie przygotowali całe mnóstwo. Dotyczyły one spraw związanych z tajnikami pisania, ale również pracy, pływania, ciekawych miejsc, które odwiedził. Uczniowie wraz ze swoimi dziennikami pokładowymi udali się do naszego znamienitego gościa po autografy oraz wspólne zdjęcie. Na koniec podziękowali za wspólne spędzony czas, książkę „Pana Jędrusia wyprawa po zielone runo” (jako prezent dla rodziców) oraz ciekawe, ciepłe, pełne niewiarygodnego humoru i charyzmy opowieści. Okazało się, że Pan Andrzej Perepeczko to wyjątkowy gawędziarz. Wierzymy, że równie interesujących spotkań w Muzeum nie zabraknie i uczniowie będą chętnie sięgać po literaturę marynistyczną.

„Gdynia na fali”

20 marca 2019 r. przy pięknej, wiosennej, słonecznej pogodzie, w Marinie Gdynia, odbyło się spotkanie w ramach edukacyjnego programu promującego żeglarstwo „Gdynia na fali”. Wzięli w nim udział uczniowie klas 1a i 1c. Całość poprowadzili instruktorzy żeglarstwa: p. Marek Krefta z Akademii Żeglowania oraz p. Katarzyna Dłutowska z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego OPTI CWM.
Celem programu było wzmocnienie więzi z morzem i regionem morskim, promocja wiedzy o żeglarstwie i morzu oraz o korzyściach wynikających z nadmorskiego charakteru naszego miasta, a także zachęcenie uczniów do uprawiania żeglarstwa. Spotkaniu towarzyszył sprzęt żeglarski.
Początek spotkania miał miejsce na gdyńskiej plaży, gdzie prowadzący przypomniał podstawowe zasady zachowania się nad wodą: jak wygląda służba ratownicza, jakie rodzaje sygnałów wydawane są przez ratowników, czy jakie rodzaje niebezpieczeństw czyhają na wodą?. Następnie uczestnicy przeszli do basenu jachtowego, aby poznać historię jego powstania i budowę – falochrony, keje, dalby, dźwigi, sposoby wodowania jachtów. Dowiedzieli się także kim był Leonid Teliga, gen. Mariusz Zaruski oraz Teresa Chojnowska-Listkiewicz.
Potem udali się do jachtklubu OPTI CWM, aby poznać budowę i sposób pływania na łódce szkoleniowej Optymist. Dowiedzieli się w jaki sposób porusza się jacht i czy może płynąć pod wiatr. Zapoznali się ze środkami ratunkowymi na statku, sposobami porozumiewania się, a także co robić, gdy na morzu spotkają nas kłopoty. Potem uczniowie mieli okazję nauczyć się wiązania ósemki czy węzła prostego; wkładali kamizelki ratunkowe oraz obejrzeli pokaz pirotechniki – optycznego wzywania pomocy, który wyjątkowo się im spodobał.
Trzeba dodać, że prowadzący byli perfekcyjnie przygotowani. Potrafili zainteresować dzieci tematyką żeglarską i zachęcić ich do aktywnego udziału. Każdy z uczestników spotkania otrzymał symboliczny upominek w postaci breloczka do kluczy dla żeglarzy oraz książeczkę „Bezpiecznie na fali! Czyli o tym, jak spędzać wakacje (i nie tylko) nad wodą.”

„Na straganie w dzień targowy…”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć W marcu członkowie Klubu Ortograffiti przygotowali kolejny projekt ortograficzny „Na straganie w dzień targowy…” – wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” był inspiracją do przygotowania Ortostraganu. Pierwsze zadanie czwartoklasistów polegało na uporządkowaniu we właściwej kolejności rozciętych wersów wiersza „Na straganie” i przyklejeniu ich na kartach papieru oraz odczytaniu utworu. Następnie Klubowicze wymieniali nazwy owoców i warzyw z trudnościami ortograficznymi w pisowni. Zabawiliśmy się także w wyszukiwanie rymujących się z nimi wyrazów. Później uczniowie przygotowali obrazki owoców i warzyw, kolorowali je, wycinali oraz wykonali tabliczki z podpisami. Tak przygotowane owoce i warzywa trafiły na nasz Ortostragan, który został zaprezentowany na tablicy w sali zajęć terapii pedagogicznej i służy nam jako pomoc dydaktyczna.

Z wizytą w Experymencie

5 marca 2019 r. klasa 5d wraz z wychowawczynią p. Grażyną Szotrowską udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„W Eksperymencie było bardzo fajnie. Byliśmy na wystawie i zajęciach w pokoju zagadek. Podczas zajęć otwieraliśmy różne kłódki i znajdowaliśmy różne kody co było super fajne. Bardzo podobało mi się wielkie drzewo na którym można posłuchać odgłosów ptaków. Sama składałam człowieka i dowiedziałam się różnych ciekawostek o zdrowym odżywianiu. W ogromnej piaskownicy odkopałam kości dinozaurów, a przez specjalne urządzenie mogłam zobaczyć jak widzą różne zwierzęta. Mogłabym spędzać w Experymencie całe dnie, ponieważ jest tam fajnie, mogę się bawić i uczyć.” Daria

„Będąc z klasą w CNE mogłam się dobrze bawić i jednocześnie odkrywać nowe rzeczy. Pracownicy byli chętni do tłumaczenia niezrozumiałych dla nas zjawisk. Przyglądając się eksperymentom dowiedziała się wielu ciekawych informacji. Było drzewo, które miało na celu zapoznanie z odgłosami ptaków. Szczelna komora w której można buło sprawdzić ile decybeli może osiągnąć krzyk. Maszyna, która sprawdzała ile ma się siły i kopuła pokazująca sztorm na morzu. Później odbyły się zajęcia pt. „Kryptonim”. Podczas zajęć otwieraliśmy różne kufry, szukaliśmy kluczy, sprawdzaliśmy symbole świecąc ultrafioletem. Zajęcia były super, rozwijały umiejętności szukania, podejmowania szybkich ale i mądrych decyzji. Wszystkie atrakcje wciągnęły mnie tak , że wycieczka zdawała się być bardzo krótka. Z chęcią pojadę do Experymentu jeszcze raz.” Martyna

„W Experymencie podobało mi się stanowisko gdzie mogłem wbiegać na ścianę i dostawałem za to punkty. Kolejnym miejscem był wózek inwalidzki, dzięki poruszaniu się na nim zdałem sobie sprawę jak ciężko mają osoby niepełnosprawne. Fajny też był samochód, który miał dwa tryby: normalna jazda oraz jazda po spożyciu alkoholu. Po czasie wolnym poszliśmy na warsztaty. Był to escape room. Pani pokazała nam różne rodzaje kłódek oraz w jaki sposób możemy je otworzyć. Szukaliśmy ukrytego klucza. On otworzył nam skrzynkę w której były różne rzeczy m.in. pamiętnik, klocki, latarka. Te rzeczy pomogły nam w rozszyfrowaniu kolejnych zagadek. Wygrała ta grupa, która zrobiła to w najkrótszym czasie. W ostatniej skrzynce był ukryty aparat, którym na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Polecam te zajęcia każdemu.” Paweł

W trosce o innych, ale nie zapominamy o sobie.

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 8 marca 2019r. z okazji Dnia Kobiet Szkolne Koło Caritas przygotowało słodką niespodziankę dla uczniów naszej szkoły. W stołówce szkolnej na przerwach wolontariusze sprzedawali przepyszne babeczki, ciasteczka oraz ciasta, które sami wcześniej przygotowali. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych uczniów.

W dniach 21 i 22 marca 2019 wolontariusze Szkolnego koła Caritas pod opieką p. Mirosławy Andrzejewskiej uczestniczyli w warsztatach drugiego stopnia „Wolni od, wolni z, wolni dla…” w Warzenku. Zajęcia prowadzili ks. Piotr Brzozowski i p. Alicja Szostek. W warsztatach wzięli udział także wolontariusze z Gdańska, Rumii, Sopotu. Podczas zajęć wolontariusze próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest wolność i jak mądrze z niej korzystać. Rozmawiali o różnych formach uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, a także o uzależnieniu od Internetu. Szukali pomysłów w jaki sposób z nimi walczyć i im nie ulegać. Zastanawiali się także, jakie wartości w ich życiu są najważniejsze i kto jest dla nich autorytetem. Pani Alicja przygotowała też wiele zabaw integracyjnych, także czas spędzony w Warzenku minął szybko i przyjemnie.

Międzynarodowa wymiana uczniów

Szkoła Podstawowa nr 40 w Gdyni była inicjatorem wymiany międzynarodowej, w której partnerem polskiej placówki jest holenderska szkoła w Maarssen. Wydarzenie przebiegało dwuetapowo.
8 marca 2019r. 24 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielkami języka angielskiego p. Elżbietą Kwiatkowską i p. Joanną Straszak udało się do Holandii, gdzie zwiedzili Amsterdam i Utrecht oraz uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych i kulturalnych. Uczniowie, mieszkając u holenderskich rodzin, poznali zwyczaje panujące w domach swoich koleżanek i kolegów.
12 marca 2019r. polska grupa wraz z uczniami ze szkoły w Maarssen przybyła do Gdyni. W Trójmieście goście zobaczyli nowoczesną Gdynię, historyczny Gdańsk i Sopot. Odbyli również lekcję historii na Westerplatte i w Muzeum II Wojny Światowej.
Bez wątpienia był to czas, w którym młodzież przełamywała bariery, weryfikowała stereotypy i budowała szczere przyjaźnie, rozwijając przy tym swoje kompetencje językowe.
Wszystkie zdjęcia z wymiany można zobaczyć na: http://https://exchangemaarssengdynia2019.weebly.com/.

