Strona SP 40 w Gdyni
Dzisiaj jest


monitoring pozycji

Kwesta Listopadowa

1 listopada 2018 r. w Dniu Wszystkich Świętych wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w kweście na rzecz Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Uczniowie kwestowali na cmentarzach w Gdyni Witominie, Wielkim Kacku i Rumii. Zebrane środki przeznaczone zostaną na opiekę dla osób nieuleczalnie chorych, przebywających w hospicjum dla dorosłych i hospicjum dla dzieci - Bursztynowa Przystań.

Dzień Papieski

26 października 2018 r. z okazji Dnia Papieskiego uczniowie klas ósmych i siódmych pod kierunkiem pań: E. Boike i M. Andrzejewskiej przygotowali apel „ Święty Jan Paweł II”. Celem przedstawienia było przybliżenie postaci naszego wielkiego Polaka. Uczniowie klas piątych i szóstych w skupieniu wysłuchali wspomnień o św. Janie Pawle II. Zobaczyli fragmenty filmów ukazujące postać papieża, a także wysłuchali krótkich przemówień skierowanych do rodaków. Następnie wspólnie odśpiewali „Barkę„ - ulubioną pieśń naszego wielkiego świętego.

Śladami Błogosławionej Alicji Kotowskiej

18 października 2018 r. w ramach realizacji innowacji „Święci na nasze dni” grupa uczniów klas VII pod opieką katechetek p. M. Andrzejewskiej i p. E. Boike wybrała się do Wejherowa, aby wraz z Siostrami Zmartwychwstankami podążać śladami Błogosławionej Alicji Kotowskiej, siostry zakonnej, zamordowanej w Piaśnicy w listopadzie 1939 r. Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od pobytu w szkole, w której przed wojną bł. Alicja Kotowska była dyrektorką. Tam siostra Marlena - dyrektorka szkoły pokazała film edukacyjny i opowiadała o działalności błogosławionej Alicji w Wejherowie. Na Placu Wejhera uczniowie obejrzeli dwie wystawy przygotowane przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie dotyczące Lasów piaśnickich – miejsca, w którym została zamordowana bł. siostra Alicja. Pierwsza to „Piaśnica – zamyślenia” w obiektywie Marka Jasińskiego ukazująca las piaśnicki na przestrzeni 2 lat, różnych pór roku. Druga to fabularyzowany komiks historyczny autorstwa Tomasza Meringa „Las Piaśnicki” przeniesiony na duży, wystawowy format. Czarno-białe, oszczędne w formie rysunki pozwalały skupić się na najważniejszych kwestiach związanych z tematem opowieści. Następnie udali się do kościoła p.w. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej gdzie ks. Proboszcz Daniel Nowak interesująco opowiadał o tragicznej śmierci tysięcy Polaków zamordowanych w Piaśnicy także błogosławionej Alicji.
Film edukacyjny, opowieści , wystawy, spacer po szkole i ulicami Wejherowa przybliżały uczniom postać błogosławionej. Siostra Alicja może być dzisiaj dla młodego człowieka wzorem, jak z odważnie podążać drogą swojego powołania (nie tylko zakonnego). Uczy wytrwałości, pokonywania trudności i bycia nieugiętym w dążeniu do celu oraz umiłowania ojczyzny i drugiego człowieka.

Święto Edukacji Narodowej

12 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Katarzyny Borek i p. Joanny Otlewskiej przygotowali uroczystą akademię. Po przywitaniu gości przez panią Dyrektor rozpoczęła się część artystyczna. Pięknym słowem, wzruszającą muzyką, ruchem scenicznym uczniowie chcieli złożyć nauczycielom, pracownikom szkoły swoje podziękowania za ich pracę, poświęcenie i serce. W chaosie codziennych spraw, zagubieni, czasami osamotnieni, młodzi ludzie potrzebują wyciągniętej do nich dłoni, dobrego słowa, jasnej wskazówki, jak należny w życiu postępować. Uczniowie wspaniale oddali wdzięczność, jaką darzą wszystkich tych, którym ich los jest bliski. Radosny nastrój uroczystości utrzymany został dzięki wesołej piosence chóru szkolnego przygotowanej pod kierunkiem p. M. Sonsalla.

