Strona SP 40 w Gdyni
Dzisiaj jest


Projekt „Strażnicy Energii”
Wiceprezydent Marek Łucyk w SP 40 w Gdyni

Nasza szkoła w roku szkolnym 2019/2020 przystąpiła do projektu „Strażnicy Energii”. Koordynatorem została Pani Bożena Grabowska. Uczniowie uczą się jak i dlaczego należy oszczędzać energię w każdej postaci. Nasze działania widoczne są nie tylko na terenie szkoły ale przenoszone są do domu rodzinnego uczniów.
W czwartek 5 marca 2020 r. naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście - wiceprezydent Gdyni Pan Marek Łucyk , dyrektor generalny firmy Dalkia Pan Thierrym Deschaux oraz Pani Agnieszka Kotłowska z Wydziału Energetyki Urzędu Miasta. Była to dla nas ważna wizyta, ponieważ nasza szkoła zajęła I miejsce w Konkursie filmowym „W obiektywie Strażników Energii”. Autorką zwycięskiego filmu jest Zuzanna Seroczyńska, uczennica klasy 6 e.
Pan wiceprezydent oglądał i podziwiał nasze plakaty, ulotki, wykonane prezentacje. Dziękował za zaangażowanie w realizację projektu i pomysłowość w wykonywaniu działań. Dyskutował z młodzieżą i opowiadał o podjętych inwestycjach. Na zakończenie spotkania Pan wiceprezydent, na ręce Pani wicedyrektor Joanny Golec, wręczył tablet - główną nagrodę w konkursie.

Relacja ze spotkań Pana wiceprezydenta z laureatami konkursu „W obiektywie Strażników Energii” i zwycięskie filmy są dostępne na stronie:
www.gdynia.pl/gdynia-energetyczna,8107/ekologiczne-porady-od-straznikow-energii,548246

Wycieczka na statek hydrograficzny

W tym roku mija 100-lecie zaślubin Polski z morzem oraz powrotu nad Bałyk. To także 100. rocznica powstania administracji morskiej, w tym także służb hydrograficznych. Dlatego też uczniowie uczęszczający na zajęcia koła morskiego, wraz z opiekunem p. Lilianą Koszałka, dnia 25 lutego 2020 roku wzięli udział w niecodziennej wycieczce.
Udali się do gdyńskiego portu, aby zwiedzić jednostki pływające Urzędu Morskiego. Pan Jacek Koszałka – hydrograf – oprowadził uczniów po statku hydrograficznym „Konstelacja”, przybliżając swoją pracę. Pokazał wszystkie pomieszczenia: mostek kapitański ze stanowiskami operatorów sprzętu pomiarowego, kajuty, mesę, kambuz i maszynownię. Wyjaśnił, kim jest hydrograf i na czym polega jego praca oraz przybliżył zasadę działania urządzeń pomiarowych, takich jak: echosonda jednowiązkowa i wielowiązkowa, precyzyjne systemy pozycyjne i sonar holowany. To właśnie dzięki tym urządzeniom można badać dno morskie – mierzyć głębokości oraz szukać rozmaitych przeszkód podwodnych: kotwic, wraków, torped , a nawet samolotów z okresu II wojny światowej czy samochodów wrzucanych niekiedy do wód zatoki.
Następnie uczniowie udali się na drugą jednostkę pływającą. Był to „Kontroler 22”- statek inspekcyjno-kontrolny służb portowych: kapitanatu i bosmanatu. Statek ten również udał o się cały obejrzeć, z największymi zakamarkami, gdyż oprowadzał nas sam kapitan Piotr Ustarbowski. W mesie był też czas na zjedzenie drugiego śniadania.
Potem wszystkich czekała największa niespodzianka - krótki rejs po porcie gdyńskim razem z kapitanem Jarosławem Przyborowskim na jednostce „Tucana”.
Serdecznie dziękujemy dyrektorowi Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. Wiesławowi Piotrzkowskiemu oraz naczelnikowi Bazy Oznakowania Nawigacyjnego - Robertowi Witkowskiemu.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
w naszej szkole!

21.02.2020 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, dlatego w szkole zorganizowaliśmy konkursy, w których mogli wziąć udział uczniowie klas VI, VII i VIII. Uczestniczki kółka teatralno-filmowego przygotowały pytania dotyczące naszego języka np.,
- Czy potrafisz wyjaśnić najdziwniejsze słowa w języku polskim: koafiura, wiktuały?
- Jak poprawnie pisze się słowo chandra? i tym podobne.
Podczas przerw na parterze i II piętrze dziewczynki ustawiły stoliki. Każdy uczeń mógł podejść, wylosować pytanie i sprawdzić swoją wiedzę.
„Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,
więc swoją wiedzę sprawdź kolego”
Jeżeli uczniowie odpowiadali poprawnie Aleksandra Filc 8j i Anna Zimmermann 8j oraz Wiktoria Karwowska 8a i Agata Zmuda-Trzebiatowska 8j wręczały im nagrody.
Pod koniec dnia okazało się, że Mistrzami Języka zostali: Konstanty Świerk 8j i Paweł Tymoszyk 8d.
Tego dnia odbył się polonistyczny konkurs dla klas 8. Uczniowie, którzy zdecydowali się wziąć w nim udział, musieli napisać opowiadanie twórcze: „DZIEŃ Z ŻYCIA UCZNIA”, w którym mieli użyć jak najwięcej związków frazeologicznych nazywających części ciała. Wszystkie prace były interesujące i pomysłowe, dlatego organizatorki konkursu: pani Joanna Otlewska i pani Iwona Kuśnierczak miały trudne zadanie - ocenić opowiadania i przyznać nagrody.
WYNIKI:
I miejsce Marta ZIÓŁKOWSKA 8a
II miejsce Jagoda TREPPA 8j
III miejsce Julia ESTKOWSKA 8a i Klaudia NOWAK 8j
Ta data zostanie w pamięci, ponieważ również w tym dniu, jury w składzie: pani Joanna Otlewska, pani Ewa Boike i pani Iwona Kuśnierczak, ogłosiło wyniki konkursu w kategorii: PLAKAT. Zadaniem uczniów z klas VI –VIII było wykonanie plakatu, techniką dowolną, nawiązującego do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
WYNIKI:
I miejsce Natalia Grönke 8a
II miejsce Wojciech Otlewski 8j i Kamil Dopke 8a
III miejsce Patrycja Zaboklicka 8d
Wszystkie plakaty można podziwiać na II piętrze.
Uczestnikom DZIĘKUJEMY! Zwycięzcom GRATULUJEMY!
Rozdanie nagród wkrótce.
Iwona Kuśnierczak

Rewa 10 lutego 2020

Dnia 10 lutego 2020 roku, wczesnym rankiem, na zaproszenie prof. Daniela Dudy, przedstawiciele społeczności uczniowskiej wraz z opiekunami p. Joanną Golec – wicedyrektorem szkoły i p. Joanną Otlewską – opiekunem Samorządu Uczniowskiego, udali się do Rewy.
Pod krzyżem, gdzie mieści się Aleja Zasłużonych Ludzi Morza, w obecności przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP, pojawiły się sztandary pobliskich szkół oraz naszej, aby w ich obecności uroczyście wręczyć pamiątkowe medale dziesięciu rodzinom, które jako pierwsze, po zaślubinach Polski z morzem, wypłynęły na wody Bałtyku pod polską banderą.
Czujemy się zaszczyceni uczestnicząc w tego typu wydarzeniach.

Konkurs wiedzy „Gdynia – moje miasto”

10.02.2020 r. odbył się Szkolny konkurs Wiedzy „Gdynia – moje miasto”. Wzięli w nim udział uczniowie klas trzecich.
W czasie konkursu odpowiadali na szereg pytań związanych historią naszego miasta oraz ze współczesnymi wydarzeniami. Trzecioklasiści wspaniale prezentowali zasługi jakie wnieśli w rozwój Gdyni Jan Radtke , Kazimierz Porębski, Tadeusz Wenda, Eugeniusz Kwiatkowski. Ich zadaniem było także rozpoznać i podać nazwy charakterystycznych gdyńskich obiektów. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą o naszym mieście, a wyniki wyglądają następująco:
Wyniki szkolnego konkursu Wiedzy „Gdynia – moje miasto”
I miejsce - Radosław Kapitan kl.3d
II miejsce - Mateusz Gabatel kl.3c
III miejsce - Zuzanna Mikołajewska kl.3b
Wyróżnienie – Gabriela Czartowska kl.3d, Julia Rzodkiewicz kl.3a, Kacper Wątły kl.3d, Julia Czajkowska kl.3c.

