Strona SP 40 w Gdyni
Dzisiaj jest


Przedszkolaki w świetlicy szkolnej „Pod Pajęczynką”

28 listopada 2019 r. świetlicę szkolną odwiedziła najstarsza grupa dzieci „Sówki” z Przedszkola nr 21 „Demptusiowo”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” przygotowanych i prowadzonych przez p. Iwonę Dymowską, p. Paulinę Dzięgiel, p. Magdalenę Krzemińską i p. Karolinę Mikołajewską. Brały udział w zabawach z chustą animacyjną, uczyły się pląsów i śpiewały wesołe piosenki. Rozwiązywały zagadki, układały misiowe puzzle, łowiły słodkie niespodzianki. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną związaną z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia. Na zakończenie odbyło się pasowanie na „Bajkowego Misia”. Zabawy skończyły się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy byli zadowoleni, uśmiechnięci i zapowiedzieli kolejne wizyty.

Podziękowania dla Rady Rodziców
przy Szkole Podstawowej nr 40 w Gdyni

Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe, dzięki któremu zakupiliśmy trzy nowe regały do naszej biblioteki.
Dzięki Państwa wsparciu i życzliwości możemy realizować w atrakcyjniejszych i bardziej bezpiecznych warunkach, cele związane z rozwojem czytelnictwa wśród naszych uczniów. Biblioteka szkolna realizuje różnego rodzaju projekty mające na celu propagowanie czytelnictwa, które wspomagają rozwój, uczą logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię a przede wszystkim chronią młodego człowieka przed niepożądanymi wpływami współczesnego świata.
Do tej pory zorganizowaliśmy:
Czytelniczy Flash Mob 14 listopada wszyscy miłośnicy książek zostali zaproszeni do naszej akcji. Na szkolnych korytarzach o godzinie 10.30 pojawili się chętni uczniowie, którzy spędzili przerwę ze swoją ulubioną książką. W ten niekonwencjonalny sposób zwróciliśmy uwagę na fakt, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska)
Konkurs fotograficzny „Jesienne Zaczytanie” – chętni uczniowie mieli za zadanie samodzielnie wykonać zdjęcie związane z tematyką konkursu i przesłać je na adres e-mailowy biblioteki. Celem konkursu była popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu oraz popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.
W planach mamy realizację kolejnych działań, między innymi planujemy zorganizować:
 Bookcrosing – podziel się książką,
 Warsztaty czytelnicze w innych bibliotekach,
 Konkurs międzyszkolny „Przysłowia mądrością narodów”.
Chcemy aby nasza biblioteka była ciekawym miejscem, do którego chętnie się przychodzi i dobrze spędza czas. Dlatego w dalszym ciągu zawracamy się do Państwa z gorącą prośbą o wsparcie finansowe naszych działań. Będziemy wdzięczni za zakup kolejnych regałów i wsparcie różnych działań biblioteki.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy składamy Państwu płynące z serca życzenia radosnych, spokojnych świąt oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Jolanta Jarzembińska, Anna Kuźmin
N-ciele bibliotekarz SP 40 w Gdyni, ul. Gospodarska 1

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny i Literacki
pt. „Mój przyjaciel miś”

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w listopadzie br. świetlica „Pod Pajęczynką” zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny i Literacki pt. „Mój Przyjaciel Miś”, w którym wzięli udział uczniowie z czterech Szkół Podstawowych (SP nr 10, SP nr 16, SP nr 40, SP nr 47). Otrzymaliśmy piękne prace plastyczne przedstawiające ulubione misie dzieci oraz prace literackie – opowiadania i wiersze opisujące różne przygody pluszowych ulubieńców.
25 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród, na które zaprosiliśmy wszystkich laureatów. Goście obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą między innymi historię pluszowego misia. Następnie obejrzeli wystawę z pracami konkursowymi i otrzymali zasłużone dyplomy i nagrody. Miłym akcentem był słodki poczęstunek w świetlicy oraz wspólne zabawy. Całość przygotowały panie: Iwona Dymowska, Paulina Dzięgiel, Magdalena Krzemińska i Karolina Mikołajewska.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Dnia 25 listopada 2019 r. uczniowie klas 0-3 obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia, którego organizatorem był Mały Samorząd Uczniowski pod opieką p. Anny Kłodzińskiej, p. Ewy Krym i p. Ilony Dziubek.
Dzień ten różnił się od pozostałych dni w roku, gdyż dzieci przyniosły swoje ulubione maskotki do szkoły, oglądały prezentację multimedialną „Najsłynniejsze misie świata”, opowiadały o swoich ulubieńcach, opisywały i rysowały je, a nawet wykorzystywały podczas zajęć wychowania fizycznego do ćwiczeń z nietypowymi przyborami.
Ponadto każda z klas otrzymała misia na dużym arkuszu A1, aby go pięknie ozdobić podczas zajęć plastycznych. Efekty pracy można było oglądać podczas apelu zorganizowanego 26 listopad 2019 r.
Misie były fantastyczne!