Pasowanie na Ucznia

10 października 2018 r. dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w uroczystości Pasowania na Ucznia. W tym ważnym dniu, na który czekały z niecierpliwością towarzyszyli im najbliżsi – rodzice, rodzeństwo, babcie i dziadkowie. Pierwszoklasiści z niewielkim wsparciem uczniów klas starszych zaprezentowali program artystyczny. Pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki, w których deklarowali swoją chęć i gotowość do podjęcia nauki. Następnie na sztandar szkoły złożyli uroczyste ślubowanie, podczas którego obiecali, że będą sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, dbać o dobre imię klasy, szkoły i domu rodzinnego, kochać ojczyznę, uczyć się pilnie, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość innym. Wiele emocji wzbudził także ważny moment w życiu pierwszaków – pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrekcja szkoły. Dotknięcie ramienia każdego pierwszaka ogromnym ołówkiem wyrażało przyjęcie go do uczniowskiej społeczności. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami i otrzymali od nich pamiątkowe dyplomy. To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wszystkim pierwszakom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w nauce. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

Spotkanie z autorką

5 października 2018r. w zaprzyjaźnionej z nasza szkołą „Bibliotece pod Żabką” przy ulicy Kartuskiej odbyło się spotkanie autorskie, którego bohaterką była pani Anna Czerwińska – Rydel – znana i lubiana pisarka książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas Ie i IIa z paniami: Barbarą Ostrowską, Anną Kłodzińską, Joanną Sprenger i Izabelą Pawlik-Jadach. Pisarka opowiadała o swoich książkach, odpowiadała na pytania dzieci, a na koniec rozdawała dedykacje i autografy.

Wizyta w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej

3 października 2018 r. przedstawiciele Samorządu szkolnego i wolontariatu zostali zaproszeni przez p. poseł Małgorzatę Zwiercan do Sejmu Rzeczpospolitej Polski w Warszawie. Udali się tam pod opieką p. Mirosławy Andrzejewskiej. Uczniowie naszej szkoły nie tylko zwiedzali Sejm, ale też przypatrywali się bezpośrednio obradom parlamentu. Następnie spotkali się z p. poseł Krystyną Wróblewską, która odpowiadała na ich pytania. Później uczniowie zwiedzili najważniejsze miejsca stolicy: Krakowskie Przedmieście wraz Pałacem Prezydenckim. Przespacerowali się po placu Zamkowym, byli na Rynku Starego Miasta, a także odwiedzili Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza. Była to wyjątkowa wycieczka.

Słodka niespodzianka

28 września 2018 r. z okazji Dnia Chłopaka Szkolne Koło Caritas przygotowało słodką niespodziankę dla uczniów naszej szkoły. W stołówce szkolnej na przerwach wolontariusze sprzedawali przepyszne babeczki, ciasteczka oraz ciasta, które sami wcześniej przygotowali. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Pieniądze zebrane z akcji przeznaczone zostaną na cele charytatywne. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopaka.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

27 września 2018 r. delegacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym w składzie: Szymon Kwiatkowski, Wiktoria Witt i Julia Otto z kl. VIII e wraz z opiekunami Małego Samorządu Uczniowskiego p.Anną Kłodzińską oraz p.Ewą Krym wzięli udział w miejskich obchodach 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Pod Pomnikiem Harcerzy w Gdyni społeczność naszego miasta wraz z władzami i oprawą wojskową, kombatantami oraz uczniami gdyńskich szkół oddała hołd twórcom i uczestnikom PPP.
To właśnie 27 września 1939 roku, jeszcze w oblężonej Warszawie, wobec rychłego zakończenia czynnej walki zbrojnej powstała Służba Zwycięstwu Polsce, organizacja, której celem była zakonspirowana walka z okupantem. Tak rodziło się Polskie Państwo Podziemne.