100. rocznica obchodów Zaślubin Polski z Morzem
Puck 10 lutego 2020 roku

Dnia 10.02.2020 roku w Pucku odbyły się główne obchody 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem. Organizatorami tego ważnego wydarzenia była Burmistrz Miasta Puck p. Hanna Pruchniewska, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego p. Jan Wyrowiński oraz Prezes Ligii Morskiej i Rzecznej p. Andrzej Królikowski.
Uroczystość miała charakter państwowy, dlatego też udział w nich wzięli przedstawiciele rządu, z Prezydentem Polski na czele.
Obchody rozpoczął przyjazd historycznego pociągu z Gdańska na dworzec w Pucku, skąd biało-czerwony, rozradowany kordon ruszył ulicami na rynek, gdzie po przemówieniach gospodarzy miejsca i organizatorów, odsłonięto tablicę Antoniego Miotka – puckiego działacza niepodległościowego. Ważnym elementem uroczystości była msza w puckiej farze oraz akt odnowienia Zaślubin Polski z Morzem, salut narodowy, złożenie wieńca na wody Zatoki Puckiej z pokładu śmigłowca, a także wieńców pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.
Bardzo widowiskowym elementem była historyczna inscenizacja Zaślubin Polski z Morzem, gdzie gen. Haller dosiadając konia, podobnie jak sto lat temu, dokonał zaślubin rzucając pierścień do wody.
Świadkiem naocznym tego wielkiego wydarzenia, szczególnie ważnego dla Pomorzan i Kaszubów, była wicedyrektor szkoły p. Liliana Koszałka.

Wernisaż wystawy „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków”
w spichrzach na Ołowiance w siedzibie
Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Dnia 09.02. 2020 roku, w przeddzień 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem, w spichlerzach na Ołowiance, siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków”, która została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Dyrektor Muzeum – dr Robert Domżał, jako gospodarz miejsca, przywitał licznie zgromadzonych gości. Szczególną osobistością był Jerzy Pławski, syn Eugeniusza Pławskiego, komandora Marynarki Wojennej i pierwszego dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych, na którego rozkaz 10 lutego 1920 roku wciągnięto na maszt banderę w trakcie zaślubin Polski z morzem w Pucku. Wśród gości znaleźli się również wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, burmistrz Pucka, dyrektorzy gdańskich muzeów i wielu innych znamienitych gości. Udział wzięła także p. Liliana Koszałka – wicedyrektor szkoły, koordynator edukacji morskiej.
Wystawa składa się z trzech części: „Droga ku morzu”, „Uroczystość Zaślubin” oraz „Rzeczpospolita nad morzem”. Tworzą ją archiwalne fotografie, filmy, relacje prasowe, dzieła sztuki oraz cenne eksponaty, takie jak: kurtka mundurowa gen. J. Hallera czy miecz podarowany mu przez weteranów Błękitnej Armii z Chorzowa.
Zachęcamy do oglądania wystawy, która będzie dostępna do 31 grudnia 2020 r.

Udział w konferencji z okazji 100. rocznicy
Zaślubin Polski z Morzem w Pucku
10 lutego 1920 roku

Dnia 08.02.2020 roku Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka, Polskie Towarzystwo Nautologiczne oraz Ośrodek Kultury i Turystyki w Gminie Puck, zorganizowali konferencję z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku 10 lutego 1920 roku. Konferencja ta odbyła się pod patronatem Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa dr. Sławoja Leszka Głódzia oraz Rektora-Komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kadm. prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta.
Konferencję rozpoczęli dr Danuta Dettlaff – prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka oraz prof. Daniel Duda – honorowy członek Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezentując krótki rys historyczny zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 roku. Następnie głos zabrała kustosz biblioteki AMW w Gdyni p. Małgorzata Szubrycht, która przybliżyła uczestnikom konferencji powstanie wystawy składającej się z 12 plansz, dotyczącej oczywiście zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. Potem nastąpiła promocja publikacji książki „Pomorze … dla Ciebie Polsko” i „Zeszytów Gminy Puck: Kroniki szkoły w Swarzewie 1920-1937 i 1945-1953”, cz.2 oraz prezentacja pamiątkowej odznaki „Front dla Pomorza”.
W konferencji tej mieli zaszczyt wziąć uczniowie klasy 6c: Anna Straszak, Erik Szymański i Michał Wyka wraz z wicedyrektorem p. Lilianą Koszałka, koordynatorem edukacji morskiej.

Konkurs fotograficzny „Zaczytana Gdynia”

„Zaczytana Gdynia” to hasło szkolnego bibliotecznego konkursu fotograficznego. Jego celem było: wykonanie zdjęcia z książką w ciekawych miejscach Gdyni, zachęcanie do spacerów i poszukiwania najpiękniejszych miejsc naszego miasta, popularyzacja czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz propagowanie sztuki fotograficznej.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 6 - 8, którzy mieli za zadanie wykonanie samodzielnie zdjęcia i przesłanie go na adres e-mailowy biblioteki szkolnej.
W dniu 7 lutego 2020 r. spośród nadesłanych prac Komisja wybrała najciekawsze zdjęcia.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Ewa Bradtke – kl.8d, Zuzanna Kaczor – kl. 6a
II miejsce - Martyna Krawczyk – kl. 6ds, Maria Krzykowska - kl. 7c
III miejsce - Nina Inerowicz – kl. 8c
Wyróżnienie - Weronika Gierszewska – kl. 8c, Wiktoria Ozhanska – kl. 6a
Dziękujemy za wspaniałe zdjęcia i gratulujemy wszystkim laureatom!
Nauczycielki biblioteki: Jolanta Jarzembińska i Anna Kuźmin

Koncert Noworoczny

Dnia 31.01.2020 roku, w ramach zgłębiana wiedzy dotyczącej zwyczajów i tradycji noworocznych w wybranych państwach Europejskich, uczniowie klasy VI B, VI E oraz VII J zaprezentowali kolędy i piosenki w języku polskim, angielskim i hiszpańskim.
Wśród utworów znalazły się: 'We wish you a Merry Christmas', 'Let it snow', 'We three Kings of Orient are', 'Mary, did you know?', 'Feliz Navidad' oraz 'Campana sobre campana'. Słuchacze zaproszeni zostali do wspólnego zaśpiewania kolędy 'Przybieżeli do Betlejem' oraz utworu 'Jest taki dzień'.
Koncert przygotowany został pod kierunkiem nauczycieli języków obcych: p. Marty Dmochowskiej, p. Małgorzaty Szotrowskiej oraz p. Weroniki Śliwińskiej.

Jasełka

W dniu 20 grudnia 2019 r.odbyły się w naszej szkole Jasełka, w formie przepięknego widowiska słowno-muzycznego, w wykonaniu klas: 2a 1c 1e i Wilczków Morskich.
Przedstawienie wyreżyserowane przez panie: Joannę Polmańską, Annę Weier, Małgorzatę Trzebiatowską, Bożenę Gędziorowską, Krystynę Wilk, obejrzeli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice, którzy nagrodzili gromkimi brawami występujących. O piękne dekoracje zadbali nauczyciele plastyki pod okiem pana Pawła Grobisa. Jasełka wybrzmiały kolędami zaśpiewanymi przez chór szkolny pod kierunkiem pani Jolanty Karge –Kus.

Świąteczny apel

Dnia 19 grudnia 2019 r. uczniowie klas 0-5 zgromadzili się w trzech turach na świątecznym apelu. Głównym tematem było zachowanie bezpieczeństwa podczas zimowej przerwy świątecznej, szczególnie w trakcie zabaw sylwestrowych korzystania z fajerwerków.
Spotkanie dotyczyło również podsumowania licznych konkursów świątecznych organizowanych na terenie szkoły, m.in.: „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”, „Szkolnego Konkursu Poezji i Piosenki Świąteczno-Zimowej” czy „Rodzinny stroik bożonarodzeniowy”. Była to także okazja do podsumowania akcji charytatywnych: „Tak pomagam”, „Świąteczny niezbędnik”, „Bandaże dla Zambii” oraz kiermaszu bożonarodzeniowego, z którego dochód zostanie przeznaczony na wsparcie gdyńskiego hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań”.
Uczniowie klas 0 – 3 nagrodzeni w konkursach zaprezentowali swoje utwory, natomiast uczniowie klas piątych zaśpiewali piosenki świąteczne w języku angielskim, wprowadzając wszystkich w radosny czas świąt.