Escape room w Experymencie

28 lutego 2019 r. klasa 5a wraz z wychowawczynią p. Klaudią Boike udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„ Podczas wycieczki do Experymentu najbardziej podobała mi się maszyna, która pokazywała jak dana osoba będzie wyglądać za parę lat. Można obserwować zmiany w wyglądzie i się zdziwić. Fajne było stanowisko gdzie można ustalić dietę, a komputer mówił ile kalorii jest w posiłku, który ułożyliśmy. Bardzo podobały mi się zajęcia na których wykonywaliśmy zdania jak w escape roomie. Uwielbiam pokoje zagadek. Bardzo fajnie spędziłam czas na wycieczce.” Zuzia

„W Centrum Nauki Experyment podobały mi się najbardziej zajęcia warsztatowe. Zajęcia odbywały się na zasadzie escape roomu gdzie za pomocą zagadek i zadań musieliśmy dotrzeć do celu. Na wystawie podobał mi się lasek po którym można było chodzić i słuchać różne odgłosy zwierząt. Fajny był symulator trzęsienia ziemi oraz ustawione poziomo auto, które można było podnieść za pomocą specjalnych pokręteł.” Nikola

„Na wycieczce do CNE najbardziej podobały mi się 45 minutowe zajęcia na zasadzie escape roomu. Była to współpraca połączona z zabawą. Fajne było łóżko fakira, bo mogłam się zrelaksować, a przy tym rozmasować plecy. Podobał mi się pokój w którym mogłam poczuć się jak w trakcie trzęsienia ziemi. Bawiłam się również magnetycznymi kulkami, które prowadziłam w różnych kierunkach. Fajna była budka do której wchodziło się i krzyczało, można było zmierzyć sobie w ten sposób natężenie dźwięku.” Wiktoria

Dzień Chorego

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 6 lutego 2019 r. z okazji Światowego Dnia Chorego, Szkolne Koło Caritas oraz kilkoro uczniów z klasy IV b, pod opieką p. Anny Weier i p. Mirosławy Andrzejewskiej odwiedziło świetlicę dla seniorów Fundacji Adaptacja w Gdyni. Wolontariusze samodzielnie przygotowali przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”, które z zainteresowaniem obejrzeli podopieczni fundacji. Następnie uczniowie wraz z chorymi pod kierunkiem p. Pauliny Dzięgiel, wspólnie wykonali ciekawe prace plastyczne przedstawiające krajobraz zimowy. Inni wolontariusze grali z seniorami w różne gry planszowe i układali puzzle. W ten sposób uczniowie pamiętając o ludziach chorych realizowali hasło tegorocznego Dnia Chorego „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10, 8).

Klasa 6c w Centrum Nauki Experyment

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 8 lutego 2019 r. klasa 6c wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Makiłą udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych . Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Podczas wycieczki do Experymentu podobał mi się bardzo symulator trzęsienia Ziemi z różnymi trybami oraz dźwig dzięki któremu mogłem ręcznie podnieść auto. Razem z kolegami robiłem doświadczenie z wiatrem i piłkami, jak w krótki czasie zrobić lód oraz jak działa tama. Na uwagę zasługuje również kabina w której można było krzyczeć i dowiedzieć się ile decybeli wykrzyczałem” Oskar

„W Eksperymencie najbardziej podobało mi się drzewo życia, które przeniosło mnie w świat przyrody. Niewidoczne siły to dowód na to, że prawa fizyki naprawdę działają. Stanowisko akcja człowiek pokazały jak funkcjonuje nasz organizm, jak działają nasze zmysły i jak będziemy wyglądać za 30 lat. Mogłam również przeprowadzić operację własnymi rękami. Często odwiedzam experyment, byłam tak już kilka razy w życiu ale chętnie do niego wracam.” Zuzia

„Na wycieczce w CNE najbardziej podobała mi się kabina krzyku, drzewo życia oraz jazda na wózku inwalidzkim. Fajne były zajęcia warsztatowe na których mogliśmy wykonywać doświadczenia.” Oliwia

Bądźmy bezpieczni

5 i 7 lutego 2019 r. odbyły się w grupach wiekowych klas młodszych i starszych apele, podczas których uczniowie klasy Vf i IVg pod kierunkiem p. M.Banackiej i p. A.Drozdzińskiej-Cielas zaprezentowali przedstawienie w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W przededniu nadchodzących ferii zimowych udzielili koleżankom i kolegom cennych wskazówek poruszających kwestię bezpieczeństwa i tworzenia kultury szacunku w sieci. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego klas 0-III i IV-VIII udzielili dobrych rad, które mogą pomóc dzieciom i młodzieży spędzić bezpiecznie ferie oraz życzyli wspaniałego odpoczynku. Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pomoże Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Noworoczny Koncert

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 1 lutego 2019 r. 60-cio osobowa grupa uczniów naszej szkoły zaprezentowała pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Gdyni - Noworoczny Koncert w czterech językach. Nasi młodzi artyści zapoznali słuchaczy z tradycjami powitania Nowego Roku w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz słonecznej Italii. Równolegle zaprezentowano kolędy i piosenki noworoczne w języku angielskim, hiszpańskim i włoskim. Na koniec spotkania wszyscy wspólnie zaśpiewali znane kolędy polskie. Koncert przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli języków obcych: p. Martę Dmochowską, p. Małgorzatę Dopka, p. Weronikę Śliwińską, p. Dorotę Manelską oraz nauczycielkę muzyki p. Martę Sonsala. Występ odbył się z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu.

Czytamy, bo lubimy

18 i 25 stycznia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyła się pierwsza i druga część przedstawienia czytanego pt.„Pięciopasiaczki”. Uczniowie klasy VI b wcielili się w bohaterów książki Wandy Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”. Kwestię narratora czytała p. Izabela Pawlik-Jadach. Uczniowie z zaangażowaniem wczuwali się w czytane role - gestykulując i modulując glos. Inscenizację obejrzeli uczniowie klasy II d z wychowawczynią p. Urszula Chomicką. Na koniec przedstawienia nagrodzili aktorów gromkimi oklaskami.

Klasa 4c poznała tajniki Experymentu

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 24 stycznia 2019 r. klasa 4c wraz z wychowawczynią p. Iloną Sarapuk udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Na wycieczce w Experymencie bardzo miło spędziłam czas na zabawie i nauce. Podobało mi się zbieranie odcisków łap zwierząt oraz miejsce do robienia samolotów. Z klasą odwiedziliśmy miejsce gdzie na specjalnych zajęciach wykonywaliśmy doświadczenia. Moim zdaniem Experyment jest bardzo ciekawy i pełen najróżniejszych doświadczeń.” Zuzia

„ W Experymencie byłam kolejny raz ale za każdym razem widzę i poznaję coś nowego. Było i tak tym razem. Najbardziej podobało mi się poszukiwanie tropów zwierząt, jazda na wózku inwalidzkim oraz jazda samochodem. Cieszę się, że mogę w Experymencie poznawać nowe informacje.” czwartoklasistka

„W Experymencie najbardziej podobają mi się stanowiska związane z wodą. Spędziłem tam najwięcej czasu. Można przelewać, wylewać wodę bez ograniczeń. Fajne jest podnoszenie samochodu za pomocą tylko jednej ręki oraz ustawienie w taki sposób piłki aby sama fruwała. Lubię jeździć na wózku inwalidzkim ale do niego zawsze są spore kolejki. Fajnie, ze jest takie miejsce gdzie za szybko płynie czas.” czwartoklasista

Dzień Babci i Dziadka w „Adaptacji”

24 stycznia 2019 r. dzieci ze świetlicowego Klubu pasjonata ,,Mały Artysta” oraz Zespołu wokalno- ruchowego ,,Wilczki Morskie” odwiedziły świetlicę dla seniorów Fundacji Adaptacja w Gdyni, gdzie przedstawiły program artystyczny przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ponadto dzieci obdarowały seniorów przygotowanymi w świetlicy upominkami i laurkami z życzeniami. Występ przygotowany został przez we współpracy z panią Pauliną Dzięgiel.