Warsztaty „Komiks dawniej i dziś”

W ramach dotacji z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono do biblioteki szkolnej kilkanaście komiksów dla dzieci i młodzieży. Na czas trwania warsztatów w czytelni powstała wystawa książek w których obraz, ilustracja ma istotne znaczenie W dniach 6-15 listopada 2019 r. w bibliotece odbywały się zajęcia pt. „Komiks dawniej i dziś”. Warsztaty w klasach V a, b, c, d, e, g przeprowadziła p. Beata Janulewicz.
Uczniowie poznali historię powstania polskiego komiksu. Poznali dzieła najpopularniejszych w czasach PRL autorów, rysowników m.in. J. Christy, H. J. Chmielewskiego. Porównywali komiksy wydane w latach 60,70-tych ze współczesnymi. Zauważyli, że taka forma książki, to nie tylko historyjka obrazkowa, ale także dzieło graficzne. Po warsztatach uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym pt. „Narysuj komiks”.

Warsztaty „Ciekawe książki obrazkowe – wydawnictwo Dwie Siostry”

Wydawnictwo „Dwie Siostry” to oficyna, która wydaje wyjątkowo ciekawe, pięknie zilustrowane książki obrazkowe dla dzieci i młodzieży od 2005 r. Każda z nich jest dziełem sztuki na najwyższym poziomie merytorycznym oraz graficznym. Wiele książek tego wydawnictwa angażuje dzieci do kreatywnego działania.
W ramach dotacji z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono do biblioteki szkolnej książki wydawnictwa Dwie Siostry.
Od 29 października do 15 listopada w czytelni odbyły się warsztaty pt. „Ciekawe książki obrazkowe - wydawnictwo Dwie Siostry”, prowadzone przez p. Beatę Janulewicz.
W zajęciach brały udział klasy: II a, II b, II c, II d, II e oraz III a, III b, III c, III d, III e. Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się o tym, jak wygląda praca w wydawnictwie. Obejrzeli książki obrazkowe wydawnictwa Dwie Siostry oraz wysłuchali fragmentów tekstu o zwierzętach z książek „Zwierzaki zwyklaki”, „Zwierzaki cudaki” autorstwa Bibi Dumona Taka.

Wizyta w Experymencie

Katastrofa ekologiczna - jak postępować i przeciwdziałać. Na to i inne pytania uczniowie klas od trzeciej do ósmej starali się znaleźć odpowiedź, biorąc udział 14 listopada 2019 r. , w bezpłatnych warsztatach w laboratorium Experymentu.
Uczniowie Ci, w ubiegłym roku szkolnym, w szczególny sposób wyróżnili się działając na rzecz ochrony środowiska nie tylko w lokalnej społeczności. Wspólne rozwiązywanie problemów, współpraca starszych uczniów z młodszymi dostarczyła wielu ciekawych rozwiązań i wniosków. Warsztaty te, jak i zwiedzanie wystawy, możliwe było dzięki inicjatywie p. Anny Zatwarnickiej, która w ubiegłym roku szkolnym, jako Ambasador Experymentu wykazała się ogromnym zaangażowaniem w działania na rzecz aktywnych metod nauczania.

Szkolny Konkurs Piosenki i Poezji Patriotycznej

4 listopada 2019 r. dla uczniów klas 0-III odbył się Szkolny Konkurs Piosenki i Poezji Patriotycznej. Dzieci zaprezentowały utwory, które treścią nawiązywały do piękna naszej ojczyzny, zabytków polskich miast, bohaterów narodowych, ważnych wydarzeń historycznych. Uczestnicy swoim przygotowaniem i występem włączyli się w obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
Kategoria piosenka:
1 miejsce – Apolonia Aleksiak kl.0 c, Maksymilian Wilanowski kl.1e
2 miejsce – Julia Czajkowska kl.3c
3 miejsce – Weronika Filipowicz kl.2a
wyróżnienie – Martyna Trunowicz kl.2b
kategoria poezja:
1 miejsce – Amelia Nowak kl. 3c
2 miejsce – Weronika Gabatel kl. 0a
3 miejsce – Weronika Jabłońska kl. 1e
Laureaci Szkolnego Konkursu Patriotycznego 7 listopada reprezentowali naszą szkołę w XIII Miejskim Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej pod honorowym patronatem Prezydenta Gdyni – Wojciecha Szczurka.
Apolonia Oleksiak zajęła 2 miejsce oraz nagrodę specjalną od przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Pomorskiego.
Maksymilian Wilamowski zdobył 3 miejsce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Kwesta listopadowa