Kiermasz kartek świątecznych
w bibliotece szkolnej

Od 6 do 20 grudnia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbywał się kiermasz kartek z okazji Święta Bożego Narodzenia. Został on przygotowany przez p. B. Janulewicz we współpracy z p. M. Andrzejewską, opiekunem szkolnego Koła „Caritas”. Dochód ze sprzedaży przeznaczy zostanie na cele dobroczynne Caritasu.

Wizyta św. Mikołaja

W dniu 6 grudnia 2019 r. w naszej szkole gościliśmy św. Mikołaja wraz anielskim orszakiem, pod opieką pani Joanny Sprenger i katechetek: Anny Kłodzińskiej i Joanny Polmańskiej. Radości, śmiechu i oczekiwania było co niemiara. Tą samą ekipę spotkać można było w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego w niedzielę 8 grudnia rozdającą słodkości dzieciom po mszy św. o godz. 10.00

Wybrzeże grudzień ‘70

Z okazji rocznicy tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Wybrzeżu w grudniu 1970 r., odbyła się 16 grudnia 2019 r. w naszej szkole (w budynku przy ul. Gospodarskiej) uroczysta akademia, podczas której zaprezentowany został przez uczniów zrzeszonych w Klubie Młodych Gdynian program słowno-muzyczny pt. „Dzisiaj milicja użyła broni.”
17 grudnia 2019 r. uczniowie SP 40 uczestniczyli w gdyńskich uroczystościach nawiązujących do wspomnianych wydarzeń. W kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, wystąpili z krótkim przedstawieniem słowno-muzycznym pt. „Dzisiaj milicja użyła broni” w aranżacji p. Krzysztofa Kaptura i p. Marii Joanny Sprenger. Autorem scenariusza jest p. Stanisław Kudławiec.
Wokalistami i aktorami byli następujący uczniowie:
Oliwia Głowczyńska kl.5B, Juliana Golombek 5F , Lena Sadoch 5B, Aleksandra Lubuzka 5F, Sara Kamińska 5A , Nikola Stubińska 5A, Pola Formela 5F, Edyta Baryła 5B, Kinga Mrzygłód 6B, Oliwia Cebula 6B, Amelia Yashin 6B, Krystian Trunowicz 6B, Laura Baryła 6C , Joanna Gustek 6C, Oliwia Wojciechowska 6C, Julia Rosinka 6C, Martyna Dąbrowska 6E, Karolina Urbańska 6F, Natalia Siergiej 6F, Marta Wróblewska 7A, Maria Krzykowska 7C, Kinga Plichta 7E, Maciek Krakowiak 7E, Michał Kleichmidt 7E, Mateusz Włoch 7E, Wiktor Suwała 8C.
Wszystkim wymienionym uczniom składamy gratulacje oraz gorące podziękowania.

Dni Świadomości Dysleksji

Na przełomie listopada i grudnia obchodziliśmy Dni Świadomości Dysleksji w ramach których odbył się konkurs na projekt okładki ukochanej książki dla uczniów klas III-IV. Jego celem było popularyzowanie czytelnictwa, zachęcenie uczniów do poszukiwania ciekawych lektur. Powstały piękne prace, które będzie można podziwiać na wystawie na holu szkolnym.
Przeprowadzono warsztaty „Polubić czytanie” dla uczniów klas II-III uczęszczających na zajęcia terapii pedagogicznej, podczas których rozmawialiśmy dlaczego warto czytać, zapoznaliśmy się z nową ofertą biblioteki szkolnej. Uczniowie klas I (d,a) uczestniczyli w warsztatach czytelniczych mających na celu zapoznanie uczniów z książkami Z. Staneckiej „Królewicz Lupi”, uczniowie zapoznali się z treścią pierwszej części, wraz z nauczycielem odczytali część drugiego tomiku „Królewicz Lupi i króliczek Zębiczek”, rozmawiali o bohaterze, wykonali jego portret i wypowiadali się na temat swoich ulubionych książek. 6 uczniów naszej szkoły wraz z wybranymi członkami rodziny wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie „Rodzinne Dyktando” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 29 w Gdyni (zdobyliśmy dwa wyróżnienia). Na holu II piętra można zapoznać się z gazetką na temat dysleksji.

Wycieczka do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku
w ramach realizacji programu „Bajanie na fali”

Dnia 17 grudnia 2019 r. dzieci uczęszczające na zajęcia koła morskiego oraz uczniowie klasy 2a, udali się na wycieczkę do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku, w ramach programu „Bajanie na fali”, promującego czytanie książek o tematyce morskiej, realizowanego w oparciu o wystawy Narodowego Muzeum Morskiego.
Uczniowie rozpoczęli wizytę od obejrzenia wystawy „Łodzie ludów świata”. Przewodnikiem po tym niezwykłym miejscu, była pani Kamila Jezierewska, która wręczyła uczniom rozmaite materiały. Ich zadaniem było odnalezienie odpowiedniej łodzi. Uporali się z tym zadaniem wyjątkowo szybko, choć wcale łatwe nie było. Przyglądali się z czego są wykonane, czym się różnią, a w czym są do siebie podobne, co przewoziły i do czego służyły. Różne łodzie- różne zakątki świata: Afryka, obie Ameryki, Europa, Azja. Następnie wysłuchali fragmentów książki „Przygody Sindbada Żeglarza”według Bolesława Leśmiana. Zastanawiali się jakie mógł mieć przygody i jakie niebezpieczeństwa na niego czekały. Wycieczka dostarczyła sporo wrażeń, ale też wiedzy dotyczącej budowy i wykorzystania łodzi, jako jednego z najstarszych środków transportu.

I ty możesz zostać świętym Mikołajem

Radość serca, płynąca z możliwości dzielenia się z innymi dobrym słowem, życzliwością oraz materialnie w postaci zbieranych artykułów szkolnych oraz słodyczy dała się mocno odczuć w tegorocznej 16. już edycji akcji charytatywnej „ I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”. Dzieci po raz kolejny mogły wesprzeć życzliwością i pomocą materialną swoich rówieśników – dzieci z Postaw na Białorusi, bo Mikołajem się nie bywa, tylko jest. I to nie tylko w okresie Świat Bożego Narodzenia. Pamiętajmy o tym! Osób potrzebujących jest wokół nas wiele.
Przekazanie darów, płynących prosto z serca, nastąpiło 11 grudnia 2019 r. na specjalnie zorganizowanym apelu, na którym gościliśmy księży z Postaw na Białorusi. Uczniowie serdecznie przywitali naszych gości, wprowadzając świąteczny nastrój, poprzez śpiewanie kolęd pod dyrekcją p. Joanny Sprenger. Następnie wysłuchali opowieści o tym, jakie życie prowadzą ich rówieśnicy z Białorusi, co lubią, co ich cieszy. Było to bardzo ciekawe, ciepłe spotkanie.
Gorące życzenia i podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w tą wyjątkową akcję, składają koordynatorzy p. Anna Kłodzińska i p. Małgorzata Domańska-Kluge.

Wizyta świętego Mikołaja

Zgodnie z tradycją 6 grudnia dzieci klas 0-3 spotkały się ze świętym Mikołajem, któremu towarzyszył orszak aniołów utworzony przez uczennice kl. 3a, które w każdej klasie zaprezentowały montaż słowno-muzyczny.
Tego dnia dzieci ubrały się na czerwono i założyły mikołajkową czapkę albo rogi renifera. Święty Mikołaj zawitał w szkolne progi z samego rana i dla każdego przyniósł przeróżne słodkości i zabawki. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry nastrój. W przygotowanie oczekiwanego przez wszystkich miłego spotkania zaangażowały się panie Joanna Sprenger, Anna Kłodzińska i Joanna Polmańska.

„Tak pomagam”

6-7 grudnia 2019 r. wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki żywności pod patronatem Caritas ,,Tak pomagam”. W naszej akcji uczestniczyło dwudziestu wolontariuszy z klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych pod opieką p. M. Andrzejewskiej, M. Dmochowskiej i p. A. Weier.
Nasi uczniowie żywność w sklepie LIDL w Chyloni, gdzie przyjmowaliśmy produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia (mąka, olej, cukier, ryż, makaron, konserwy, herbata, kawa, słodycze itp.). w sumie udało się zgromadzić ponad 350 kg żywności. Zebrana w ramach akcji żywność przekazana zostanie na rzecz osób potrzebujących (w formie m.in. paczek żywnościowych na zbliżające się święta) oraz na wsparcie jadłodajni, w których przez cały rok przygotowywane są posiłki dla osób ubogich i bezdomnych.