Z wizytą w Experymencie

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 24 stycznia 2019 r. klasa 8e wraz z wychowawczynią p. Anną Zatwarnicką udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Razem z klasą pojechaliśmy na wycieczkę do Experymentu. Na początku zwiedziliśmy wystawę. Najbardziej na wystawie podobała mi się symulacja prowadzenia samochodu po alkoholu. Potem mieliśmy warsztaty typu escape room, tylko ze skrzynkami i kłódkami. Było super.” Nikola

„To nasze kolejne klasowe wyjście do Experymentu. Podczas wycieczki wspólnie ułożyliśmy łuk z niebieskich elementów. Musieliśmy mocno ze sobą współpracować. Potem udaliśmy się do salki gdzie rozwiązywaliśmy różne zadania z różnych przedmiotów. Za pomocą wskazówek, latarki i własnych głów musieliśmy odgadnąć po kolei zagadki. Byłem w drużynie która zrobiła to w najszybszym czasie. Po escape roomie mogliśmy spędzić czas na wystawie. Lubię część o człowieku gdzie mogę sprawdzić swój organizm. Fajnie, że mogliśmy odwiedzić to miejsce.” ósmoklasista

„ W Experymencie byliśmy z klasą na zajęciach w formie escape roomu. Po wprowadzeniu przez instruktorów podzieliliśmy się na grupy w których rozszyfrowaliśmy różne zadania. Najtrudniejsze polegało na odczytaniu znaczków ukrytych w drewnianej skrzynce. Zajęło nam ono najwięcej czasu. Fajnie, ze za pomocą wiadomości poznanych w szkole mogliśmy uczestniczyć w innych nich dotychczas zajęciach.” ósmoklasista

Dzień Babci i Dziadka w świetlicy szkolnej

22 stycznia 2019 r. świetlica szkolna zorganizowała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka dla bliskich z rodzin dzieci uczęszczających do świetlicy, która odbyła się na sali gimnastycznej w szkole. W uroczystości wzięło udział około 120 gości i 60 uczniów. Goście obejrzeli inscenizację pt. ,,Cud betlejemskiej nocy” przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem p. Anny Weier i M. Dopka, w ramach świetlicowego Klubu pasjonata ,,Mały Artysta”, a następnie wysłuchali wierszyków i piosenek o babci i dziadku w wykonaniu wszystkich zgromadzonych na sali dzieci. Po części artystycznej goście zaproszeni zostali na kawę i ciasto oraz otrzymali od swoich wnucząt laurki i drobne upominki, które przygotowały w świetlicy przy pomocy nauczycieli. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Poczęstunek dla gości pomogli przygotować rodzice dzieci, ofiarowując ciasteczka lub piekąc ciasta oraz panie kucharki ze szkolnej kuchni. Dziękujemy za okazaną pomoc.

Wizyta p. Lechosława Bar
przewodniczącego Stowarzyszenia Starszych Mechaników Okrętowych

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 16 stycznia 2019 r. gościliśmy w szkole p. Lechosława Bar - przewodniczącego Stowarzyszenia Starszych Mechaników Okrętowych, działającego również w Fundacji na rzecz wspierania „Daru Młodzieży”. Spotkanie miało miejsce w Izbie Morskiej, a wzięli w nim udział uczniowie klasy 7 a ,7 j i 1 a. Nasz gość zachęcał ich do wyboru zawodu związanego z morzem, przybliżając tajniki pracy w maszynowni. Od najniższego szczebla przez kolejne. Tłumaczył różnice między statkami parowymi, a motorowymi. Opowiadał o rodzajach statków, na których pływał oraz o miejscach na świecie, które dzięki pływaniu zwiedził. Nawiązał do zwyczajów i tradycji morskich oraz o specyfice pracy na statkach, gdzie wzajemny szacunek jest niezbędny, aby wytrwać na morzu nawet dziewięć miesięcy z jedną załogą.Ciekawe były również opowieści o początkach budowy „Daru Młodzieży”, a także wspomnienia z rejsu tą wspaniałą jednostką. Mowa była jeszcze o obecnym rejsie żaglowca dookoła świata w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W swoich wspomnieniach nawiązał również do pracy w telewizji, prowadząc program „Cała naprzód!” oraz o miłości do książek, bez których nie wyobraża sobie życia. Pod koniec p. Lechosław Bar przekazał nagrody w postaci albumów o „Darze Młodzieży” dla laureatów konkursu pięknego czytania książek o tematyce morskiej „Morze opowieści”. Na zakończenie spotkania nie zabrakło pytań do naszego gościa oraz gorących podziękowań.

„Witamy nowych czytelników w bibliotece szkolnej”

W styczniu w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia prowadzone przez p. Beatę Janulewicz oraz p. Izabelę Pawlik-Jadach dla najmłodszej grupy uczniów pt. „Witamy nowych czytelników w bibliotece szkolnej”. Pierwszoklasiści na podstawie wiersza A. Krzemienieckiej „Lament książki” wzięli udział w pogadance o tym jak należy dbać o książki, dowiedzieli się również jak funkcjonuje biblioteka. Dzięki tym zajęciom uczniowie klas I mogą korzystać samodzielnie z biblioteki szkolnej i wypożyczać książki do domu. W towarzystwie literatury dziecięcej mogą spędzić wolny czas i rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze.

Klub Ortograffiti

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Od tego roku w naszej szkole działa Klub Ortograffiti pracujący w oparciu o Metodę Ortograffiti. Jest to inicjatywa wydawnictwa OPERON. Animatorem klubu jest pani Hanna Szopińska-Pawełko. Nasi Klubowicze to uczniowie klas IV uczęszczający na zajęcia terapii pedagogicznej. Dzieci oprócz tego, że pracują w ćwiczeniach Ortograffiti, są zobowiązane do pracy nad wybranym projektem. Efekty pracy są prezentowane na stronie internetowej wydawnictwa. Właśnie zakończyliśmy prace nad przygotowaniem albumu ortograficznego „Literka ó”. Klubowicze z dużym zapałem i starannością wykonywali karty albumu, na których umieszczali pokolorowane obrazki wraz z podpisami z wyróżnioną literką ó. Tak przygotowana pomoc będzie nam służyła na kolejnych spotkaniach podczas pracy w ćwiczeniach „Ortograffiti”. Nagrodą za dobrze wykonaną pracę jest oczywiście satysfakcja oraz klubowe gadżety przysłane przez wydawnictwo: teczki, zeszyty, ołówki, nakładki do czytania.

Przedstawienie jasełkowe

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 15 stycznia 2019 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Dom Opieki Społecznej w Gdyni, gdzie zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, dostarczając tym samym wielu pozytywnych emocji i wzruszeń zarówno mieszkańcom Domu, jak i członkom Klubu Seniora. Nasi artyści nie kryli zadowolenia i dumy z dobrze wykonanego zadania. Przedstawienie przygotowane zostało przez panie: Ewę Boike, Annę Weier, Mirosławę Andrzejewską oraz Urszulę Chomicką. W tym dniu służyła również swoją pomocą całemu zespołowi p. Beata Janulewicz. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu, który współpracuje z D P S.

Orszak Trzech Króli

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 6 stycznia 2019 r. przemaszerował ulicami Gdyni, wśród magicznej scenerii, Orszak Trzech Króli. Wyruszył on spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa do kościoła św. Antoniego. Wolontariusze naszej szkoły podczas orszaku pod opieką p. Anny Weier i p. Mirosławy Andrzejewskiej kwestowali na rzecz Gdyńskiego Hospicjum zbierając fundusze dla ciężko chorych.

„Idą święta nie o SMS-sie, lecz o kartce pamiętaj!”

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do kampanii „Idą święta nie o SMS-się, lecz o kartce pamiętaj!”, której celem było przeciwdziałanie fonoholizmowi, a także e-uzależnieniom u dzieci, wzmacnianie więzi rodzinnych, rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i językowych, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Organizatorem była Fundacja „Dbam o mój z@sięg” z siedzibą w Gdańsku. Zadaniem uczniów klas drugich i trzecich było wspólnie z rodzicami napisanie życzeń na przygotowanych przez Fundację kartkach świątecznych i wysłanie ich najbliższym. Natomiast uczniowie klas czwartych i piątych redagowali życzenia na zajęciach języka polskiego. Najpiękniejsze i najciekawsze życzenia zostały przekazane przez uczniów działających w szkolnym Caritasie podopiecznym Domu Opieki Społecznej w Gdyni. Ponadto uczniowie klasy I a w ramach edukacji plastycznej samodzielnie wykonali kartki świąteczne, które zostały wysłane na ogólnopolski konkurs organizowany właśnie przez Fundację „Dbam o mój z@sięg”.

I ty możesz zostać świętym Mikołajem

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć W tym roku szkolnym odbyła się w naszej szkole czternasta edycja akcji charytatywnej pod hasłem „I ty możesz zostać świętym Mikołajem” organizowana przez p. Annę Kłodzińską. Jak co roku inicjatywa ta polegała na zbiórce przyborów szkolnych oraz słodyczy. Przeznaczona była dla dzieci z potrzebujących rodzin mieszkających w miejscowości Postawy na Białorusi. Uczniowie klas 0-III naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i nie zawiedli swoją dobrodusznością. Zebrano mnóstwo słodyczy i artykułów szkolnych, które przeznaczono na paczki mikołajkowe. Pośrednikami świętego Mikołaja byli proboszczowie: ks. Andrzej Bulczak z kościoła pw. Jezusa Miłosiernego oraz ks. Vadim Prostojan z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego z Padwy, którzy przybyli do naszej szkoły 20 grudnia 2018 roku. Księża na spotkaniu z naszymi uczniami opowiadali o życiu w ich parafiach oraz o obowiązkach, zainteresowaniach i zabawach białoruskich dzieci. Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań oraz wzięcia udziału w dyskusji tematycznej. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem i podziękowaniami białoruskich księży. Dzieciom i rodzicom, którzy wsparli akcję „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem” składamy serdeczne podziękowania.