1 listopada 2019 r. w dniu Wszystkich Świętych, wolontariusze klas ósmych uczestniczyli w kweście na rzecz Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Uczniowie kwestowali na cmentarzach w Gdyni Witominie, Wielkim Kacku i Rumi. Zebrane środki przeznaczone zostały na opiekę dla osób nieuleczalnie chorych, przebywających w hospicjum dla dorosłych i hospicjum dla dzieci - Bursztynowa Przystań.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klas III a, III b, i III c pod opieką wychowawców mgr Marii Joanny Sprenger, mgr Joanny Drabińskiej, mgr Danuty Grebin przygotowali spektakl słowno muzyczny pt. „Żeby Polska była Polską”, w którym wierszem i patriotyczną, żołnierską pieśnią przybliżyli wszystkim uczniom naszej szkoły etos walki Polaków przez kilka pokoleń o odzyskanie niepodległości.
Uczniowie mogli posłuchać krótkiej narracji opowiadającej o bohaterach 123-letniej niewoli, którzy oddawali życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Wspominali ich bohaterskie czyny w takich utworach jak: „ Żeby Polska była Polską”, „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Warszawianka”, „Piechota” i „ Jest taki kraj”. Przepiękna i przejmująca recytacja utworów Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy nadały uroczystości podniosły charakter. Uczniowie w patriotycznych utworach wyrazili swoją miłość do Ojczyzny, przywiązanie do tej ziemi oraz szacunek dla symboli narodowych. W trakcie spektaklu wszyscy uroczyście, w postawie zasadniczej na baczność, odśpiewali hymn państwowy. Całość wzruszającej uroczystości dopełniła przepiękna biało-czerwona dekoracja i galeria portretów najsławniejszych i wybitnych postaci walki o niepodległość naszej Ojczyzny. Autorami dekoracji byli mgr Paweł Grobis i mgr Joanna Drabińska. Uczniowie zapalili znicz pamięci bohaterom polskiej niepodległości – tym znanym, o których każdy Polak wiedzieć powinien i tym bezimiennym, dzięki, którym walka i trwanie w Polskości w czasie niewoli, dbanie o polskie tradycje, szacunek do tej ziemi i symboli narodowych, pamięć przez pokolenia, pozwoliły w 1918 roku odzyskać upragnioną wolność.
8 listopada w naszej szkole uczciliśmy pamięć bohaterów i przeżyliśmy razem w odświętnej atmosferze Narodowe Święto Niepodległości niosąc w sercach radość z okazji tego wspaniałego i ważnego dla każdego Polaka dnia.

Konkurs plastyczny pt. „Jemy zdrowo i kolorowo”

Świetlica szkolna „Pod Pajęczynką” zorganizowała konkurs plastyczny na plakat pt. „Jemy zdrowo i kolorowo”, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Otrzymaliśmy piękne prace plastyczne przedstawiające plakaty promujące zdrowe odżywianie. Obrazowały one znane zasady zdrowej diety, przyrządzanie zdrowych potraw, możliwe sposoby przeciwdziałania chorobom wynikającym ze złego odżywiania, zdrowy styl życia oraz rolę zdrowego jedzenia w życiu człowieka. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło dnia 31 października 2019 r. Wyniki zostały wywieszone na tablicy przy wejściu do świetlicy. Zwycięskie prace zostały nagrodzone na apelu porządkowym. Całość przygotowały panie: Iwona Dymowska, Paulina Dzięgiel, Magdalena Krzemińska i Karolina Mikołajewska.

Konferencja Ligii Ochrony Przyrody

25 października 2019 r. w budynku V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, odbyła się konferencja zorganizowana przez Wojewódzki Zarząd Ligi Ochrony Przyrody - oddział w Gdyni. Oprócz prelegentów zaproszonych na spotkanie, w konferencji udział brała również młodzież ze szkół gdyńskich.
Podczas konferencji podsumowano także i ogłoszono wyniki ubiegłorocznych konkursów, które przeprowadzono z okazji 90-lecia LOP pod hasłem ,,Płazy i gady gdyńskich siedlisk". Nasi uczniowie licznie brali w nich udział,a niektórzy z nich odebrali nagrody z rąk przewodniczącej pani Izabeli Niezgody.
W kategorii rzeźba:
I miejsce - Marta Kościecha i Nikodem Slezingier
III miejsce - Maciej Zelmański
Wyróżnienie - Malwina Dorsz
W kategorii prezentacja multimedialna:
wyróżnienie - Cezary Towgin
W kategorii plakat:
I miejsce - Maja Błażejczyk
II miejsce - Agata Stenka
Wyróżnienie - Oliwia Zawadzińska
Kategoria recytacja:
wyróżnienie - Karolina Puszko
Konferencja przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Młodzież odebrała nagrody książkowe i dyplomy.