Spotkanie Szkolnego Koła Caritas
z p. Justyną Fox wolontariuszką z Zambii

W dniu 3 grudnia 2019 r. wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas spotkali się z p. Justyną Fox, która pracowała jako lekarz wolontariusz w domu dziecka Kasisi w Zambii, starając się zapewnić opiekę medyczną dla ponad 260 wychowanków. P. Justyna opowiadała o sierocińcu w afrykańskim buszu prowadzonym przez polskie zakonnice. Pokazywała zdjęcia dzieci i warunki w jakich mieszkają. Siostry oraz ich podopieczni wiodą skromne życie. To największa tego typu placówka w Zambii. Pieniędzy wystarcza na niewyszukany wikt, opierunek, na edukację i leczenie. Dzieci zaczynają zajęcia w szkole już od godziny 6 rano. Najpierw sprzątają szkołę, pracują na polu, a od godz. 8 rozpoczynają lekcje.
P. Justyna założyła Komitet na Rzecz Pomocy Dzieciom z Sierocińca Kasisi w Zambii, którego celem jest organizowanie szeroko rozumianej pomocy medycznej dla dzieci z sierocińca. Nasza szkoła również włączyła się w pomoc przygotowując bandaże dla szpitala w Zambii.

Bandaże dla Zambii

Szkolne Koło Caritas włączyło się w akcję zbierania bandaży, opatrunków dla szpitala w Zambii. Najpierw zbieraliśmy stare bawełniane i lnianie pościele oraz obrusy do pocięcia, a potem przygotowywaliśmy z nich bandaże.
Wkrótce wysyłamy je do Afryki, gdzie są bardzo potrzebne dla szpitala w Zambii prowadzonego przez polskie siostry zakonne – Służebniczki Starowiejskie. Katondwe Mission Hospital to szpital pełno-profilowy. Znajduje się tam porodówka, oddział położniczy, dziecięcy, internistyczny i chirurgiczno-ortopedyczny. Trafiają do niego pacjenci z całym wachlarzem dolegliwości, w tym z malarią, gruźlicą, AIDS, ukąszeniami przez jadowite żmije, urazami związanymi z atakiem dzikich zwierząt np. krokodyli. Zdarzają się przypadki trądu. Od 1990 r. pracuje w nim jedyny lekarz specjalista – chirurg – S. Mirosława Góra. Pracowała tam jako wolontariuszka p. Justyna Fox, która spotkała się z naszymi wolontariuszami.

„Poznaj Gdynię z Rybką Gdynką”

Dnia 28 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 40 w Gdyni odbył się dla klas młodszych gdyńskich szkół podstawowych Międzyszkolny Konkurs „Poznaj Gdynię z Rybką Gdynką”. Celem konkursu było utrwalanie wiedzy na temat Gdyni oraz wspólna zabawa. Wzięły w nim udział gdyńskie szkoły: SP nr 10, SP nr 33, SP nr 39, SP nr 46, SP nr 51 oraz gospodarze SP nr 40.
Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody, a wspólna zabawa i poczęstunek zintegrowały uczestników. Organizatorami konkursu były pani Ilona Dziubek i pani Ewa Krym. Konkurs odbywa się corocznie pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni.

Przedszkolaki w świetlicy szkolnej „Pod Pajęczynką”

28 listopada 2019 r. świetlicę szkolną odwiedziła najstarsza grupa dzieci „Sówki” z Przedszkola nr 21 „Demptusiowo”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” przygotowanych i prowadzonych przez p. Iwonę Dymowską, p. Paulinę Dzięgiel, p. Magdalenę Krzemińską i p. Karolinę Mikołajewską. Brały udział w zabawach z chustą animacyjną, uczyły się pląsów i śpiewały wesołe piosenki. Rozwiązywały zagadki, układały misiowe puzzle, łowiły słodkie niespodzianki. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną związaną z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia. Na zakończenie odbyło się pasowanie na „Bajkowego Misia”. Zabawy skończyły się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy byli zadowoleni, uśmiechnięci i zapowiedzieli kolejne wizyty.

Gazetka szkolna „Bibułka”

27 listopada 2019 r. ukazał się pierwszy numer nowej gazetki szkolnej „Bibułka”, które ma być czasopismem literacko – artystycznym prezentującym twórczość literacką i artystyczną uczniów naszej szkoły.
Gazetka szkolna jest dobrym miejscem dla wszystkich uczniów, którzy piszą opowiadania, wiersze, recenzje, tworzą rysunki czy różnego rodzaju prace plastyczne, a chcieliby je opublikować. Serdecznie zapraszamy do współpracy. Kółko dziennikarskie odbywa się w bibliotece szkolnej w poniedziałki w godzinach 15.35 – 16.20. Artykuły i prace plastyczne można też przesyłać na adres gazetkaszkolna40@wp.pl.
Opiekunem redakcji jest pani Izabela Pawlik-Jadach.

Podziękowania dla Rady Rodziców
przy Szkole Podstawowej nr 40 w Gdyni

Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe, dzięki któremu zakupiliśmy trzy nowe regały do naszej biblioteki.
Dzięki Państwa wsparciu i życzliwości możemy realizować w atrakcyjniejszych i bardziej bezpiecznych warunkach, cele związane z rozwojem czytelnictwa wśród naszych uczniów. Biblioteka szkolna realizuje różnego rodzaju projekty mające na celu propagowanie czytelnictwa, które wspomagają rozwój, uczą logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię a przede wszystkim chronią młodego człowieka przed niepożądanymi wpływami współczesnego świata.
Do tej pory zorganizowaliśmy:
Czytelniczy Flash Mob 14 listopada wszyscy miłośnicy książek zostali zaproszeni do naszej akcji. Na szkolnych korytarzach o godzinie 10.30 pojawili się chętni uczniowie, którzy spędzili przerwę ze swoją ulubioną książką. W ten niekonwencjonalny sposób zwróciliśmy uwagę na fakt, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska)
Konkurs fotograficzny „Jesienne Zaczytanie” – chętni uczniowie mieli za zadanie samodzielnie wykonać zdjęcie związane z tematyką konkursu i przesłać je na adres e-mailowy biblioteki. Celem konkursu była popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu oraz popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.
W planach mamy realizację kolejnych działań, między innymi planujemy zorganizować:
 Bookcrosing – podziel się książką,
 Warsztaty czytelnicze w innych bibliotekach,
 Konkurs międzyszkolny „Przysłowia mądrością narodów”.
Chcemy aby nasza biblioteka była ciekawym miejscem, do którego chętnie się przychodzi i dobrze spędza czas. Dlatego w dalszym ciągu zawracamy się do Państwa z gorącą prośbą o wsparcie finansowe naszych działań. Będziemy wdzięczni za zakup kolejnych regałów i wsparcie różnych działań biblioteki.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy składamy Państwu płynące z serca życzenia radosnych, spokojnych świąt oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Jolanta Jarzembińska, Anna Kuźmin
N-ciele bibliotekarz SP 40 w Gdyni, ul. Gospodarska 1

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

25 listopada 2019 r. w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Bibliotekę odwiedziły klasy I c i 0 c. Zajęcia prowadziła pani Izabela Pawlik – Jadach, która opowiedziała dzieciom historię powstania tej pluszowej zabawki. Uczniowie przynieśli ze sobą swoje ukochane misie przytulanki, o których bardzo chętnie opowiadali.
Specjalnie na tę okoliczność w bibliotece została przygotowana wystawa książek, których głównymi bohaterami były misie. Znalazły się pośród nich min. Kubuś Puchatek, Colargol , Miś Uszatek czy Paddington. Są to postacie bardzo popularne wśród dzieci. Prowadząca zajęcia przedstawiła uczniom jeszcze jednego mniej znanego od tamtych misia – zwanego Czarnym Noskiem, który mieszka w redakcji pisma dla dzieci „Słonko”, gdzie zajmuje się odpowiadaniem na listy małych czytelników. Przeczytany głośno fragment książki, zainspirował niektórych uczniów do wypożyczenia jej z biblioteki szkolnej i poznania dalszych przygód Czarnego Noska.
Spotkania zakończyły się wspólnym śpiewaniem piosenki pt. „Pokochaj Pluszowego Misia”.