Jasełka 2018’

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 21 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 6E , 5E pod opieką p. Ewy Boike i p. Mirosławy Andrzejewskiej zaprezentowali jasełka. Artyści poprzez wspaniałą grę aktorską - w wypowiadanych i wyśpiewywanych słowach przybliżyli sens Bożego Narodzenia i wprowadzili społeczność szkolną w szczególny świąteczny nastrój. Uroku całemu wydarzeniu dodały solowe występy uczennic z kl. VIe i Ve, które śpiewały wzruszające piosenki oraz scenografia przygotowana przez p. Pawła Grobisa, p. M.Krzemińską i p. I.Sarapuk. Pięknie zaprezentowali się kaszubscy kolędnicy z kl. 2d pod opieką p. Urszuli Chomickiej, Zespół taneczno-wokalny „Wilczki Morskie” pod kierunkiem p. Anny Weier oraz najmłodsi uczniowie z grupy „0”a pod czujnym okiem p. Lucyny Miotk.

„Dwa Grudnie”

17 grudnia 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 zrzeszeni w Klubie Młodych Gdynian jak co roku wystąpili na miejskich obchodach rocznicy wydarzeń Grudnia 1970 r. Młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Dwa grudnie” autorstwa p. Stanisława Kudławca. Oprócz tekstów zawierających wypowiedzi świadków tamtych wydarzeń uczniowie wykonywali pieśni tematycznie z nimi związane. Aranżacji utworów dokonał od lat współpracujący z Klubem Młodych Gdynian p. Krzysztof Kaptur, który również akompaniował na gitarze śpiewającej młodzieży. Nad emisją głosu i przygotowaniem wokalnym pracowała z uczniami p. Maria Joanna Sprenger.
Uczestnictwo w miejskich obchodach wydarzeń grudniowych pozostanie niezapomnianą żywą lekcją historii.

Kiermasz Świąteczny

Od 6 - 14 grudnia 2018 r. świetlica szkolna zorganizowała kolejny już Świąteczny Kiermasz na rzecz gdyńskiego Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni. Piękne ozdoby świąteczne zostały wykonane w znakomitej większości przez nauczycielki świetlicy: M. Krzemińską, M. Dopka, P. Dzięgiel, J. Jarzembińską, I. Dymowską, K. Mikołajewską i A. Weier. W tym roku do akcji charytatywnej dołączyli również wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, którzy pod kierunkiem pań M. Andrzejewskiej i A.Weier upiekli oraz podarowali na kiermasz, ogromny kosz pierniczków i kartki świąteczne. Kartki wykonali również uczniowie kl. IVE, pod kierunkiem wychowawczyni p. H. Szopińskiej-Pawełko. Swój udział w kiermaszu zaznaczył również Samorząd Uczniowski, który podarował piękne bombki wykonane przez uczniów klas starszych w ramach konkursu ,,Najpiękniejsza bombka”. Otrzymaliśmy również kilka ozdób wykonanych przez rodziców uczniów naszej szkoły, za które serdecznie dziękujemy. Piękne ozdoby świąteczne zostały zakupione przez uczniów, ich rodziców oraz pracowników szkoły. Dzięki nim i wszystkim ludziom dobrej woli uzyskany dochód z kiermaszu przekazaliśmy na konto Hospicjum. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tym przedsięwzięciu.

„Wspomnienia o Irenie Sendlerowej”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 13 grudnia 2018 r. uczniowie uczęszczający na zajęcia Kółka teatralnego zaprezentowali dla koleżanek i kolegów a także rodziców spektakl pt. „Wspomnienia o Irenie Sendlerowej”. Rok 2018 jest Rokiem Ireny Sendlerowej tak zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". Została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. W 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla. Była pielęgniarką podczas Powstania Warszawskiego oraz organizatorką ewakuacji ponad dwóch tysięcy dzieci z terenów getta warszawskiego.
W spektaklu uczniowie pokazali skromność pani Ireny, która zawsze myślała o innych, z narażeniem życia ratowała żydowskie dzieci. W rolę Ireny Sendlerowej wcieliła się Jagoda Treppa kl. 7j. Narratorem, który prowadził widza przez cały spektakl była Agata Zmuda-Trzebiatowska 7j. Przypomnieliśmy też relacje światków, czyli dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową. Pierwszym z nich była Elżbieta Ficowska zagrana przez Maję Musioł 7j, a drugim Teresa Tucholska, w którą wcieliła się Wiktoria Karwowska 7a. Na początku przypomnieliśmy moment rozpoczęcia II wojny Światowej. Niemieckich żołnierzy zagrali Wojciech Otlewski 7j i Kacper Jabłoński 7j. Całości dopełniła muzyka, którą przygotował Jan Karaś 7j oraz prezentacja o Irenie Sendlerowej, którą przygotowali Aleksandra Filc 7j i Wojciech Otlewski 7j. Wyjątkowa dekoracja wykonana przez p. Pawła Grobisa oraz rekwizyty przeniosły widzów w czasie.
Dziękujemy za miłe słowa i uwagę z jaką oglądaliście spektakl.
Opiekun Kółka teatralnego: Iwona Kuśnierczak

Klasa 6b zdobywa wiedzę w Experymencie

14 grudnia 2018 r. klasa 6b wraz z wychowawczynią p. Joanną Otlewską udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. Kryptonim Experyment. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„W grudniu pojechaliśmy na wycieczkę do Experymentu, na pierwszy rzut oka zobaczyłam, że bardzo się zmienił. Pojawił się tam escape room. Podczas zajęć bawiłam się świetnie. Rozwiązywałam dużo fajnych i ciekawych zagadek. Była to niezła zabawa połączona z nauką. Dzięki Experymentowi można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy.” Kinga

„ Podczas wycieczki do CNE najbardziej podobał mi się escape room. Ciekawe zagadki i zadania pomogły mi sprawdzić swoje umiejętności. Poprzez zabawę nauczyłem się wielu ciekawych rzeczy. Za każdym razem kiedy idę do Experymentu wiem, że nie będę się tam nudził i będzie na mnie czekać wiele zabawy i nauki. I tak było podczas tej wycieczki” szóstoklasista

„ W Eksperymencie było bardzo fajnie. Czekały tam na nas rozmaite atrakcje. Najbardziej podobały mi się zabawy z prądem oraz składnie wnętrzności człowieka. Ciekawe było bieganie z prędkością różnych zwierząt. Mam nadzieję, że częściej będziemy chodzić do Experymentu na wycieczki”. Szymon

Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa

12 grudnia 2018 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z panią funkcjonariuszką Policji w ramach programu prewencyjnego „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa”. Podczas tych zajęć dowiedzieli się jak wygląda codzienna praca policjanta, zapoznali się z numerami telefonów alarmowych. Pani funkcjonariusz przedstawiła zasady udziału uczniów w programie i przeprowadziła pogadankę na temat podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Radziła dzieciom , jak unikać niebezpieczeństw, na które narażeni są uczniowie pokonujący codzienną drogę do szkoły i domu. W ramach programu każde z dzieci otrzymało podręcznik „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa” oraz zeszyt ćwiczeń, mający wspierać go w kształtowaniu bezpiecznych postaw.

Książki podróżnicze w bibliotece szkolnej.

Dzięki hojności uczniów i ich rodziców, biblioteka szkolna wzbogaciła się o trzydzieści nowych pozycji. Na szczególną uwagę zasługują książki podróżnicze Martyny Wojciechowskiej: „Zwierzaki Świata” i „Dzieciaki Świata”, „Zwierzaki podróżniczki Gosi” autorstwa Małgorzaty Zdziechowskiej czy cykl podróżniczy „Nela mała reporterka”.
Oprócz książek podróżniczych zapraszamy także do lektury książek Marcina Szczygielskiego „Czarownica piętro niżej” i „Tuczarnia motyli”, wydania zbiorowego „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa oraz książek Agnieszki Chylińskiej o przygodach Zezi i Gilera.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy a uczniów zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Czytamy, bo lubimy.

10 grudnia 2018r. w bibliotece szkolnej odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Czytamy, bo lubimy”. Uczennice z klasy VI d wraz z p. Izabelą Pawlik-Jadach czytały z podziałem na role, książkę Julii Duszyńskiej pt. „Cudaczek Wyśmiewaczek”. Czytania, z zainteresowaniem i uwagą, słuchali uczniowie świetlicy szkolnej wraz z p. Iwoną Dymowską.

„Jak dbać o swój wzrok?”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć W roku szkolnym 2018/ 2019 koordynator Szkoły Promującej Zdrowie p. Małgorzata Makiła nawiązała kontakt z firmą Jonson & Jonson Poland Vision Care. W ramach współpracy w dniu 14 grudnia 2018 r. odbyło się pierwsze pilotażowe spotkanie uczniów klasy 7a i 7j z prelegentem Panią Luizą Krasucką, konsultantką ds. edukacji i rozwoju rynku medycznego. W programie oprócz części warsztatowej pt. ,, Wady wzroku i możliwości ich korekcji”, odbyły się także przesiewowe badania wzroku uczniów i części pracowników wykonane przez pracowników Optometrii Orkisz w Gdyni . Uczniowie na koniec spotkania otrzymali miłe prezenty. Dziękuję za wszelką pomoc i zaangażowanie w zorganizowaniu spotkania pani Annie Kujawie, która pilotowała warsztaty.