Światowy Dzień Orgiami w Bibliotece Miejskiej

Z okazji Światowego Dnia Orgiami, który przypada na 24 października klasa Vc uczestniczyła w warsztatach orgiami, w filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Orgiami jest to japońska sztuka składania papieru. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Istnieje wiele odmian Orgiami. Uczestnicy warsztatów tworzyli orgiami płaskie, które polegało na przyklejaniu elementów do kartki papieru, i tworzeniu wypukłych prac plastycznych.
W światowy dzień Origami zachęcamy wszystkich do ułożenia czegoś z papieru. Szeroki wybór literatury, rysunków, instrukcji, czy filmików instruktażowych w Internecie, pozwoli Wam stworzyć, każdy, wymarzony kształt. Własnoręcznie wykonane Origami może być wspaniałym prezentem, opakowaniem na prezent, zabawką czy dekoracją do domu. Życzymy udanej zabawy.

Warsztaty dla Szkolnego Koła Caritas

W dniu 15 października 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty dla nowych członków Szkolnego Koła Caritas "Wyobraźnia miłosierdzia". Warsztaty prowadziła p. Alicja Szostek z Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Uczniowie odkrywali co znaczy być wolontariuszem i jakie zadania stoją przed Szkolnym Kołem Caritas. Podczas czterogodzinnych warsztatów powstawały konkretne pomysły na akcje, które mają pomóc osobom w ich najbliższym otoczeniu.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016–2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Miło nam poinformować, że biblioteka Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotację w wysokości 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych, która została podzielona na dwie biblioteki.
Do biblioteki szkolnej w budynku przy ul. Rozewska zakupiono 385 książek przygodowych, lektur, pozycji beletrystycznych, książek popularno-naukowych oraz bajek i wierszy dla najmłodszych.
W ramach wdrażanego projektu podjęto działania dążące do rozbudzania zainteresowań naszych uczniów książką i czytaniem.
Są to m.in.:
 Gazetki ścienne promujące czytelnictwo
 Wystawa Ciekawe książki obrazkowe (Wydawnictwo Dwie Siostry) oglądanie oraz czytanie fragmentów książek, klasy II – III
 Wystawa w bibliotece, nowości z NFRCz.
 Kącik biblioteczny dla maluchów
 Dzień pluszowego misa. Miś w bajkach i wierszach
Komiks – warsztaty dla klas IV i V, konkurs plastyczny narysuj komiks
 Lekcje biblioteczne Witamy nowych czytelników z promowaniem nowych książek, klasy I
 Gazetka szkolna Bibułka promująca czytelnictwo
Czytanie na dywanie dla świetlic i uczniów klas 0-I
 Dyskusyjny Klub Edukacyjny z wykorzystaniem nowości
 Biblioteczka terapeutyczna z zasobów NFRCz
 Spotkania w Bibliotekach Miejskich
 Aktywna biblioteka - czytające przerwy
 List do rodziców o czytelnictwie, klasy I-V

Na półkach naszej biblioteki znalazły się m.in.:
• Magiczne drzewo, Maleszka A.
• Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Bednarek J.
• Cudowna podróż, Lagerlof S.
• Pajączek na rowerze, Nowak E.
• Niekończąca się historia, Ende M.
• Droga na górę, Dubec M.
• Gruffalo, Scheffler A.
• Wielka księga uczuć, Kasdepke G.
• Poradnik hodowcy aniołów, Kasdepke G.
• Kacperiada, Kasdepke G.
• Królewicz Lupi, Stanecka Z.
• Biały Mustang, Sat-Okh
• Wierszykarnia, Wawiłow D,
• Serce i pazur Opowieści o uczuciach zwierząt, Kossak S.
• Dżok, legenda o psiej wierności, Gawryluk B.
• Chcę mieć przyjaciela, Zubrzycka E.
• Drzewo życzeń, Applegate K.
• Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, Baręsewicz P. i inni
• Seria Nela mała reporterka,
• Seria Pomelo, Tappi, Florka, Pisakowy wilk, Cynamon i Trusia dla najmłodszych
• komiksy takie jak Garfield, Tłusty koci trójpak, Maja i Minozaury, Malutki Lisek i Wielki Dzik,
• podręczniki Minecraft oraz wiele innych ciekawych pozycji.
Zapraszamy serdecznie do biblioteki szkolnej na Rozewską 33.