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny i Literacki
pt. „Mój przyjaciel miś”

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w listopadzie br. świetlica „Pod Pajęczynką” zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny i Literacki pt. „Mój Przyjaciel Miś”, w którym wzięli udział uczniowie z czterech Szkół Podstawowych (SP nr 10, SP nr 16, SP nr 40, SP nr 47). Otrzymaliśmy piękne prace plastyczne przedstawiające ulubione misie dzieci oraz prace literackie – opowiadania i wiersze opisujące różne przygody pluszowych ulubieńców.
25 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród, na które zaprosiliśmy wszystkich laureatów. Goście obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą między innymi historię pluszowego misia. Następnie obejrzeli wystawę z pracami konkursowymi i otrzymali zasłużone dyplomy i nagrody. Miłym akcentem był słodki poczęstunek w świetlicy oraz wspólne zabawy. Całość przygotowały panie: Iwona Dymowska, Paulina Dzięgiel, Magdalena Krzemińska i Karolina Mikołajewska.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Dnia 25 listopada 2019 r. uczniowie klas 0-3 obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia, którego organizatorem był Mały Samorząd Uczniowski pod opieką p. Anny Kłodzińskiej, p. Ewy Krym i p. Ilony Dziubek.
Dzień ten różnił się od pozostałych dni w roku, gdyż dzieci przyniosły swoje ulubione maskotki do szkoły, oglądały prezentację multimedialną „Najsłynniejsze misie świata”, opowiadały o swoich ulubieńcach, opisywały i rysowały je, a nawet wykorzystywały podczas zajęć wychowania fizycznego do ćwiczeń z nietypowymi przyborami.
Ponadto każda z klas otrzymała misia na dużym arkuszu A1, aby go pięknie ozdobić podczas zajęć plastycznych. Efekty pracy można było oglądać podczas apelu zorganizowanego 26 listopad 2019 r.
Misie były fantastyczne!

Warsztaty „Komiks dawniej i dziś”

W ramach dotacji z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono do biblioteki szkolnej kilkanaście komiksów dla dzieci i młodzieży.
W dniach 6-15 listopada 2019 r. w bibliotece odbywały się zajęcia pt. „Komiks dawniej i dziś”. Warsztaty w kl. V a, b, c, d, e, g przeprowadziła p. Beata Janulewicz. Uczniowie poznali historię powstania polskiego komiksu. Poznali dzieła najpopularniejszych w czasach PRL autorów, rysowników m.in. J. Christy, H. J. Chmielewskiego. Porównywali komiksy wydane w latach 60,70-tych ze współczesnymi. Zauważyli, że taka forma książki, to nie tylko historyjka obrazkowa, ale także dzieło graficzne. Po warsztatach uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym pt. „Narysuj komiks”.
Na czas trwania zajęć w czytelni powstała wystawa książek, w których obraz, ilustracja ma istotne znaczenie.

Warsztaty „Ciekawe książki obrazkowe – wydawnictwo Dwie Siostry”

Wydawnictwo „Dwie Siostry” to oficyna, która wydaje wyjątkowo ciekawe, pięknie zilustrowane książki obrazkowe dla dzieci i młodzieży od 2005 r. Każda z nich jest dziełem sztuki na najwyższym poziomie merytorycznym oraz graficznym. Wiele książek tego wydawnictwa angażuje dzieci do kreatywnego działania.
W ramach dotacji z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono do biblioteki szkolnej książki wydawnictwa Dwie Siostry.
Od 29 października do 15 listopada w czytelni odbyły się warsztaty pt. „Ciekawe książki obrazkowe - wydawnictwo Dwie Siostry”, prowadzone przez p. Beatę Janulewicz.
W zajęciach brały udział klasy: II a, II b, II c, II d, II e oraz III a, III b, III c, III d, III e. Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się o tym, jak wygląda praca w wydawnictwie. Obejrzeli książki obrazkowe wydawnictwa Dwie Siostry oraz wysłuchali fragmentów tekstu o zwierzętach z książek „Zwierzaki zwyklaki”, „Zwierzaki cudaki” autorstwa Bibi Dumona Taka.

Wizyta w Experymencie

Katastrofa ekologiczna - jak postępować i przeciwdziałać. Na to i inne pytania uczniowie klas od trzeciej do ósmej starali się znaleźć odpowiedź, biorąc udział 14 listopada 2019 r. , w bezpłatnych warsztatach w laboratorium Experymentu.
Uczniowie Ci, w ubiegłym roku szkolnym, w szczególny sposób wyróżnili się działając na rzecz ochrony środowiska nie tylko w lokalnej społeczności. Wspólne rozwiązywanie problemów, współpraca starszych uczniów z młodszymi dostarczyła wielu ciekawych rozwiązań i wniosków. Warsztaty te, jak i zwiedzanie wystawy, możliwe było dzięki inicjatywie p. Anny Zatwarnickiej, która w ubiegłym roku szkolnym, jako Ambasador Experymentu wykazała się ogromnym zaangażowaniem w działania na rzecz aktywnych metod nauczania.

Szkolny Konkurs Piosenki i Poezji Patriotycznej

4 listopada 2019 r. dla uczniów klas 0-III odbył się Szkolny Konkurs Piosenki i Poezji Patriotycznej. Dzieci zaprezentowały utwory, które treścią nawiązywały do piękna naszej ojczyzny, zabytków polskich miast, bohaterów narodowych, ważnych wydarzeń historycznych. Uczestnicy swoim przygotowaniem i występem włączyli się w obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
Kategoria piosenka:
1 miejsce – Apolonia Aleksiak kl.0 c, Maksymilian Wilanowski kl.1e
2 miejsce – Julia Czajkowska kl.3c
3 miejsce – Weronika Filipowicz kl.2a
wyróżnienie – Martyna Trunowicz kl.2b
kategoria poezja:
1 miejsce – Amelia Nowak kl. 3c
2 miejsce – Weronika Gabatel kl. 0a
3 miejsce – Weronika Jabłońska kl. 1e
Laureaci Szkolnego Konkursu Patriotycznego 7 listopada reprezentowali naszą szkołę w XIII Miejskim Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej pod honorowym patronatem Prezydenta Gdyni – Wojciecha Szczurka.
Apolonia Oleksiak zajęła 2 miejsce oraz nagrodę specjalną od przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Pomorskiego.
Maksymilian Wilamowski zdobył 3 miejsce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Kwesta listopadowa

1 listopada 2019 r. w dniu Wszystkich Świętych, wolontariusze klas ósmych uczestniczyli w kweście na rzecz Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Uczniowie kwestowali na cmentarzach w Gdyni Witominie, Wielkim Kacku i Rumi. Zebrane środki przeznaczone zostały na opiekę dla osób nieuleczalnie chorych, przebywających w hospicjum dla dorosłych i hospicjum dla dzieci - Bursztynowa Przystań.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klas III a, III b, i III c pod opieką wychowawców mgr Marii Joanny Sprenger, mgr Joanny Drabińskiej, mgr Danuty Grebin przygotowali spektakl słowno muzyczny pt. „Żeby Polska była Polską”, w którym wierszem i patriotyczną, żołnierską pieśnią przybliżyli wszystkim uczniom naszej szkoły etos walki Polaków przez kilka pokoleń o odzyskanie niepodległości.
Uczniowie mogli posłuchać krótkiej narracji opowiadającej o bohaterach 123-letniej niewoli, którzy oddawali życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Wspominali ich bohaterskie czyny w takich utworach jak: „ Żeby Polska była Polską”, „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Warszawianka”, „Piechota” i „ Jest taki kraj”. Przepiękna i przejmująca recytacja utworów Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy nadały uroczystości podniosły charakter. Uczniowie w patriotycznych utworach wyrazili swoją miłość do Ojczyzny, przywiązanie do tej ziemi oraz szacunek dla symboli narodowych. W trakcie spektaklu wszyscy uroczyście, w postawie zasadniczej na baczność, odśpiewali hymn państwowy. Całość wzruszającej uroczystości dopełniła przepiękna biało-czerwona dekoracja i galeria portretów najsławniejszych i wybitnych postaci walki o niepodległość naszej Ojczyzny. Autorami dekoracji byli mgr Paweł Grobis i mgr Joanna Drabińska. Uczniowie zapalili znicz pamięci bohaterom polskiej niepodległości – tym znanym, o których każdy Polak wiedzieć powinien i tym bezimiennym, dzięki, którym walka i trwanie w Polskości w czasie niewoli, dbanie o polskie tradycje, szacunek do tej ziemi i symboli narodowych, pamięć przez pokolenia, pozwoliły w 1918 roku odzyskać upragnioną wolność.
8 listopada w naszej szkole uczciliśmy pamięć bohaterów i przeżyliśmy razem w odświętnej atmosferze Narodowe Święto Niepodległości niosąc w sercach radość z okazji tego wspaniałego i ważnego dla każdego Polaka dnia.