Przedświąteczne akcje charytatywne Koła Caritas

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Pierniczki na kiermasz świąteczny
Uczniowie szkolnego Koła Caritas przygotowali własnoręcznie wykonane pierniczki na świąteczny kiermasz. Rozpoczęliśmy pracę już w listopadzie. Najpierw piekliśmy je w szkolnej kuchni, później wspólnie ozdabialiśmy i na końcu pakowaliśmy. Pierniki zostały sprzedane na kiermaszu świątecznym, z którego dochód przeznaczony jest na Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni.

Akcja " Serce na gwiazdkę"
Zakończyliśmy akcję „Serce na gwiazdkę”. Zbieraliśmy kosmetyki, słodycze i gry dydaktyczne dla wychowanków gdyńskich domów dziecka. Z przyniesionych darów przygotowane będą podarki gwiazdkowe dla dzieci w gdyńskim ośrodku wychowawczym. Dziękujemy naszym uczniom, którzy wsparli naszą akcję.

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Szaliki dla bezdomnych
Nasi wolontariusze przy współpracy z Parafialnym Kołem Caritas przy parafii Matki Bożej Różnicowej włączyli się w akcję świąteczną Caritas Archidiecezji Gdańskiej własnoręcznego zrobienia szalików na drutach. Szaliki te przekazane zostaną osobom samotnym i potrzebującym na Wigilii Caritas w Sopocie 24 grudnia 2018 roku. Wspólnie zrobiliśmy dwadzieścia sześć szalików na drutach. Do szalików dołączyliśmy własnoręczne przygotowane życzenia bożonarodzeniowe.

Klasa 5b odwiedziła Centrum Nauki Experyment

7 grudnia 2018 r. klasa 5b wraz z wychowawczynią p. Martą Dmochowską udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Kryptonim Experyment”. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Podczas wycieczki najpierw mieliśmy warsztaty podczas, których musieliśmy rozwiązywać różnorodne zagadki. Po ekscytujących zajęciach odwiedziliśmy stanowiska z eksponatami. Świetnie bawiłam się na zielonej ślizgawce, w budce gdzie mogłam krzyczeć oraz podczas jazdy na wózku inwalidzkim. Wycieczka była super.” Oliwia

„W Experymencie podobała mi się zabawa z podnoszeniem piłki przez powietrze, które uwalniane było z rurki podobnej do rury od odkurzacza. Na elektrycznej zielonej zjeżdżalni spędziłam dużo czasu. Podczas zajęć rozwiązywaliśmy różne zagadki. Niektóre były trudne, a niektóre rozwiązaliśmy bardzo szybko. Otwieraliśmy skrzynię w której były różne rzeczy. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie aparatem, który był ukryty w ostatniej skrzyni z kodem. Świetnie spędziłam czas w Centrum Nauki Experyment. Mam nadzieję, że wybierzemy się jeszcze raz do Experymentu.” Amelia

„Na wycieczce do Experymentu bardzo fajnie się bawiłam. Na początku mieliśmy zajęcia w pokoju zagadek. Panie prowadzące rozdzieliły nas na cztery grupy. Potem wykonywaliśmy różne zagadki. Po zajęciach mogliśmy odwiedzać wszystkie stanowiska na dużej Sali. Wraz z koleżanką poszłyśmy do symulatora trzęsienia ziemi. Mogłyśmy jeździć na wózku inwalidzkim i sprawdzić jak widzą rożne zwierzęta. Fajnie spędziliśmy czas.” Kinga

Wizyta Świętego Mikołaja

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 6 grudnia 2018 r. przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego wraz z p. Anną Kłodzińską i dziewczętami z klasy 2a, będącymi „Anielskim Orszakiem Świętego Mikołaja” towarzyszyły Mikołajowi przy rozdawaniu prezentów w klasach 0-3. Anielski Orszak zaprezentował program artystyczny przygotowany przez p. Marię Joannę Sprenger, w którym nie zabrakło wierszy, piosenek adwentowych, mikołajkowych, przy akompaniamencie gitary. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, składał im świąteczne życzenia, a przede wszystkim rozdawał piękne upominki. W podziękowaniu za wprowadzenie w miłą atmosferę świąt uczniowie śpiewali przygotowane wspólnie z wychowawcami piosenki i recytowali wiersze. Ten dzień na pewno zostawi dzieciom wspaniałe wspomnienia.

13 grudnia 2018 r. z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego „Anielski Orszak Świętego Mikołaja” zaprezentował przygotowany montaż słowno-muzyczny podopiecznym Fundacji „Adaptacja”, którzy włączyli się wspólnego śpiewania. Mikołaj rozdawał starszym osobom ciasteczka upieczone przez dzieci ze świetlicy „Pod pajęczynką” pod kierunkiem nauczycieli. To spotkanie upłynęło w serdecznej i wzruszającej atmosferze.

PIERWSZY ŚWIĄTECZNY NUMER GAZETKI „ŚWIETLICOWE ABC…”

W ramach zajęć świetlicowego Klubu Pasjonata „Bezpieczne Sieciaki” została wydana po raz pierwszy gazetka świetlicowa "Świetlicowe ABC...". W pierwszym świątecznym numerze pojawił się wywiad ze Świętym Mikołajem, przepis na pierniki, informacje na temat polskich zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych, krzyżówka oraz zagadki i rebusy świąteczne. Gazetka została zredagowana przez Klub „Bezpieczne sieciaki” pod kierunkiem p. Iwony Dymowskiej, p. Jolanty Jarzembińskiej oraz p. Karoliny Mikołajewskiej.

Dni Świadomości Dysleksji

Na przełomie listopada i grudnia kolejny już raz obchodziliśmy Dni Świadomości Dysleksji. Z tej okazji w naszej szkole odbył się Konkurs na ilustrowany wierszyk ortograficzny dla uczniów klas III-VI zorganizowany przez p. H.Szopińską-Pawełko.
Ponadto odbyły się warsztaty „Z ortografią za pan brat” dla uczniów klas IV uczęszczających na zajęcia terapii pedagogicznej podczas których wykonaliśmy plakaty zatytułowane „Literka ó”.
Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie „Rodzinne Dyktando” organizowanym przez panią B. Ingielewicz w Szkole Podstawowej nr 29 uwieńczonym sukcesem.
Wyniki konkursów zamieszczono w zakładce sukcesy.

Warsztaty edukacyjne ,,Czy wiesz, co jesz?”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 30 listopada 2018r. w ramach udziału naszej placówki w programie Szkoły Promującej Zdrowie odbyło się spotkanie z dietetykami z Centrum Dietetycznego Natur House w Gdyni. Na warsztatach podjęto ważną kwestię właściwego doboru produktów, którymi się żywimy. Hasłem przewodnim był temat ,,Czy wiesz, co jesz?” Uczniowie klas 4A i 4C aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Mieli także możliwość sprawdzenia swej wiedzy w konkursie, który odbył się na koniec warsztatów. Spotkanie poprowadzono w ramach Światowego Dnia Walki z Otyłością. Warsztaty zostały zorganizowane przez nauczycielkę przyrody p. Małgorzatę Makiła.

Święto Teatru Amatorskiego

28 listopada 2018 r. uczniowie uczęszczający na zajęcia Kółka teatralnego wraz z opiekunem p. Iwoną Kuśnierczak i p. Klaudią Boike poszukiwali inspiracji, dlatego wzięli udział w III edycji prawdziwego Święta Teatru Amatorskiego – KURTYNA 2018. Obejrzeli ciekawe i przekazujące ważne treści przedstawienie pt. "Mały Książę", byli pod wrażeniem gry aktorskiej.
Swoje umiejętności uczniowie Kółka teatralnego będą mogli zaprezentować 13 grudnia 2018 r., gdyż tego dnia zagrają przedstawienie pt. "Wspomnienia o Irenie Sendlerowej". Przygotowują je pod kierunkiem p. Iwony Kuśnierczak. Rodziców naszych zdolnych artystów zapraszamy do szkoły o godz. 17.30 na II piętro.

Tydzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć W dniach 26 - 30 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Z tej okazji przygotowano gazetki informujące o zasadach, które pozwalają bezpiecznie korzystać z mediów cyfrowych oraz Internetu. W klasach I-III na zajęciach komputerowych uczniowie poznali elementarz "Bezpieczeństwo w sieci". Podczas zajeć komputerowych, lekcji informatyki oraz godzin wychowawczych w klasach IV-VIII omówiono tematykę bezpieczeństwa cyfrowego.