Księgozbiór biblioteki szkolnej w budynku przy ulicy Gospodarskiej 1 wzbogacił się o 325 woluminów. Wyboru książek do zakupu dokonano w oparciu o wyniki ankiety czytelniczej (przeprowadzonej wśród uczniów najstarszych klas szkoły) oraz rozmów przeprowadzonych z nauczycielami. Cenną wskazówką były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzona została też analiza rynku wydawniczego pod kątem wyposażenia biblioteki w lektury szkolne, nowości wydawnicze, a także zgodnie z zainteresowaniami czytelników. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, które stanowią 40 % zakupionych książek, jednak największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze. Są wśród nich:
• pozycje przygodowe: A. Stelmaszyk „Wybrzeże szkieletów”, M. Szczygielski „Arka czasu” i „Czarny młyn”,
• fantastyka: seria książek R. Kosika „Felix, Net i Nika …”, seria książek C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii, …”, D. Terakowska „Córka czarownic”, seria książek J. Flanagana „Zwiadowcy”,
• beletrystyka młodzieżowa: seria książek M. Musierowicz „Jeżycjada”, seria książek A. Tyszki „Zosia z ulicy Kociej”, seria książek P.D. Bacccalario „Sklepik Okamgnienie”,
• książki anglojęzyczne,
• książki popularno - naukowe: „Jak uczyć się lepiej i skuteczniej”, „Poradnik blogerów, vlogerów …”, „Tęgi umysł. Tajemnice inteligencji”, „Mózg to o czym dorośli ci nie mówią”.

Zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu. Jako szkoła otrzymująca dofinansowanie zostaliśmy zobligowani do realizacji działań promujących czytelnictwo. Między innymi w bibliotece:
• zorganizowano kącik „Nowości”, w którym eksponowane są zakupione książki,
• na tablicy systematycznie wywieszane są recenzje wybranych pozycji,
• zorganizowano konkurs fotograficzny pt.: „Jesienne zaczytanie”,
• zorganizowano akcję Flash Mob czytelniczy,
• organizujemy całoroczne działania w ramach Bookrossingu – podziel się książką - dla uczniów i nauczycieli,
W miesiącu październiku przeprowadzono też akcję „Słodkiego, miłego … czytania” zachęcająca do korzystania z biblioteki szkolnej.
Planujemy przeprowadzić zajęcia biblioteczne dla poszczególnych poziomów klas: warsztaty czytelnicze, głośne czytanie lektur, przedstawiane nowości czytelniczych, włączanie się do ogólnopolskich działań czytelniczych „Cała polska czyta dzieciom, „Jak nie czytam, jak czytam”.
Nasza biblioteka czeka na ciebie!

Święto Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2019 r. obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Katarzyny Borek, p. Joanny Otlewskiej i p. Klaudii Boike przygotowali uroczystą akademię.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, rozpoczęła się część artystyczna. Słowem, opatrzonym w nutkę humoru i muzyką, uczniowie złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły podziękowania za serce włożone w pracę oraz poświęcenie. Uczniowie wspaniale oddali wdzięczność, jaką darzą wszystkich tych, którym ich los jest bliski. Radosny nastrój uroczystości utrzymany został dzięki występom chóru szkolnego, który do występu przygotowała p. Jolanta Karge – Kus.. Natomiast uczniowie Małego Samorządu pod opieką p. Anny Kłodzińskiej, p. Ewy Krym i p. Ilony Dziubek przekazali wszystkim pracownikom szkoły i gościom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami.
Po występach głos zabrała p. dyrektor Dorota Haase dziękując wszystkim pracownikom szkoły za ogromne zaangażowanie. Akcentem kończącym uroczystość były życzenia od Rady Rodziców złożone przez przewodniczącego. Andrzeja Jończyka i p. Monikę Kopyłowicz.

Spotkanie w Bibliotece Miejskiej z p. Tomaszem Bobrykiem
Jak zostać sportowcem?