Konkurs plastyczny pt. „Jemy zdrowo i kolorowo”

Świetlica szkolna „Pod Pajęczynką” zorganizowała konkurs plastyczny na plakat pt. „Jemy zdrowo i kolorowo”, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Otrzymaliśmy piękne prace plastyczne przedstawiające plakaty promujące zdrowe odżywianie. Obrazowały one znane zasady zdrowej diety, przyrządzanie zdrowych potraw, możliwe sposoby przeciwdziałania chorobom wynikającym ze złego odżywiania, zdrowy styl życia oraz rolę zdrowego jedzenia w życiu człowieka. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło dnia 31 października 2019 r. Wyniki zostały wywieszone na tablicy przy wejściu do świetlicy. Zwycięskie prace zostały nagrodzone na apelu porządkowym. Całość przygotowały panie: Iwona Dymowska, Paulina Dzięgiel, Magdalena Krzemińska i Karolina Mikołajewska.

Konferencja Ligii Ochrony Przyrody

25 października 2019 r. w budynku V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, odbyła się konferencja zorganizowana przez Wojewódzki Zarząd Ligi Ochrony Przyrody - oddział w Gdyni. Oprócz prelegentów zaproszonych na spotkanie, w konferencji udział brała również młodzież ze szkół gdyńskich.
Podczas konferencji podsumowano także i ogłoszono wyniki ubiegłorocznych konkursów, które przeprowadzono z okazji 90-lecia LOP pod hasłem ,,Płazy i gady gdyńskich siedlisk". Nasi uczniowie licznie brali w nich udział,a niektórzy z nich odebrali nagrody z rąk przewodniczącej pani Izabeli Niezgody.
W kategorii rzeźba:
I miejsce - Marta Kościecha i Nikodem Slezingier
III miejsce - Maciej Zelmański
Wyróżnienie - Malwina Dorsz
W kategorii prezentacja multimedialna:
wyróżnienie - Cezary Towgin
W kategorii plakat:
I miejsce - Maja Błażejczyk
II miejsce - Agata Stenka
Wyróżnienie - Oliwia Zawadzińska
Kategoria recytacja:
wyróżnienie - Karolina Puszko
Konferencja przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Młodzież odebrała nagrody książkowe i dyplomy.

Światowy Dzień Orgiami w Bibliotece Miejskiej

Z okazji Światowego Dnia Orgiami, który przypada na 24 października klasa Vc uczestniczyła w warsztatach orgiami, w filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Orgiami jest to japońska sztuka składania papieru. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Istnieje wiele odmian Orgiami. Uczestnicy warsztatów tworzyli orgiami płaskie, które polegało na przyklejaniu elementów do kartki papieru, i tworzeniu wypukłych prac plastycznych.
W światowy dzień Origami zachęcamy wszystkich do ułożenia czegoś z papieru. Szeroki wybór literatury, rysunków, instrukcji, czy filmików instruktażowych w Internecie, pozwoli Wam stworzyć, każdy, wymarzony kształt. Własnoręcznie wykonane Origami może być wspaniałym prezentem, opakowaniem na prezent, zabawką czy dekoracją do domu. Życzymy udanej zabawy.

Warsztaty dla Szkolnego Koła Caritas

W dniu 15 października 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty dla nowych członków Szkolnego Koła Caritas "Wyobraźnia miłosierdzia". Warsztaty prowadziła p. Alicja Szostek z Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Uczniowie odkrywali co znaczy być wolontariuszem i jakie zadania stoją przed Szkolnym Kołem Caritas. Podczas czterogodzinnych warsztatów powstawały konkretne pomysły na akcje, które mają pomóc osobom w ich najbliższym otoczeniu.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016–2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Miło nam poinformować, że biblioteka Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotację w wysokości 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych, która została podzielona na dwie biblioteki.
Do biblioteki szkolnej w budynku przy ul. Rozewska zakupiono 385 książek przygodowych, lektur, pozycji beletrystycznych, książek popularno-naukowych oraz bajek i wierszy dla najmłodszych.
W ramach wdrażanego projektu podjęto działania dążące do rozbudzania zainteresowań naszych uczniów książką i czytaniem.
Są to m.in.:
 Gazetki ścienne promujące czytelnictwo
 Wystawa Ciekawe książki obrazkowe (Wydawnictwo Dwie Siostry) oglądanie oraz czytanie fragmentów książek, klasy II – III
 Wystawa w bibliotece, nowości z NFRCz.
 Kącik biblioteczny dla maluchów
 Dzień pluszowego misa. Miś w bajkach i wierszach
Komiks – warsztaty dla klas IV i V, konkurs plastyczny narysuj komiks
 Lekcje biblioteczne Witamy nowych czytelników z promowaniem nowych książek, klasy I
 Gazetka szkolna Bibułka promująca czytelnictwo
Czytanie na dywanie dla świetlic i uczniów klas 0-I
 Dyskusyjny Klub Edukacyjny z wykorzystaniem nowości
 Biblioteczka terapeutyczna z zasobów NFRCz
 Spotkania w Bibliotekach Miejskich
 Aktywna biblioteka - czytające przerwy
 List do rodziców o czytelnictwie, klasy I-V

Na półkach naszej biblioteki znalazły się m.in.:
• Magiczne drzewo, Maleszka A.
• Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Bednarek J.
• Cudowna podróż, Lagerlof S.
• Pajączek na rowerze, Nowak E.
• Niekończąca się historia, Ende M.
• Droga na górę, Dubec M.
• Gruffalo, Scheffler A.
• Wielka księga uczuć, Kasdepke G.
• Poradnik hodowcy aniołów, Kasdepke G.
• Kacperiada, Kasdepke G.
• Królewicz Lupi, Stanecka Z.
• Biały Mustang, Sat-Okh
• Wierszykarnia, Wawiłow D,
• Serce i pazur Opowieści o uczuciach zwierząt, Kossak S.
• Dżok, legenda o psiej wierności, Gawryluk B.
• Chcę mieć przyjaciela, Zubrzycka E.
• Drzewo życzeń, Applegate K.
• Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, Baręsewicz P. i inni
• Seria Nela mała reporterka,
• Seria Pomelo, Tappi, Florka, Pisakowy wilk, Cynamon i Trusia dla najmłodszych
• komiksy takie jak Garfield, Tłusty koci trójpak, Maja i Minozaury, Malutki Lisek i Wielki Dzik,
• podręczniki Minecraft oraz wiele innych ciekawych pozycji.
Zapraszamy serdecznie do biblioteki szkolnej na Rozewską 33.

Księgozbiór biblioteki szkolnej w budynku przy ulicy Gospodarskiej 1 wzbogacił się o 325 woluminów. Wyboru książek do zakupu dokonano w oparciu o wyniki ankiety czytelniczej (przeprowadzonej wśród uczniów najstarszych klas szkoły) oraz rozmów przeprowadzonych z nauczycielami. Cenną wskazówką były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzona została też analiza rynku wydawniczego pod kątem wyposażenia biblioteki w lektury szkolne, nowości wydawnicze, a także zgodnie z zainteresowaniami czytelników. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, które stanowią 40 % zakupionych książek, jednak największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze. Są wśród nich:
• pozycje przygodowe: A. Stelmaszyk „Wybrzeże szkieletów”, M. Szczygielski „Arka czasu” i „Czarny młyn”,
• fantastyka: seria książek R. Kosika „Felix, Net i Nika …”, seria książek C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii, …”, D. Terakowska „Córka czarownic”, seria książek J. Flanagana „Zwiadowcy”,
• beletrystyka młodzieżowa: seria książek M. Musierowicz „Jeżycjada”, seria książek A. Tyszki „Zosia z ulicy Kociej”, seria książek P.D. Bacccalario „Sklepik Okamgnienie”,
• książki anglojęzyczne,
• książki popularno - naukowe: „Jak uczyć się lepiej i skuteczniej”, „Poradnik blogerów, vlogerów …”, „Tęgi umysł. Tajemnice inteligencji”, „Mózg to o czym dorośli ci nie mówią”.

Zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu. Jako szkoła otrzymująca dofinansowanie zostaliśmy zobligowani do realizacji działań promujących czytelnictwo. Między innymi w bibliotece:
• zorganizowano kącik „Nowości”, w którym eksponowane są zakupione książki,
• na tablicy systematycznie wywieszane są recenzje wybranych pozycji,
• zorganizowano konkurs fotograficzny pt.: „Jesienne zaczytanie”,
• zorganizowano akcję Flash Mob czytelniczy,
• organizujemy całoroczne działania w ramach Bookrossingu – podziel się książką - dla uczniów i nauczycieli,
W miesiącu październiku przeprowadzono też akcję „Słodkiego, miłego … czytania” zachęcająca do korzystania z biblioteki szkolnej.
Planujemy przeprowadzić zajęcia biblioteczne dla poszczególnych poziomów klas: warsztaty czytelnicze, głośne czytanie lektur, przedstawiane nowości czytelniczych, włączanie się do ogólnopolskich działań czytelniczych „Cała polska czyta dzieciom, „Jak nie czytam, jak czytam”.
Nasza biblioteka czeka na ciebie!

Święto Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2019 r. obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Katarzyny Borek, p. Joanny Otlewskiej i p. Klaudii Boike przygotowali uroczystą akademię.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, rozpoczęła się część artystyczna. Słowem, opatrzonym w nutkę humoru i muzyką, uczniowie złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły podziękowania za serce włożone w pracę oraz poświęcenie. Uczniowie wspaniale oddali wdzięczność, jaką darzą wszystkich tych, którym ich los jest bliski. Radosny nastrój uroczystości utrzymany został dzięki występom chóru szkolnego, który do występu przygotowała p. Jolanta Karge – Kus.. Natomiast uczniowie Małego Samorządu pod opieką p. Anny Kłodzińskiej, p. Ewy Krym i p. Ilony Dziubek przekazali wszystkim pracownikom szkoły i gościom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami.
Po występach głos zabrała p. dyrektor Dorota Haase dziękując wszystkim pracownikom szkoły za ogromne zaangażowanie. Akcentem kończącym uroczystość były życzenia od Rady Rodziców złożone przez przewodniczącego. Andrzeja Jończyka i p. Monikę Kopyłowicz.

Spotkanie w Bibliotece Miejskiej z p. Tomaszem Bobrykiem
Jak zostać sportowcem?

9 października 2019 roku uczniowie klasy I D wraz z paniami Jolantą Miller i Izabelą Pawlik-Jadach brały udział w spotkaniu z panem Tomaszem Bobrykiem - dyrektorem Stowarzyszenia Inicjatywa ARKA. Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Miejskiej w Gdyni Chyloni na ulicy Opata Hackiego 33.
Pan Tomasz Bobryk czytał uczniom książeczki o jesieni i zadawał dzieciom jesienne zagadki. W drugiej części spotkania opowiadał o swojej działalności sportowej. Dowiedzieliśmy się, że jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Międzynarodowego Projektu Edukacyjno Sportowego ARKA GDYNIA CUP. W 19-letniej historii projektu uczestniczyło w nim dotychczas 16.000 młodych zawodników, trenerów i wykładowców z 219 klubów piłkarskich z 13 krajów świata.
Ze współpracownikami Stowarzyszenia Inicjatywa ARKA, wprowadził sekcję piłki nożnej dzieci i młodzieży na wysoki poziom organizacyjny i szkoleniowy, skutkujący wychowaniem wielu zdolnych piłkarzy, występujących w 1. zespole Arki Gdynia oraz młodzieżowych reprezentacjach Polski. Na spotkaniu z uczniami pan Tomasz Bobryk opowiadał także o tym co trzeba zrobić, aby być dobrym sportowcem – zwracał uwagę na konieczność wysypiania się i dobrego odżywiania. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Wolontariat hospicyjny

W dniu 8 października 2019 r. odbyło się spotkanie uczniów klas ósmych z p. Justyna Cyman koordynatorem wolontariatu hospicyjnego, zaproszoną przez p. M. Andrzejewską
P. Justyna zapoznała uczniów naszej szkoły z ideą opieki hospicyjnej. Opowiadała o pracy z ludźmi chorymi w Domu Hospicyjnym dla dorosłych i domu Bursztynowa Przystań dla dzieci. Pokazała w przygotowanej przez siebie prezentacji, jak wygląda codzienne życie jej podopiecznych. Zachęciła naszych uczniów do współpracy w ramach tzw. wolontariatu akcyjnego. Kilkunastu uczniów zadeklarowało chęć pracy w wolontariacie hospicyjnym.

Spotkanie autorskie w Bibliotece Miejskiej

3 października 2019 roku w Bibliotece Miejskiej na ulicy Opata Hackiego, odbyło się spotkanie autorskie, którego główną bohaterką była pisarka pani Grażyna Bąkiewicz - autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez wiele lat pracowała, jako nauczyciel historii w szkole podstawowej i gimnazjum. Nauczanie historii miało być jedynie przejściowym etapem, ale wciągnęło ją tak skutecznie, że przepracowała z młodzieżą prawie 30 lat. Szansa na zaistnienie w gronie twórców pojawiła się sama i miała formę ogłoszenia w prasie o Ogólnopolskim Konkursie na Bajkę dla Dzieci. Wygrała ten konkurs (1983) i od tego czasu jej bajki ukazywały się w różnych czasopismach dla dzieci. Za pierwszą powieść "O melba" otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002. Dwie kolejne: "Stan podgorączkowy" (2003) i "Będę u Klary" (2004) były również skierowane do młodego odbiorcy, chociaż równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. "Korniszonek" (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich, jako Książka Jesieni 2004 r. Z myślą o dorosłym czytelniku napisała: "Opowieść z perłą w tle" (2006), "Coś za coś"(2007), "Bajki dla dorosłych"(2009) oraz opowiadania zamieszczane w licznych zbiorach. "Muchy w butelce" powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej "Srebrny kałamarz 2008". Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek.
O tym i o wielu innych rzeczach, opowiadała uczniom klas IV a i IV b, którzy słuchali z zainteresowaniem i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadając wiele pytań. Pisarka przedstawiała swoje nowe książki traktujące o historii Polski i historii powszechnej, opowiadała ciekawe anegdoty i przybliżyła dziecięcej publiczności swoją twórczość. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a uczniowie mogli też zwiedzić wspaniałe miejsce, jakim jest niedawno otwarta, wyremontowana biblioteka miejska.
W bibliotece szkolnej posiadamy następujące książki Krystyny Bąkiewicz:
„Mieszko, ty wikingu”
„Jadwiga kontra Jagiełło”
„Zygmuncie, i kto tu rządzi”
„Kazimierzu, skąd ta forsa?”
„O melba!”.
Serdecznie zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Pasowanie klas I z „ Rybką Gdynką”

3 października 2019 r. dzieci z pięciu klas pierwszych i ich rodziny przeżyły szczególny dzień. Był to dzień Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni.
W tym roku pasowanie związane było z Gdyńską Rybką Gdynką. Uczniowie klasy 5d pod kierunkiem pani Ilony Dziubek, przy wsparciu i dużym zaangażowaniu wychowawców, pań: Elżbiety Głowienke, Ewy Krym, Małgorzaty Trzebiatowskiej, Jolanty Miller i Bożeny Gędziorowskiej, przygotowali program artystyczny, w którym znalazło się wiele niespodzianek i sprawdzianów dla pierwszoklasistów. Po ich wykonaniu i radosnym odśpiewaniu piosenki, uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, po której zostali pasowani przez Dyrekcję szkoły symbolicznym ołówkiem, stając się członkami wielkiej, szkolnej rodziny.
Finałem uroczystości było wspólne zdjęcie oraz wręczenie każdemu z najmłodszych adeptów naszej placówki, pamiątkowego dyplomu wraz z życzeniami. Ta podniosła i wzruszająca uroczystość na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszaków.