Klasa 4g w Centrum Nauki Experyment

20 listopada 2018 r. klasa 4g wraz z wychowawczynią p. Anną Drozdzińską – Cielas udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. H20 - Łyk wiedzy. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„ Byliśmy na wycieczce w Experymencie. To instytucja kultury, której celem jest łączenie nauki z zabawą. Robiliśmy dużo ciekawych eksperymentów. Najbardziej zaciekawiła mnie ciecz nienewtonowska, która zmieniała swój stan skupienia pod wpływem siły zewnętrznej. Mocne uderzenie powodowało, że stała się ona ciałem stałym, a lekkie dotknięcie zmieniło w stan ciekły. Nauka w centrum sprawia przyjemność zarówno dzieciom jak i dorosłym. Okazuje się, że nuka to także świetny sposób na spędzenie czasu wolnego” Julia D.

„ Uczestniczyłem z klasą w wycieczce do CNE. Braliśmy udział w zajęciach”H20 – Łyk Wiedzy”. Pani opowiedziała nam z czego składa się woda i jakie ma właściwości oraz jak bardzo jest ważna w życiu codziennym. Wspólnie wykonaliśmy kilka doświadczeń. Bardzo podobały mi się to związane z napięciem powierzchniowym z zastosowaniem pieprzu i płynu do mycia naczyń. Po zajęciach mieliśmy czas wolny na zabawę i bliższe poznanie Experymentu. Bardzo mi się podobało.” Bartek Sz.

„Najbardziej w Experymencie podobało mi się, że mogłam zobaczyć jak człowiek niepełnosprawny musi sobie radzić na wózku inwalidzkim. Trudno mi się poruszało, czarne elementy bardzo mi przeszkadzały. Także podobało mi się auto, które miło wyświetlacz na którym mogłam zobaczyć jak jeżdżę. Warto wybrać się do Experymentu bo to fajne miejsce do nauki i zabawy.” Nikola Ł.

„Czytamy, bo lubimy”

26 listopada 2018 r. w czytelni szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie z nowego cyklu „Czytamy, bo lubimy”. Zaproszeni uczniowie klasy VI b oraz p. Izabela Pawlik-Jadach czytali z podziałem na role książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Tu i tam z Kubą i Bubą”. Słuchaczami byli uczniowie świetlicy szkolnej, którzy żywo reagowali na warszawskie przygody Kuby i Buby .
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, do wzięcia udziału w naszej akcji.

Święto Misia Pluszowego

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 26 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole już po raz kolejny Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowały i przeprowadziły opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego p. Ewa Krym i p. Anna Kłodzińska wraz z p. M. Joanną Sprenger. Adresatami byli uczniowie z klas O-III. Na początek przedstawiona została historia pluszowego misia. Następnie pani M. Joanna Sprenger przy akompaniamencie gitary uczyła dzieci „Puchatkowych piosenek” .
Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są przyjaźń, dobroć i kulturalne zachowanie się wobec innych osób. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze kulturalny, wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw. W związku z tymi wartościami uczniowie klasy 2b zaprezentowali zebranym wiersze i powiedzenia związane z savoir vivrem oraz zaśpiewali piosenkę „Rap o zasadach”.
Wszyscy uczniowie mile nas zaskoczyli. Nie było chyba w szkole tego dnia osoby, która przyszłaby bez swojego przyjaciela Misia. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej i miłej atmosferze. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.

Książki od czytelników w bibliotece szkolnej

Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna wzbogaciła się o 138 pozycji książkowych, wśród których można wymienić: Przygody Koziołka Matołka - Kornela Makuszyńskiego , Złotą księgę bajek, Wiersze dla mamy- Arlety Skrzeszewskiej, Figa tęskni za domem – Holly Webb, Nieznane przygody Mikołajka – Rene Gościnny i Jean- Jacques Sempe, Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lingren , serie: „Magiczne drzewo” A. Maleszki, „Zaopiekuj się mną” – Holly Webb , „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” M.Widmarka i Heleny Willis, „ Anna i Elsa” – David L, „W świecie dinozaurów” – Johnson J. oraz wiele innych.
Pozycje te są o tyle cenne, że zostały darowane do biblioteki szkolnej przez uczniów naszej szkoły i ich rodziców. Darczyńcom jeszcze raz serdecznie dziękujemy, a wszystkich zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
PT. „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w listopadzie br. świetlica „Pod Pajęczynką” zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. „Mój Przyjaciel Miś”, w którym wzięli udział uczniowie z czterech Szkół Podstawowych (SP nr 17, SP nr 18, SP nr 40, SP nr 45). Otrzymaliśmy piękne prace przedstawiające ulubione misie dzieci. 23 listopada 2018 r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród, na które zaprosiliśmy wszystkich laureatów. Goście obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą między innymi Historię Pluszowego Misia, którą przygotowała p. Jolanta Jarzembińska a zaprezentowała p. Karolina Mikołajewska. Następnie obejrzeli wystawę z pracami konkursowymi i otrzymali zasłużone dyplomy i nagrody. Miłym akcentem był słodki poczęstunek w świetlicy oraz wspólne zabawy integracyjne gości i dzieci ze świetlicowego Klubu Pasjonata „Bezpieczne Sieciaki”, które pełniły rolę gospodarzy. Całość przygotowały panie: Iwona Dymowska, Jolanta Jarzembińska i Karolina Mikołajewska.

Wspomnienia o „Świętym Janie Pawle II”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 15 listopada 2018 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas udali się do Domu Opieki Społecznej w Gdyni pod opieką p. Ewy Boike i p. Mirosławy Andrzejewskiej. Tam przedstawili seniorom wspomnienia „Święty Jan Paweł II” przeplatane prezentacjami i piosenkami. Wspólnie odśpiewali piosenkę ulubioną przez naszego wielkiego rodaka „Barkę”, wysłuchali w skupieniu słów wypowiadanych przez św. Jana Pawła II. Wzruszeni podopieczni Domu Pomocy oraz Klubu Seniora mocno oklaskiwali naszych uzdolnionych wolontariuszy.

Warsztaty edukacyjne ,,Hazard, nie dziękuję”

14 listopada i 25 października 2018 r. w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie klas 7 i 8 aktywnie uczestniczyli w warsztatach opracowanych przez Pomorski Urząd Celno Skarbowy w Gdyni na temat ,,Hazard, nie dziękuję”. Uczniowie dowiedzieli się jak niewiele trzeba, aby poddać się nałogowi hazardu. Poznali skutki i konsekwencje tego uzależnienia. Niezwykłym ostrzeżeniem dla młodych ludzi był fakt uczestniczenia w grach internetowych, gdzie bonusami są uzyskane punkty. Uzmysłowiono im, że jest to wstęp do ,,pozyskania” nowych zwolenników hazardu, gdzie stawką są pieniądze. Były to bardzo interesujące i pouczające warsztaty. Koordynatorem spotkania była p. Małgorzata Makiła.

Klasa 4e poznała tajniki Experymentu

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 14 listopada 2018 r. klasa 4e wraz z wychowawczynią p. Hanną Szopińską-Pawełko udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. H20 - Łyk wiedzy. Oto relacje uczniów z wizyty w CNE:

„Podczas wycieczki do Experymentu podobał mi się tor przeszkód po którym można jeździć wózkiem inwalidzkim. Dzięki temu mogłam doświadczyć jak trudno jest osobom niepełnosprawnym poruszać się po mieście. Podobały mi się również makiety ludzkiego ciała, mogłam zobaczyć jak wygląda wnętrze mojego ciała. Razem z klasą braliśmy też udział w warsztatach na których robiliśmy doświadczenia z witaminą C. Bardzo chętnie wrócę w to miejsce z moimi bliskimi ponieważ można się tu nauczyć wielu ciekawych rzeczy i miło spędzić czas wolny.” Dominika

„W Centrum Nauki Experyment jest dużo atrakcji. Można przeprowadzać dużo doświadczeń naukowych. Podobało mi się doświadczenie z wodą. Zobaczyłam wodę w stanie ciekłym i stałym oraz jak szybko zachodzi ta przemiana kiedy zmienimy temperaturę. Podobał mi się również przepływ wiatru wokół piłki. Ciekawe było pomieszczenie z symulacją zawalenia budynku. Experyment to miejsce do zabaw oraz nauki fizyki i przyrody.” Patrycja

„Cieszę się, ze byłem na wycieczce w Experymencie mieliśmy czas wolny na wystawie ale byliśmy również na zajęciach warsztatowych. Na zajęciach podobało mi się doświadczenie z cieczą nienewtonowską, czyli płynem który płata figle fizyce. Dzięki tej wycieczce mogłem połączyć zabawę z nauką. Fajnie jest poznawać informacje poza murami szkoły.” czwartoklasista

III Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Polsce „Kto Ty jesteś?”