9 października 2019 roku uczniowie klasy I D wraz z paniami Jolantą Miller i Izabelą Pawlik-Jadach brały udział w spotkaniu z panem Tomaszem Bobrykiem - dyrektorem Stowarzyszenia Inicjatywa ARKA. Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Miejskiej w Gdyni Chyloni na ulicy Opata Hackiego 33.
Pan Tomasz Bobryk czytał uczniom książeczki o jesieni i zadawał dzieciom jesienne zagadki. W drugiej części spotkania opowiadał o swojej działalności sportowej. Dowiedzieliśmy się, że jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Międzynarodowego Projektu Edukacyjno Sportowego ARKA GDYNIA CUP. W 19-letniej historii projektu uczestniczyło w nim dotychczas 16.000 młodych zawodników, trenerów i wykładowców z 219 klubów piłkarskich z 13 krajów świata.
Ze współpracownikami Stowarzyszenia Inicjatywa ARKA, wprowadził sekcję piłki nożnej dzieci i młodzieży na wysoki poziom organizacyjny i szkoleniowy, skutkujący wychowaniem wielu zdolnych piłkarzy, występujących w 1. zespole Arki Gdynia oraz młodzieżowych reprezentacjach Polski. Na spotkaniu z uczniami pan Tomasz Bobryk opowiadał także o tym co trzeba zrobić, aby być dobrym sportowcem – zwracał uwagę na konieczność wysypiania się i dobrego odżywiania. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Wolontariat hospicyjny

W dniu 8 października 2019 r. odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z p. Justyna Cyman koordynatorem wolontariatu hospicyjnego, zaproszoną przez p. M. Andrzejewską
P. Justyna zapoznała uczniów naszej szkoły z ideą opieki hospicyjnej. Opowiadała o pracy z ludźmi chorymi w Domu Hospicyjnym dla dorosłych i domu Bursztynowa Przystań dla dzieci. Pokazała w przygotowanej przez siebie prezentacji, jak wygląda codzienne życie jej podopiecznych. Zachęciła naszych uczniów do współpracy w ramach tzw. wolontariatu akcyjnego. Kilkunastu uczniów zadeklarowało chęć pracy w wolontariacie hospicyjnym.

Spotkanie autorskie w Bibliotece Miejskiej

3 października 2019 roku w Bibliotece Miejskiej na ulicy Opata Hackiego, odbyło się spotkanie autorskie, którego główną bohaterką była pisarka pani Grażyna Bąkiewicz - autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez wiele lat pracowała, jako nauczyciel historii w szkole podstawowej i gimnazjum. Nauczanie historii miało być jedynie przejściowym etapem, ale wciągnęło ją tak skutecznie, że przepracowała z młodzieżą prawie 30 lat. Szansa na zaistnienie w gronie twórców pojawiła się sama i miała formę ogłoszenia w prasie o Ogólnopolskim Konkursie na Bajkę dla Dzieci. Wygrała ten konkurs (1983) i od tego czasu jej bajki ukazywały się w różnych czasopismach dla dzieci. Za pierwszą powieść "O melba" otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002. Dwie kolejne: "Stan podgorączkowy" (2003) i "Będę u Klary" (2004) były również skierowane do młodego odbiorcy, chociaż równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. "Korniszonek" (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich, jako Książka Jesieni 2004 r. Z myślą o dorosłym czytelniku napisała: "Opowieść z perłą w tle" (2006), "Coś za coś"(2007), "Bajki dla dorosłych"(2009) oraz opowiadania zamieszczane w licznych zbiorach. "Muchy w butelce" powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej "Srebrny kałamarz 2008". Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek.
O tym i o wielu innych rzeczach, opowiadała uczniom klas IV a i IV b, którzy słuchali z zainteresowaniem i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadając wiele pytań. Pisarka przedstawiała swoje nowe książki traktujące o historii Polski i historii powszechnej, opowiadała ciekawe anegdoty i przybliżyła dziecięcej publiczności swoją twórczość. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a uczniowie mogli też zwiedzić wspaniałe miejsce, jakim jest niedawno otwarta, wyremontowana biblioteka miejska.
W bibliotece szkolnej posiadamy następujące książki Krystyny Bąkiewicz:
„Mieszko, ty wikingu”
„Jadwiga kontra Jagiełło”
„Zygmuncie, i kto tu rządzi”
„Kazimierzu, skąd ta forsa?”
„O melba!”.
Serdecznie zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Pasowanie klas I z „ Rybką Gdynką”

3 października 2019 r. dzieci z pięciu klas pierwszych i ich rodziny przeżyły szczególny dzień. Był to dzień Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni.
W tym roku pasowanie związane było z Gdyńską Rybką Gdynką. Uczniowie klasy 5d pod kierunkiem pani Ilony Dziubek, przy wsparciu i dużym zaangażowaniu wychowawców, pań: Elżbiety Głowienke, Ewy Krym, Małgorzaty Trzebiatowskiej, Jolanty Miller i Bożeny Gędziorowskiej, przygotowali program artystyczny, w którym znalazło się wiele niespodzianek i sprawdzianów dla pierwszoklasistów. Po ich wykonaniu i radosnym odśpiewaniu piosenki, uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, po której zostali pasowani przez Dyrekcję szkoły symbolicznym ołówkiem, stając się członkami wielkiej, szkolnej rodziny.
Finałem uroczystości było wspólne zdjęcie oraz wręczenie każdemu z najmłodszych adeptów naszej placówki, pamiątkowego dyplomu wraz z życzeniami. Ta podniosła i wzruszająca uroczystość na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszaków.