Szkolenie dla wolontariuszy w Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

18 września 2018 r. uczniowie klas ósmych, pod opieką p. Mirosławy Andrzejewskiej uczestniczyli w szkoleniu dla wolontariuszy akcyjnych w Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Szkolenie prowadziła p. Justyna Januka koordynator wolontariatu hospicyjnego. Pani Justyna zapoznała uczestników z ideą opieki hospicyjnej. Opowiadała o pracy z ludźmi chorymi w Domu Hospicyjnym dla dorosłych i domu „Bursztynowa Przystań” dla dzieci. Pokazywała w przygotowanej przez siebie prezentacji, jak wygląda codzienne życie jej podopiecznych. Zachęciła naszych uczniów do współpracy w ramach tzw. wolontariatu akcyjnego, który przygotowuje akcje wspierające finansowo hospicjum -kwesta listopadowa, Pola Nadziei na Pomorzu.

Kalendarze na rzecz Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni

18 września 2018 r. i 19 września 2018 r. wolontariusze z klas ósmych pod opieką p. M. Andrzejewskiej, p. A.Weier rozprowadzali kalendarze z Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Sprzedaliśmy 100 kalendarzy i przekazaliśmy pieniądze do Gdyńskiego Hospicjum na rzecz ich podopiecznych. Wszystkim rodzicom, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy.

„Bądźmy bezpieczni”

12 i 13 września 2018 r. w naszej szkole odbyły się spotkania prewencyjno-edukacyjne z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Tematem spotkań, w których uczestniczyli uczniowie klas 0-V było „Bezpieczeństwo w szkole i poza nią”. Dzieci wysłuchały prelekcji, której celem było przypomnienie i utrwalenie zasad postępowania w różnych sytuacjach zagrażających ich życiu w dniu codziennym. Funkcjonariusze podkreślali znaczenie przestrzegania zasad bezpiecznego i zgodnego z przepisami poruszania się po drogach, w szczególności w drodze do szkoły oraz jak ważna jest znajomość znaków drogowych. Zwracali uwagę uczniów na konieczność noszenia światełek odblaskowych, którymi zostali obdarowani pierwszoklasiści. Mówili o tym jak zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci wykazały zainteresowanie tematyką poruszaną przez strażników. Zadawały pytania i brały udział w dyskusji. Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej za pouczające spotkanie i cenne rady, które pomogą dzieciom czuć się bezpiecznie w szkole oraz poza nią.

Witaj Szkoło!

kliknij, aby zobaczyć więcej duzych zdjęć 3 września 2018 r. rozpoczął się nowy rok szkolny. W Gdyni, oficjalna uroczystość inaugurująca naukę, odbyła się w Szkole Podstawowej nr 40 im.kpt. ż.w. Karola Olgierda Borchardta. Gorąco wszystkich uczniów powitała pani dyrektor Dorota Haase, a szczególnie uczniów klas pierwszych rozpoczynających edukację szkolną, życząc im, aby ten rok, który właśnie się rozpoczął był dla nich dobry i bezpieczny. Podkreśliła kontynuację działań w ramach edukacji regionalnej, morskiej i europejskiej. Sukcesów w zdobywaniu wiedzy, odwagi w podejmowaniu ciekawych wyzwań oraz szczęścia w nawiązywaniu przyjaźni życzył uczniom prezydent Gdyni pan Wojciech Szczurek.
Goście oraz społeczność szkolna uczestniczyła w części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem p. Ewy Krym w wykonaniu uczniów Małego Samorządu Uczniowskiego oraz chóru szkolnego pod opieką p. Marty Sonsala.
Natomiast uczniowie klasy 5c pod kierunkiem p. Bogumiły Zdrojewskiej pożegnali wakacje i przywitali nowy rok szkolny 2018/2019 programem artystycznym przygotowanym dla uczniów klas V-VIII. Nie zabrakło dźwięku dzwonka szkolnego zapraszającego do przeżycia wspólnej edukacyjnej przygody. Witaj Szkoło!


ARCHIWUM

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2017 / 2018 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2016 / 2017 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2015 / 2016 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2014 / 2015 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2013 / 2014 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2012 / 2013 kliknij tutaj

Aby obejrzeć wydarzenia w roku szkolnym 2011 / 2012 kliknij tutaj