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 7 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole III Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Polsce „Kto Ty jesteś?”.
Uczestnikami konkursu były 10-cioosobowe zespoły z zaproszonych szkół: SP 31, SP 43 oraz SP 40. Uczniowie rywalizowali w konkurencjach dotyczących wiedzy o Polsce przeplatanych konkurencjami sportowymi. Dzieci rozwiązywały tematyczne krzyżówki z hasłem, wyklejały konturową mapę Polski z puzzli, wypełniały luki w tekście hymnu państwowego, lokalizowały na mapie największe miasta i rzeki naszego kraju, uzupełniały test z wiedzy historycznej o Polsce, układały imię i nazwisko marszałka Józefa Piłsudskiego z rozsypanki sylabowej. Wspomniane konkurencje pozwalały na sprawdzenie poziomu wiedzy o ojczyźnie, zaś część sportowa turnieju dodatkowo pozwalała dzieciom na wykazanie swoich umiejętności w konkurencjach sprawnościowych. Duch rywalizacji podnosił atmosferę zawodów i rozgrzewał do czerwoności jej uczestników.
Swoistym zwieńczeniem całego turnieju była prezentacja i wystawienie przez reprezentacje szkół wybranych legend polskich. Ich interpretacja i wykonanie przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów, a bogactwo i pomysłowość w doborze rekwizytów wzbudziła aplauz i uznanie całej publiczności. W efekcie w III Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Polsce "Kto Ty jesteś?" wszystkie zespoły uznane zostały za zwycięskie i zajęły równorzędne I miejsce. Komisja doceniając entuzjazm, zaangażowanie uczestników i ich wiedzę, podjęła decyzję, aby wszystkim uczestnikom przypadł w udziale smak zwycięstwa, a przyznane nagrody w postaci okazjonalnych dyplomów, sprzętu sportowego oraz poczęstunek utwierdziły uczestników turnieju w przekonaniu, że zwycięstwo ma naprawdę "słodki smak". Całościowy wystrój sali i dekoracje nawiązywały do naszych barw narodowych. Dziesiątki biało-czerwonych balonów jeszcze długo powiewały w oddali, niesione do swoich szkół przez zwycięzców turnieju. Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom wiedzy i usportowienia oraz wspaniałe przygotowanie do turnieju, które zawdzięczały własnemu zaangażowaniu oraz swoim nauczycielom. Z tego miejsca, zarówno wychowawcom i dzieciom, serdecznie gratulujemy i dziękujemy.
Turniej został przygotowany przez zespół nauczycieli: p. Marię Joannę Sprenger, p. Grażynę Jeszke, p. Annę Kłodzińską, p. Barbarę Ostrowską i p. Małgorzatę Domańską-Kluge.

100. Urodziny Niepodległej

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 100 lat temu Polska powróciła na mapę Europy i Świata po 123 latach zaborów. Jest to niezwykła okazja do celebrowania tej radości, dlatego społeczność uczniowska naszej szkoły włączyła się w szereg wydarzeń, które stanowiły urodzinowy prezent dla naszej Ojczyzny. Uczniowie przygotowywali się i licznie wzięli udział w szkolnych konkursach osiągając w nich sukcesy: w Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej, Konkursie Wiedzy „Nasza Ojczyzna”, Konkursie plastycznym „Józef Piłsudski – polski patriota”, Konkursie plastycznym „Godło Polski”, Konkursie plastycznym „Najpiękniejsza jest nasza ojczyzna”, Konkursie literackim „Kto ty jesteś? Polak mały!”, Konkursie wiedzy o Polsce dla kl.II oraz w zorganizowanym i przeprowadzonym w szkole w III Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Polsce ,,Kto Ty jesteś?”.
30 października 2018 r. uczniowie kl. 5d pod kierunkiem p. G.Szotrowskiej przygotowali dla starszej grupy wiekowej apel stanowiący wspaniałą lekcję historii przybliżającą wydarzenia minionych lat.
09 listopada 2018 r. z należytym szacunkiem dla historii Państwa Polskiego i wartości odnieśli się uczniowie kl.7j, 8j, kl.2e oraz chóru szkolnego, którzy zaprezentowali się podczas uroczystej akademii, przygotowanej dla kl.0-3 przez p. J.Kuchnowską, a dla klas 4-8 przez p. G.Szotrowską i p. M.Sonalla. Pięknie udekorowana w biało-czerwonych barwach szkoła, wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego oraz pieśni patriotycznych było niezwykle wzruszające i radosne.
11 listopada 2018 r. w tym ważnym i podniosłym dniu społeczność szkolna na czele z dyrekcją szkoły, nauczycielami, rodzicami bardzo licznie uczestniczyła w Gdyńskiej Wielkiej Paradzie Niepodległości, która przeszła ulicami naszego miasta. Uczniowie brali udział także w Biegu Niepodległości. Ten piękny Jubileusz – Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę na długo pozostanie w naszej pamięci.

„Wielka Zbiórka Zabawek”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Szkolne Koło Caritas zakończyło akcję „Wielka Zbiórka Zabawek”. Zbieraliśmy zabawki, klocki edukacyjne i gry planszowe dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały przewiezione do Młodzieżowej Placówki Wychowawczej Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Sopocie. Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w naszą akcję serdecznie dziękujemy.

Kwesta Listopadowa

1 listopada 2018 r. w Dniu Wszystkich Świętych wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w kweście na rzecz Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Uczniowie kwestowali na cmentarzach w Gdyni Witominie, Wielkim Kacku i Rumii. Zebrane środki przeznaczone zostaną na opiekę dla osób nieuleczalnie chorych, przebywających w hospicjum dla dorosłych i hospicjum dla dzieci - Bursztynowa Przystań.

Najmłodsi uczniowie z wizytą w Centrum Nauki Experyment

31 października 2018 r. grupa 0a wraz z wychowawczynią p. Lucyną Szypuła udała się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Nasi najmłodsi uczniowie spędzili czas na wystawie, a swoje wrażenia przedstawili po powrocie do szkoły za pomocą rysunków.

Dzień Papieski

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 26 października 2018 r. z okazji Dnia Papieskiego uczniowie klas ósmych i siódmych pod kierunkiem pań: E. Boike i M. Andrzejewskiej przygotowali apel „ Święty Jan Paweł II”. Celem przedstawienia było przybliżenie postaci naszego wielkiego Polaka. Uczniowie klas piątych i szóstych w skupieniu wysłuchali wspomnień o św. Janie Pawle II. Zobaczyli fragmenty filmów ukazujące postać papieża, a także wysłuchali krótkich przemówień skierowanych do rodaków. Następnie wspólnie odśpiewali „Barkę„ - ulubioną pieśń naszego wielkiego świętego.

MINI LAB w Centrum Nauki Experyment

25 października 2018 r. klasy IIIa i IIIb gimnazjum udały się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment. Uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych MINI-LAB, mogli samodzielnie wykryć kationy w roztworach soli, wykryć bakterie w jogurcie metodą Grama oraz poznali czym jest miareczkowanie. Atrakcyjną formą spędzenia czasu, która łączyła naukę i zabawę było zwiedzanie interaktywnych stanowisk Centrum Nauki: wystawa Kierunek Zdrowie (styl życia, profilaktyka, pierwsza pomoc), Akcja-Człowiek, Hydroświat i wiele innych.

Światowy Dzień Walki z Otyłością

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 24 października 2018r. w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Otyłością uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji prezentacji nt. Otyłość chorobą XXI wieku. Zapoznali się z objawami nadwagi i otyłości. Zostali pouczeni jakie produkty spożywcze wpływają na stan naszego zdrowia. Zdali sobie sprawę ze znaczenia aktywności fizycznej i jego wpływie na stan ciała. Opracowano postery i gazetki szkolne na temat otyłości. Uczniowie klasy 4a i 4c wzięli udział w spotkaniu z dietetykiem. W przygotowaniach wzięła udział p. Agnieszka Kozłowska koordynator programu ,,Trzymaj Formę” wraz z p. Małgorzatą Makiła.

Śladami Błogosławionej Alicji Kotowskiej

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 18 października 2018 r. w ramach realizacji innowacji „Święci na nasze dni” grupa uczniów klas VII pod opieką katechetek p. M. Andrzejewskiej i p. E. Boike wybrała się do Wejherowa, aby wraz z Siostrami Zmartwychwstankami podążać śladami Błogosławionej Alicji Kotowskiej, siostry zakonnej, zamordowanej w Piaśnicy w listopadzie 1939 r. Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od pobytu w szkole, w której przed wojną bł. Alicja Kotowska była dyrektorką. Tam siostra Marlena - dyrektorka szkoły pokazała film edukacyjny i opowiadała o działalności błogosławionej Alicji w Wejherowie. Na Placu Wejhera uczniowie obejrzeli dwie wystawy przygotowane przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie dotyczące Lasów piaśnickich – miejsca, w którym została zamordowana bł. siostra Alicja. Pierwsza to „Piaśnica – zamyślenia” w obiektywie Marka Jasińskiego ukazująca las piaśnicki na przestrzeni 2 lat, różnych pór roku. Druga to fabularyzowany komiks historyczny autorstwa Tomasza Meringa „Las Piaśnicki” przeniesiony na duży, wystawowy format. Czarno-białe, oszczędne w formie rysunki pozwalały skupić się na najważniejszych kwestiach związanych z tematem opowieści. Następnie udali się do kościoła p.w. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej gdzie ks. Proboszcz Daniel Nowak interesująco opowiadał o tragicznej śmierci tysięcy Polaków zamordowanych w Piaśnicy także błogosławionej Alicji.
Film edukacyjny, opowieści , wystawy, spacer po szkole i ulicami Wejherowa przybliżały uczniom postać błogosławionej. Siostra Alicja może być dzisiaj dla młodego człowieka wzorem, jak z odważnie podążać drogą swojego powołania (nie tylko zakonnego). Uczy wytrwałości, pokonywania trudności i bycia nieugiętym w dążeniu do celu oraz umiłowania ojczyzny i drugiego człowieka.