Piątoklasiści w Leśnym Ogrodzie Botanicznym
w Marszewie

Dnia 1 października 2019 r. uczniowie klas piątych wraz z nauczycielami udali się do Ogrodu Botanicznego w Marszewie, by wzbogacić swoją wiedzę na temat wybranych roślin i ptaków oraz doskonalić umiejętności w zakresie orientacji w terenie podczas warsztatów „Spacer z mapą”.
Piątoklasiści zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy i posługując się mapą i kompasem, musieli wykonać zadania przydzielone przez instruktora. Wszystkie zespoły świetnie sobie poradziły. Uczniowie nie tylko doskonale odpowiedzieli na pytania, ale zgodnie ze sobą współpracowali. Po wykonaniu zadań terenowych obejrzeli prezentację multimedialną, dotyczącą wybranych gatunków ptaków i ssaków, a następnie rozwiązywali test sprawdzający umiejętność rozpoznawania głosów zwierząt i ptaków. Okazało się, że dzieci mają doskonałą pamięć i świetny słuch, bo bez problemu udzielały odpowiedzi na pytania o wilgę, sójkę a nawet głuszca. Brawo!
Na zakończenie było ognisko z pysznymi kiełbaskami. I choć pogoda niezbyt nam dopisała, wszyscy wrócili zadowoleni. Na pewno jeszcze odwiedzimy Marszewo, bo pozostało wiele ciekawych zajęć, w których warto wziąć udział.

Pokaz tańca

Dnia 24 września 2019 roku uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w pokazie tańca przygotowanym przez Ogólnopolską Szkółkę Tańca i Dobrych Manier Karoliny Felskiej i Krzysztofa Wasilewskiego, 20-krotnych mistrzów Polski, finalistów Mistrzostw Europy i Świata w Tańcach Towarzyskich.
To autorski program edukacyjno–dydaktyczny, podczas którego dzieci mają możliwość poznania różnych form tanecznych, m.in. tańce towarzyskie, narodowe czy dyskotekowe oraz podstawy savoir – vivru.
Zajęcia te pomagają otworzyć się na innych ludzi. Poprzez taniec kształtowana jest jednocześnie prawidłowa sylwetka oraz redukowany nadmiar energii. Natomiast zajęcia dotyczące savoir – vivru pozwalają czuć się pewnie w różnych sytuacjach oraz łatwiej nawiązywać kontakt z rówieśnikami. Niejednokrotnie też taniec staje się pasją.

Spotkanie na „Darze Pomorza”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Dnia 16 września 2019 roku na międzypokładzie statku-muzeum „Darze Pomorza” odbyło się spotkanie zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Nautologiczne oraz Towarzystwo Przyjaciół Daru Pomorza. Głównym celem spotkania było przypomnienie i uczczenie 80. rocznicy wypłynięcia białej fregaty w ostatni, przedwojenny rejs po Bałtyku oraz „wodowanie” 156. numeru periodyku PTN-u „Nautologia”.
Wśród zaproszonych gości był m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, były marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski oraz wieloletni przewodniczący TPDP, kapitan żeglugi wielkiej Stefan Krella, który przywitał wszystkich zgromadzonych.
Przed rozpoczęciem oficjalnej części, mini koncert szant zaprezentowała grupa uczniów z klasy 3a pod kierunkiem p. Marii Joanny Sprenger. Młodzi artyści otrzymali gromkie brawa oraz drobne upominki, gdyż ich występ został przyjęty z wielkim entuzjazmem.
Następnie koordynator edukacji morskiej, wicedyrektor Liliana Koszałka odebrała z rąk prezesa Polskiego Towarzystwa Nautologicznego prof. Marka Grzybowskiego medal „za wkład w wychowanie morskie młodzieży”.
Potem głos zabrał prof. kpt. ż.w. Daniel Duda, wygłaszając referat „Otworzyć koperty”. W swojej treści nawiązywał do rejsu szkoleniowego „Daru Pomorza”, który rozpoczął się w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Fregata wypłynęła z gdyńskiego portu 18 sierpnia 1939 roku, a już tydzień później stałą na redzie szwedzkiego portu Öxelosund.