Piątoklasiści w Leśnym Ogrodzie Botanicznym
w Marszewie

Dnia 1 października 2019 r. uczniowie klas piątych wraz z nauczycielami udali się do Ogrodu Botanicznego w Marszewie, by wzbogacić swoją wiedzę na temat wybranych roślin i ptaków oraz doskonalić umiejętności w zakresie orientacji w terenie podczas warsztatów „Spacer z mapą”.
Piątoklasiści zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy i posługując się mapą i kompasem, musieli wykonać zadania przydzielone przez instruktora. Wszystkie zespoły świetnie sobie poradziły. Uczniowie nie tylko doskonale odpowiedzieli na pytania, ale zgodnie ze sobą współpracowali. Po wykonaniu zadań terenowych obejrzeli prezentację multimedialną, dotyczącą wybranych gatunków ptaków i ssaków, a następnie rozwiązywali test sprawdzający umiejętność rozpoznawania głosów zwierząt i ptaków. Okazało się, że dzieci mają doskonałą pamięć i świetny słuch, bo bez problemu udzielały odpowiedzi na pytania o wilgę, sójkę a nawet głuszca. Brawo!
Na zakończenie było ognisko z pysznymi kiełbaskami. I choć pogoda niezbyt nam dopisała, wszyscy wrócili zadowoleni. Na pewno jeszcze odwiedzimy Marszewo, bo pozostało wiele ciekawych zajęć, w których warto wziąć udział.

Pokaz tańca

Dnia 24 września 2019 roku uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w pokazie tańca przygotowanym przez Ogólnopolską Szkółkę Tańca i Dobrych Manier Karoliny Felskiej i Krzysztofa Wasilewskiego, 20-krotnych mistrzów Polski, finalistów Mistrzostw Europy i Świata w Tańcach Towarzyskich.
To autorski program edukacyjno–dydaktyczny, podczas którego dzieci mają możliwość poznania różnych form tanecznych, m.in. tańce towarzyskie, narodowe czy dyskotekowe oraz podstawy savoir – vivru.
Zajęcia te pomagają otworzyć się na innych ludzi. Poprzez taniec kształtowana jest jednocześnie prawidłowa sylwetka oraz redukowany nadmiar energii. Natomiast zajęcia dotyczące savoir – vivru pozwalają czuć się pewnie w różnych sytuacjach oraz łatwiej nawiązywać kontakt z rówieśnikami. Niejednokrotnie też taniec staje się pasją.

Spotkanie na „Darze Pomorza”

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Dnia 16 września 2019 roku na międzypokładzie statku-muzeum „Darze Pomorza” odbyło się spotkanie zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Nautologiczne oraz Towarzystwo Przyjaciół Daru Pomorza. Głównym celem spotkania było przypomnienie i uczczenie 80. rocznicy wypłynięcia białej fregaty w ostatni, przedwojenny rejs po Bałtyku oraz „wodowanie” 156. numeru periodyku PTN-u „Nautologia”.
Wśród zaproszonych gości był m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, były marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski oraz wieloletni przewodniczący TPDP, kapitan żeglugi wielkiej Stefan Krella, który przywitał wszystkich zgromadzonych.
Przed rozpoczęciem oficjalnej części, mini koncert szant zaprezentowała grupa uczniów z klasy 3a pod kierunkiem p. Marii Joanny Sprenger. Młodzi artyści otrzymali gromkie brawa oraz drobne upominki, gdyż ich występ został przyjęty z wielkim entuzjazmem.
Następnie koordynator edukacji morskiej, wicedyrektor Liliana Koszałka odebrała z rąk prezesa Polskiego Towarzystwa Nautologicznego prof. Marka Grzybowskiego medal „za wkład w wychowanie morskie młodzieży”.
Potem głos zabrał prof. kpt. ż.w. Daniel Duda, wygłaszając referat „Otworzyć koperty”. W swojej treści nawiązywał do rejsu szkoleniowego „Daru Pomorza”, który rozpoczął się w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Fregata wypłynęła z gdyńskiego portu 18 sierpnia 1939 roku, a już tydzień później stałą na redzie szwedzkiego portu Öxelosund.

Kalendarz - cegiełka dla podopiecznych
Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć Szkolne Koło CARITAS rozpoczęło pracę wolontariatu w nowym roku szkolnym 2019/2020.
W dniu 15 września 2019 roku nasi uczniowie rozprowadzali kalendarze Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w parafii św. Jana Chrzciciela w Gdyni.
Natomiast w dniach 17 i 18 września 2019 wolontariusze z klas ósmych pod opieką p. M. Andrzejewskiej rozprowadzali kalendarze podczas zebrań z rodzicami. Dochód zebrany ze sprzedaży, przekazany został do Gdyńskiego Hospicjum na rzecz ich podopiecznych.
Wszystkim rodzicom, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy!

Warsztaty z Centrum Nauki „Experyment”

12 września 2019 r. gościliśmy w szkole pracowników Centrum Nauki „Experyment”, którzy cały dzień prowadzili warsztaty dla uczniów kl. IV-VIII. Zajęcia odbywały się na sali gimnastycznej, gdzie utworzono rozmaite stanowiska, przybliżając uczniom elementy wiedzy poprzez zabawę, doświadczenia i liczne eksperymenty.
Wizyta ta była nagrodą za podjęcie licznych działań związanych z programem „Ambasador Experymentu”, który powstał, aby zintensyfikować wspólne działania i stworzyć możliwości dalszego rozwoju współpracy Centrum Nauki EXPERYMENT z gdyńskimi szkołami. Zadania tego podjęła się p. Anna Zatwarnicka, która dzięki swojemu zaangażowaniu i współdziałaniu z innymi nauczycielami, zwyciężyła, uroczyście odbierając przyznaną jej nagrodę.
Program zakłada promocję interaktywnej nauki wśród nauczycieli i uczniów oraz stworzenie w Gdyni nowoczesnego środowiska współpracy przedstawicieli edukacji formalnej i nieformalnej. Zadaniem Ambasadora była aktywna wymiana wiedzy i doświadczeń, a także promowanie interaktywnej oferty Centrum Nauki EXPERYMENT w środowisku szkolnym. Punktowane były następujące działania: udział Ambasadora w spotkaniach dla Ambasadorów organizowanych na terenie CNE, udział Ambasadora i innych nauczycieli naszej szkoły w wydarzeniach dla nauczycieli organizowanych przez CNE, organizacja przez Ambasadora spotkania w swojej szkole dla nauczycieli, promującego ofertę edukacyjną CNE oraz wizyty grup uczniów ze szkoły Ambasadora w Centrum Nauki EXPERYMENT i umieszczenie na stronie internetowej szkoły przygotowanej przez uczniów relacji z wizyty w CNE.
Uczniowie podczas warsztatów wspaniale się bawili, wykazywali ogromne zainteresowanie, zadawali liczne pytania, dociekali, badali, rozważali, rozwijali umiejętność logicznego myślenia oraz chętnie sprawdzali swoje przypuszczenia, wykonując liczne doświadczenia i eksperymenty.

„Bądźmy bezpieczni”

Dnia 10 września 2019 r. miało miejsce spotkanie prewencyjno-edukacyjne z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, w którym wzięli udział uczniowie klas 0-3.
Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo w szkole i poza nią”. Dzieci wysłuchały prelekcji, której celem było przypomnienie i utrwalenie zasad postępowania w różnych sytuacjach zagrażających ich życiu w dniu codziennym: w szkole, domu oraz na drodze. Funkcjonariusze podkreślali znaczenie przestrzegania zasad bezpiecznego i zgodnego z przepisami poruszania się po drogach. Zwracali uwagę na konieczność noszenia światełek odblaskowych, którymi tradycyjnie już zostali obdarowani pierwszoklasiści. Mówili również o zachowaniu się w kontaktach z nieznajomymi.
Dzieci wykazały zainteresowanie tematyką poruszaną przez strażników. Zadawały pytania i brały czynny udział w dyskusji.
Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej za pouczające spotkanie i cenne rady, które pomogą dzieciom czuć się bezpiecznie w szkole oraz poza nią.

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

2 września 2019 r. nastąpiła inauguracja nowego roku szkolnego. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie kl.3a pod kierunkiem p. J. Sprenger i p. A. Ignaciuk pożegnali wakacje i rozpoczęli nowy rok, prezentując ciekawy program słowo-muzyczny. Potem dyrektor szkoły p. Dorota Haase złożyła życzenia uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Jednak szczególnie ciepłe słowa skierowała do dzieci, które dopiero rozpoczęły edukację: przedszkolną i wczesnoszkolną. Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Jeszcze raz życzymy uczniom, aby czas spędzony w szkole zaowocował zdobywaniem wiedzy i mądrości, dobrymi ocenami oraz wspaniałymi i trwałymi przyjaźniami.


ARCHIWUM

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2018 / 2019 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2017 / 2018 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2016 / 2017 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2015 / 2016 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2014 / 2015 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2013 / 2014 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2012 / 2013 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2011 / 2012 kliknij tutaj