Święto Edukacji Narodowej

12 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Katarzyny Borek i p. Joanny Otlewskiej przygotowali uroczystą akademię. Po przywitaniu gości przez panią Dyrektor rozpoczęła się część artystyczna. Pięknym słowem, wzruszającą muzyką, ruchem scenicznym uczniowie chcieli złożyć nauczycielom, pracownikom szkoły swoje podziękowania za ich pracę, poświęcenie i serce. W chaosie codziennych spraw, zagubieni, czasami osamotnieni, młodzi ludzie potrzebują wyciągniętej do nich dłoni, dobrego słowa, jasnej wskazówki, jak należny w życiu postępować. Uczniowie wspaniale oddali wdzięczność, jaką darzą wszystkich tych, którym ich los jest bliski. Radosny nastrój uroczystości utrzymany został dzięki wesołej piosence chóru szkolnego przygotowanej pod kierunkiem p. M. Sonsalla. Uczniowie Małego Samorządu pod opieką p. Anny Kłodzińskiej i p. Ewy Krym przekazali wszystkim pracownikom szkoły i gościom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami.

Pasowanie na Ucznia

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 10 października 2018 r. dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w uroczystości Pasowania na Ucznia. W tym ważnym dniu, na który czekały z niecierpliwością towarzyszyli im najbliżsi – rodzice, rodzeństwo, babcie i dziadkowie. Pierwszoklasiści z niewielkim wsparciem uczniów klas starszych zaprezentowali program artystyczny. Pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki, w których deklarowali swoją chęć i gotowość do podjęcia nauki. Następnie na sztandar szkoły złożyli uroczyste ślubowanie, podczas którego obiecali, że będą sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, dbać o dobre imię klasy, szkoły i domu rodzinnego, kochać ojczyznę, uczyć się pilnie, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość innym. Wiele emocji wzbudził także ważny moment w życiu pierwszaków – pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrekcja szkoły. Dotknięcie ramienia każdego pierwszaka ogromnym ołówkiem wyrażało przyjęcie go do uczniowskiej społeczności. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami i otrzymali od nich pamiątkowe dyplomy. To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wszystkim pierwszakom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w nauce. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

Spotkanie z autorką

5 października 2018r. w zaprzyjaźnionej z nasza szkołą „Bibliotece pod Żabką” przy ulicy Kartuskiej odbyło się spotkanie autorskie, którego bohaterką była pani Anna Czerwińska – Rydel – znana i lubiana pisarka książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas Ie i IIa z paniami: Barbarą Ostrowską, Anną Kłodzińską, Joanną Sprenger i Izabelą Pawlik-Jadach. Pisarka opowiadała o swoich książkach, odpowiadała na pytania dzieci, a na koniec rozdawała dedykacje i autografy.

Wizyta w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 3 października 2018 r. przedstawiciele Samorządu szkolnego i wolontariatu zostali zaproszeni przez p. poseł Małgorzatę Zwiercan do Sejmu Rzeczpospolitej Polski w Warszawie. Udali się tam pod opieką p. Mirosławy Andrzejewskiej. Uczniowie naszej szkoły nie tylko zwiedzali Sejm, ale też przypatrywali się bezpośrednio obradom parlamentu. Następnie spotkali się z p. poseł Krystyną Wróblewską, która odpowiadała na ich pytania. Później uczniowie zwiedzili najważniejsze miejsca stolicy: Krakowskie Przedmieście wraz Pałacem Prezydenckim. Przespacerowali się po placu Zamkowym, byli na Rynku Starego Miasta, a także odwiedzili Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza. Była to wyjątkowa wycieczka.

Słodka niespodzianka

28 września 2018 r. z okazji Dnia Chłopaka Szkolne Koło Caritas przygotowało słodką niespodziankę dla uczniów naszej szkoły. W stołówce szkolnej na przerwach wolontariusze sprzedawali przepyszne babeczki, ciasteczka oraz ciasta, które sami wcześniej przygotowali. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Pieniądze zebrane z akcji przeznaczone zostaną na cele charytatywne. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopaka.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 27 września 2018 r. delegacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym w składzie: Szymon Kwiatkowski, Wiktoria Witt i Julia Otto z kl. VIII e wraz z opiekunami Małego Samorządu Uczniowskiego p.Anną Kłodzińską oraz p.Ewą Krym wzięli udział w miejskich obchodach 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Pod Pomnikiem Harcerzy w Gdyni społeczność naszego miasta wraz z władzami i oprawą wojskową, kombatantami oraz uczniami gdyńskich szkół oddała hołd twórcom i uczestnikom PPP.
To właśnie 27 września 1939 roku, jeszcze w oblężonej Warszawie, wobec rychłego zakończenia czynnej walki zbrojnej powstała Służba Zwycięstwu Polsce, organizacja, której celem była zakonspirowana walka z okupantem. Tak rodziło się Polskie Państwo Podziemne.

Szkolenie dla wolontariuszy w Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 18 września 2018 r. uczniowie klas ósmych, pod opieką p. Mirosławy Andrzejewskiej uczestniczyli w szkoleniu dla wolontariuszy akcyjnych w Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Szkolenie prowadziła p. Justyna Januka koordynator wolontariatu hospicyjnego. Pani Justyna zapoznała uczestników z ideą opieki hospicyjnej. Opowiadała o pracy z ludźmi chorymi w Domu Hospicyjnym dla dorosłych i domu „Bursztynowa Przystań” dla dzieci. Pokazywała w przygotowanej przez siebie prezentacji, jak wygląda codzienne życie jej podopiecznych. Zachęciła naszych uczniów do współpracy w ramach tzw. wolontariatu akcyjnego, który przygotowuje akcje wspierające finansowo hospicjum -kwesta listopadowa, Pola Nadziei na Pomorzu.

Kalendarze na rzecz Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 18 września 2018 r. i 19 września 2018 r. wolontariusze z klas ósmych pod opieką p. M. Andrzejewskiej, p. A.Weier rozprowadzali kalendarze z Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Sprzedaliśmy 100 kalendarzy i przekazaliśmy pieniądze do Gdyńskiego Hospicjum na rzecz ich podopiecznych. Wszystkim rodzicom, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy.

„Bądźmy bezpieczni”

12 i 13 września 2018 r. w naszej szkole odbyły się spotkania prewencyjno-edukacyjne z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Tematem spotkań, w których uczestniczyli uczniowie klas 0-V było „Bezpieczeństwo w szkole i poza nią”. Dzieci wysłuchały prelekcji, której celem było przypomnienie i utrwalenie zasad postępowania w różnych sytuacjach zagrażających ich życiu w dniu codziennym. Funkcjonariusze podkreślali znaczenie przestrzegania zasad bezpiecznego i zgodnego z przepisami poruszania się po drogach, w szczególności w drodze do szkoły oraz jak ważna jest znajomość znaków drogowych. Zwracali uwagę uczniów na konieczność noszenia światełek odblaskowych, którymi zostali obdarowani pierwszoklasiści. Mówili o tym jak zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci wykazały zainteresowanie tematyką poruszaną przez strażników. Zadawały pytania i brały udział w dyskusji. Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej za pouczające spotkanie i cenne rady, które pomogą dzieciom czuć się bezpiecznie w szkole oraz poza nią.

Witaj Szkoło!

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 3 września 2018 r. rozpoczął się nowy rok szkolny. W Gdyni, oficjalna uroczystość inaugurująca naukę, odbyła się w Szkole Podstawowej nr 40 im.kpt. ż.w. Karola Olgierda Borchardta. Gorąco wszystkich uczniów powitała pani dyrektor Dorota Haase, a szczególnie uczniów klas pierwszych rozpoczynających edukację szkolną, życząc im, aby ten rok, który właśnie się rozpoczął był dla nich dobry i bezpieczny. Podkreśliła kontynuację działań w ramach edukacji regionalnej, morskiej i europejskiej. Sukcesów w zdobywaniu wiedzy, odwagi w podejmowaniu ciekawych wyzwań oraz szczęścia w nawiązywaniu przyjaźni życzył uczniom prezydent Gdyni pan Wojciech Szczurek.
Goście oraz społeczność szkolna uczestniczyła w części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem p. Ewy Krym w wykonaniu uczniów Małego Samorządu Uczniowskiego oraz chóru szkolnego pod opieką p. Marty Sonsala.
Natomiast uczniowie klasy 5c pod kierunkiem p. Bogumiły Zdrojewskiej pożegnali wakacje i przywitali nowy rok szkolny 2018/2019 programem artystycznym przygotowanym dla uczniów klas V-VIII. Nie zabrakło dźwięku dzwonka szkolnego zapraszającego do przeżycia wspólnej edukacyjnej przygody. Witaj Szkoło!


ARCHIWUM

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2017 / 2018 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2016 / 2017 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2015 / 2016 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2014 / 2015 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2013 / 2014 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2012 / 2013 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2011 / 2012 kliknij tutaj