Kalendarz - cegiełka dla podopiecznych
Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Szkolne Koło CARITAS rozpoczęło pracę wolontariatu w nowym roku szkolnym 2019/2020.
W dniu 15 września 2019 roku nasi uczniowie sprzedawali kalendarze Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w parafii św. Jana Chrzciciela w Gdyni.
Natomiast w dniach 17 i 18 września 2019 wolontariusze z klas ósmych pod opieką p. M. Andrzejewskiej rozprowadzali kalendarze podczas zebrań z rodzicami. Dochód zebrany ze sprzedaży, przekazany został do Gdyńskiego Hospicjum na rzecz ich podopiecznych.
Wszystkim rodzicom, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy!

Warsztaty z Centrum Nauki „Experyment”

12 września 2019 r. gościliśmy w szkole pracowników Centrum Nauki „Experyment”, którzy cały dzień prowadzili warsztaty dla uczniów kl. IV-VIII. Zajęcia odbywały się na sali gimnastycznej, gdzie utworzono rozmaite stanowiska, przybliżając uczniom elementy wiedzy poprzez zabawę, doświadczenia i liczne eksperymenty.
Wizyta ta była nagrodą za podjęcie licznych działań związanych z programem „Ambasador Experymentu”, który powstał, aby zintensyfikować wspólne działania i stworzyć możliwości dalszego rozwoju współpracy Centrum Nauki EXPERYMENT z gdyńskimi szkołami. Zadania tego podjęła się p. Anna Zatwarnicka, która dzięki swojemu zaangażowaniu i współdziałaniu z innymi nauczycielami, zwyciężyła, uroczyście odbierając przyznaną jej nagrodę.
Program zakłada promocję interaktywnej nauki wśród nauczycieli i uczniów oraz stworzenie w Gdyni nowoczesnego środowiska współpracy przedstawicieli edukacji formalnej i nieformalnej. Zadaniem Ambasadora była aktywna wymiana wiedzy i doświadczeń, a także promowanie interaktywnej oferty Centrum Nauki EXPERYMENT w środowisku szkolnym. Punktowane były następujące działania: udział Ambasadora w spotkaniach dla Ambasadorów organizowanych na terenie CNE, udział Ambasadora i innych nauczycieli naszej szkoły w wydarzeniach dla nauczycieli organizowanych przez CNE, organizacja przez Ambasadora spotkania w swojej szkole dla nauczycieli, promującego ofertę edukacyjną CNE oraz wizyty grup uczniów ze szkoły Ambasadora w Centrum Nauki EXPERYMENT i umieszczenie na stronie internetowej szkoły przygotowanej przez uczniów relacji z wizyty w CNE.
Uczniowie podczas warsztatów wspaniale się bawili, wykazywali ogromne zainteresowanie, zadawali liczne pytania, dociekali, badali, rozważali, rozwijali umiejętność logicznego myślenia oraz chętnie sprawdzali swoje przypuszczenia, wykonując liczne doświadczenia i eksperymenty.

„Bądźmy bezpieczni”

Dnia 10 września 2019 r. miało miejsce spotkanie prewencyjno-edukacyjne z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, w którym wzięli udział uczniowie klas 0-3.
Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo w szkole i poza nią”. Dzieci wysłuchały prelekcji, której celem było przypomnienie i utrwalenie zasad postępowania w różnych sytuacjach zagrażających ich życiu w dniu codziennym: w szkole, domu oraz na drodze. Funkcjonariusze podkreślali znaczenie przestrzegania zasad bezpiecznego i zgodnego z przepisami poruszania się po drogach. Zwracali uwagę na konieczność noszenia światełek odblaskowych, którymi tradycyjnie już zostali obdarowani pierwszoklasiści. Mówili również o zachowaniu się w kontaktach z nieznajomymi.
Dzieci wykazały zainteresowanie tematyką poruszaną przez strażników. Zadawały pytania i brały czynny udział w dyskusji.
Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej za pouczające spotkanie i cenne rady, które pomogą dzieciom czuć się bezpiecznie w szkole oraz poza nią.

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

2 września 2019 r. nastąpiła inauguracja nowego roku szkolnego. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie kl.3a pod kierunkiem p. J. Sprenger i p. A. Ignaciuk pożegnali wakacje i rozpoczęli nowy rok, prezentując ciekawy program słowo-muzyczny. Potem dyrektor szkoły p. Dorota Haase złożyła życzenia uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Jednak szczególnie ciepłe słowa skierowała do dzieci, które dopiero rozpoczęły edukację: przedszkolną i wczesnoszkolną. Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Jeszcze raz życzymy uczniom, aby czas spędzony w szkole zaowocował zdobywaniem wiedzy i mądrości, dobrymi ocenami oraz wspaniałymi i trwałymi przyjaźniami.


ARCHIWUM

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2018 / 2019 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2017 / 2018 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2016 / 2017 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2015 / 2016 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2014 / 2015 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2013 / 2014 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2012 / 2013 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2011 / 2012 kliknij tutaj